Arama

Kenan Gürsoy

Güncelleme: 8 Mayıs 2008 Gösterim: 6.649 Cevap: 0
KENCISii - avatarı
KENCISii
Ziyaretçi
8 Mayıs 2008       Mesaj #1
KENCISii - avatarı
Ziyaretçi
Kenan Gürsoy

Sponsorlu Bağlantılar
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Profesör Kenan Gürsoy felsefe alanında çalışmalar yapan bir akademisyendir. Ağustos 2000’den beri Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Felsefe Bölümü öğretim üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Hayatı

1950 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. İlkokulu, İstanbul Hırka-İ Şerif İlkokulu'nda, ortaokul ve lise eğitimlerini ise, Saint Benoit Fransız Lisesi’nde gerçekleştirdi (1970). Yükseköğrenimini ise, Fransız Hükümeti’nin Türkiye'de Fransızca eğitim öğretim yapan okullardan mezun, başarılı öğrencilere verdiği dört yıllık öğrenim bursuyla Fransa’da Rennes Üniversitesi ve Paris, Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı. (1970-1974)
Yurda dönüşünde, askerlik görevinin hemen sonrasında, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı,(1977). Bu üniversitede sırasıyla Felsefe Doktoru (1979), Yardımcı Doçentlik (1982) ve Sistematik Felsefe-Mantık alanında Doçentlik (1983) unvanlarını aldı. Bu arada, bir yıl daha Fransa’da Paris Nanterre Üniversitesi-Felsefe Bölümü’nde araştırmalarda bulunmak üzere görevlendirildi (1981-1982). 1984 yılı Kasım ayından itibaren ise, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde, Felsefe Tarihi Anabilim dalında Doçent olarak vazifeye başladı. 1989 yılı Ocak ayında, burada profesör oldu ve 1994 Ekim’inden itibaren aynı anabilim dalının başkanlığını yaptı. 1997 yılında Galatasaray Üniversitesi‘nde göreve başladı. 1999’da Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü oldu. Bu görevi Haziran 2002 tarihine kadar devam etti. Şu anda da TRT 2 kanalında yayınlanan Düşünce İklimi programını da sunmaktadır.
Eserlerinden de anlaşılacağı gibi, daha çok Türk Tasavvufu, Varoluşçuluk Felsefesi, Fenomenoloji, Etik ve Karşılaştırmalı Dini Etik gibi konular üzerinde çalışmıştır. Türk Kültür hayatında ve Milli Eğitim sistemimizde felsefi tutum ve düşüncenin yaygınlaşması için uğraş verenlerden biri olmaya gayret etmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında (Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Vatikan, İspanya, Fransa gibi ülkelerde) pek çok seminer ve toplantıya katılmış, konferans vermiş, lisans üstü seviyede tamamlanmış ve halen sürmekte olan doktora ve yüksek lisans tezlerine danışmanlık yapmıştır.

Eserleri
  • Etik ve Tasavvuf Sufi Kitap (TİMAŞ) İstanbul (2008)
  • Jean Paul Sartre Ateizmi’nin Doğurduğu Problemler(3. Baskı-Etkileşim Yayınları)(2007)(İstanbul)(1. Baskı: Kültür Bakanlığı Yayınları-1987;2. Baskı (Akçağ Yayınları)(Ankara) (1992)
  • Bir Evrensel Projemiz Var mı ? Etkileşim Yayınları (İstanbul) (2007)
  • Maurice Merleau-Ponty’de Algı Problemine Giriş, Lotus Yayınları (2007) (Ankara)
  • Bir Felsefe Geleneğimiz Var mı? Etkileşim Yayınları (İstanbul) (2006)
  • Gönül Gözü (Tuğrul İnançer ile Birlikte) Sufi Kitap (TİMAŞ) İstanbul (2006)
  • Ekzistans ve Felsefe Üzerine Görüşler, (Akçağ Yayınları/ Ankara-1988)
  • Yabancıların Gözüyle Türkler ve Türkiye; (Prof.Dr. İsmail Parlatır, Prof.Dr. [Esin Kahya]], Prof.Dr.Ahmet Mumcu,Prof. Dr.Selçuk Mülayim ile Birlikte (Tüdav) (1994)
  • Felsefeye Giriş (Mubahat Türker KÜYEL; Sevim TEKELİ; Esin KAHYA; Nurten BAYKURT; Alev ÖNER ile beraber Miili Eğitim Bakanlığı Yayınları (l985)(Ankara)
  • Traduction et Commentaire de Maquamat al Awliya de Akşemsettin, (Ayyıldız Matbaası/Ankara-1983)

Biyografi Konusu: Kenan Gürsoy nereli hayatı kimdir.