Arama

Karakalem Çalışmaları (Sizden Gelenler)

Güncelleme: 2 Mart 2016 Gösterim: 285.868 Cevap: 11
ByKatip - avatarı
ByKatip
Ziyaretçi
12 Ekim 2005       Mesaj #1
ByKatip - avatarı
Ziyaretçi
Karakalem Çalışmaları (Sizden Gelenler)
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

Adım Adım Karakalem Çalışması
Karakalem çalışmaları silinebilir olmasının verdiği rahatlıkla buluşunca daha kusursuz ve eğlenceli oluyor. Bana kalırsa resme biraz ilgi duyan herkesin rahatlıkla yapabileceği bir çizim tekniği. Resim yapmaktan hoşlanıyor ve ellerinizin pasını atmak istiyorsanız buyurun size adım adım anlatılan bir karakalem çalışması…

Şişe Sürahi ve Bardak İle Natürmort
Karakalem tekniği ile dilediğiniz kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar resimleyeceğiniz yağlı boyalar için egzersiz niteliği taşıyacaktır. Eskiz defterlerine gerçekleştireceğiniz bu çalışmalar ilerde muhteşem tablolara dönüşebilirler.
Yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.

Bu bölümümüzde teknikten biraz bahsetmenin yanı sıra sizlere karakalem çalışmaya başlamanız için size kısa bir örnek sunuyoruz. Adımları takip ederek kağıt kalem ve silgi yardımıyla evinizde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle oldukça keyifli bir çalışma gerçekleştireceğiz.

En temel resim malzemesi
Kurşun kalem en temel resim malzemesidir. Resme başlayanların mutlaka üzerinde çalışması gereken kompozisyon ve ışık-gölge tekniklerini kara kalem resimlerle geliştirmek en uygun çalışma yöntemi olacaktır. Boyaların kendilerine has özelliklerini ve teknik zorluklarını bir kenara bırakarak kara kalem çalışmalarla resme ilk adımınızı atabilirsiniz.

Ortaya çıkan sonuç sizi tatmin edene dek aynı ya da benzer konular üzerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Hazırlayacağınız bir natürmort düzenleme ya da yakınlarınızın size modellik yapmalarıyla ileride renkli çalışabileceğiniz kompozisyonlar için referans alabileceğiniz çalışmalar ya da hızlı eskizler gerçekleştirebilirsiniz.

Kara kalem çalışmaları için çeşitli yumuşaklıklarda kurşun kalemlerin yanı sıra kömür kalem ya da füzen benzeri malzemelerle birlikte hamur silgi kullanabilirsiniz. Böylece resimlerinizdeki ışık-gölge dağılımını dengeler ve hataları daha kolay giderebilirsiniz. Başlangıç olarak “H” benzeri sert kalemlerle çalışmanız ve resminiz ilerledikçe daha yumuşak kalemlere geçmeniz ışık-gölge dağılımını dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. Tabi kağıt seçiminiz de oldukça önemli. Dokulu kağıtlar üzerlerinde daha fazla kalem izi tutacağındanresminiz size daha çekici görünecektir. Yine de yeni başlayanların daha az dokulu ve az gramajlı kağıtlar tercih etmesini tavsiye ederiz. Aksi takdirde resmi fazla koyultarak bir anda tamamen kararmış bir desenle karşı karşıya kalabilirsiniz.
1) Objelerin taslaklarını çıkartın
Kağıdınız üzerine objeleri yerleştirmenize yardımcı olması için kağıdınızı eşit büyüklükte karelere bölebilirsiniz. Üç objeji de sadece kontür olarak 2B kaleminizi kağıda fazla bastırmadan kağıda yerleştirmeye çalışın. Objelerin ayrıntılarına girmeyin ve yanlışlık yapmaktan korkmayın.2) Taslağı tamamlayın
Objelerin kağıt üzerine yerleşimi sizi tatmin ediyor ise şişe ve sürahi üzerindeki küçük detayları ekleyebilirsiniz. Kağıda doğru yerleşmiş ve birbirleriyle doğru ilişkilendirilmiş nesneler gölgelendirmeye hazırlar.3) Şişeyi gölgelendirin
Işığın nesnelerin üzerine nasıl düştüğünü dikkatlice inceleyin. Kömür kalemle çalışmaya başlayarak gölgelendirmelere başlayın. Sivri uçlu kömür kalemle yapacağınız sert ve yumuşak kalem darbeleriyle ışıklı bölgelere geçmemeye dikkat ederek şişeyi gölgelendirin. Şişenin yuvarlak formunu vermek için dönen formunu takip eden çizgiler kullanmaya çalışın.


4) Bardağa form kazandırın

Şişenin ağzı gibi detayları kömür kalemin ucunu iyice inceleterek çalışın. Ardından bardağa dönün sağ yanındaki gölgeli bölgeyi oluşturmak için kaleminizi biraz daha bastırarak kullanın. Solundaki ve üst tarafındaki ışıklı bölgeleri boş bırakın.5) Sürahi üzerinde çalışın
Çizimini tamamladığınız bölgelerin üzerine bir parça kağıt yerleştirin ki kurşun kalem kağıt üzerinden dağılıp resminizi kirletmesin. Ardından sürahiyi gölgelendirmeye başlayın. Yine ışık alan bölgeleri açıkta bırakarak dikey çizgilerle gölgelendirme yapın.6) Sürahiyi biraz koyultun
Kademe kademe ilerleyerek nesnelerin üzerine düşen gölgeleri koyulaştırın. Gerek gördünüz alanlarda ışığı belirginleştirmek için silginiz ile kurşun kalem lekelerini silerek daha parlak ışık olurturabilirsiniz.

* Sevgili dostlar kendi çizimlerinizi buraya ekleyebilirsiniz. S
izlerden ricam gerçekten kendi çizimleriniz olsun. Sadece ve sadece kendi çizimleriniz lütfen photoshop olmasın.


Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:

  • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
  • Deviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
  • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
  • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
  • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.

Son düzenleyen Safi; 2 Mart 2016 22:22 Sebep: İçerik eklendi.
SiMYaCı - avatarı
SiMYaCı
Ziyaretçi
7 Aralık 2005       Mesaj #2
SiMYaCı - avatarı
Ziyaretçi
ka kalem

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Blue Blood; 27 Ağustos 2006 17:53
SiMYaCı - avatarı
SiMYaCı
Ziyaretçi
7 Aralık 2005       Mesaj #3
SiMYaCı - avatarı
Ziyaretçi
ke kalem1
Son düzenleyen Blue Blood; 27 Ağustos 2006 17:53
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mart 2006       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
karakalem1

kim ki bu?Msn Wink
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Haziran 2007       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gökhan Türkmen Msn Wink

ghntrkmn
HaRukA - avatarı
HaRukA
Ziyaretçi
3 Temmuz 2007       Mesaj #6
HaRukA - avatarı
Ziyaretçi
ben çizdim.baya uğraştım ama ve bu çıktı ortaya.l 11bcc5b3dca019045ca7d74db863cda5

Karakalem Çalışmaları (Sizden Gelenler)
can sıkıntısına bire bir geldi.şarkıcıların resimlerini çizmekte iyi geliyor.
Son düzenleyen Blue Blood; 11 Ekim 2007 10:26
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Temmuz 2007       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
RasqutiN Msn Wink

isteoylebirsey
öztan_er - avatarı
öztan_er
Ziyaretçi
8 Eylül 2007       Mesaj #8
öztan_er - avatarı
Ziyaretçi
jppp
laborgnmercedesaraccccc2aracccd
motor
Grnt001 1
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen fadedliver; 19 Nisan 2009 14:57
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ekim 2007       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
RasqutiN

Onur
Sedef 21 - avatarı
Sedef 21
Ziyaretçi
21 Aralık 2007       Mesaj #10
Sedef 21 - avatarı
Ziyaretçi
1483827527 591bcd209d o

Benzer Konular

19 Ekim 2018 / Misafir Genel Galeri
26 Temmuz 2015 / virtuecat Genel Galeri
29 Aralık 2012 / Ziyaretçi Soru-Cevap