Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 12.978|Cevap: 0|Güncelleme: 20 Ekim 2008

Nasıl Sarhoş Oluruz?

Mesaja atla
Misafir
20 Ekim 2008 03:33   |   Mesaj #1   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Nasıl Sarhoş Olunur?

İlk yudumla birlikte, alkol ağız ve yemek borusu ile temas ettikten sonra, ciddi miktarda kana karıştığı ilk durak olan mideye gelir. Ancak alkolün kana karışması en çok ince bağırsaklarda olur.
Sponsorlu Bağlantılar
Büyük bir kısmı ince bağırsaklarda kana geçen alkol, derhal merkezi sinir sistemimizi etkilemeye başlar. Birkaç dakika sonra beyne geçerek sinir hücrelerini etkiler ve mesaj iletimini yavaşlatır.
İçmeye devam edilirse, beyindeki görme, denge, konuşma ve muhakeme ile ilgili sinir merkezleri etkilenmeye başlarlar. Bu arada alkolün baskılayıcı etkilerini yenebilmek için, kalp kası zorlanır ve nabız artar.
Biraz daha içilirse şuur kaybı meydana gelebilir. Daha da devam edilirse, alkolün kandaki oranı alkol zehirlenmesi seviyesine ulaşır, solunum yetmezliği nedeni ile ölüm kaçınılmaz olur.
Alkol oldukça yavaş yakılır. 100 gram saf alkolün vücutça yakılması yaklaşık 10 saat sürer.
Karaciğerde yakılan her bir gram alkol için 7.1 kilokalori açığa çıkar. Yapılan araştırmalara göre ABD'de insanlar genel olarak kalori ihtiyacının yüzde l O'unu alkolden karşılamaktadır. Alkoliklerde bu oran yüzde 50 olup ciddi beslenme bozuklukları görülür.
Alkol karaciğer yetmezliği yanında, kalp hastalığı ve kanser riskini de artırır. Beyinde hücre kaybına yol açar, uzun sürede beyin hücrelerindeki dejenerasyon artar, psikiyatrik bozukluklar başlar.
Ama alkolün en büyük etkisi, sağlığı bozmasının yanında, aileleri ve arkadaşlıkları parçalaması, hapishane ve hastaneleri doldurmasıdır.

Daha fazla sonuç:
Nasıl Sarhoş Oluruz?

Hızlı Cevap
Mesaj:
Genel Mesajlar forumu 'Nasıl Sarhoş Oluruz?' konusunu görüntülüyorsunuz: Nasıl Sarhoş Olunur? İlk yudumla birlikte, alkol ağız ve yemek borusu ile temas ettikten sonra, ...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç