Arama

Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güncelleme: 7 Aralık 2008 Gösterim: 11.253 Cevap: 1
HerHangiBiri - avatarı
HerHangiBiri
Ziyaretçi
7 Aralık 2008       Mesaj #1
HerHangiBiri - avatarı
Ziyaretçi
Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Sponsorlu Bağlantılar


Kurban Bayramı öncesi uzmanlardan vatandaşlara çok önemli uyarılar...

Kurban Bayramı öncesi uzmanlar, kurbanlıklara eziyet edilmemesi, kesim sırasında temizliğe önem verilmesi ve çocukların uzak tutulması konusunda vatandaşları uyarıyor: Peygamberimiz (S.A.V), empati kurmayı öneriyor, kurbana eziyet etmek caiz değil.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Bebek, kurban kesmenin bir ibadet olduğu göz önüne alınarak, kesim işleminin İslami usullere dikkat edilerek yapılması gerektiğini vurguladı. Prof. Bebek, kesimin kurbanlık hayvana eziyet etmeden gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KAN İYİCE AKITILMALI

"Kurbana eziyet dinen caiz değildir" diyen Bebek, kurban kesimi yapılırken nefes borusu ile beraber şahdamarının kesilmesi gerektiğini kaydetti. Bebek, şah damarı kesilmeden sadece nefes borusu kesilip hayvanın ölmesinin beklenmesi İslami açıdan uygun değildir" derken, kurbanın çabuk ölmesi için acele edilmemesi ve kanının vücuttan iyice akıtılması konusunda uyarıda bulundu.

EMPATİ KURUN
Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse de, kurban ibadetinde hayvanlara karşı merhametli olunması gerektiğinin altını çizdi. İslam'da tüm hayvanlara karşı kötü muamelenin yasaklandığını vurgulayan Köse şunları söyledi:

"Kurban edeceğimiz hayvanlara, sevabının yok olmaması için çok iyi davranmalıyız. Kurbanlıkları 2-3 gün aç ve susuz bırakanlar var, bu yanlış. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bu konuda empati kurmamızı öneriyor. Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak, kurbanlıklara da öyle davranmalıyız.''

ÇOCUKLARI UZAK TUTUN

Kurban kesimini çocukların görmemesinin yararlı olacağını dile getiren Prof. Adil Bebek, "Özellikle 12 yaşından küçük yavrularımızın kesim sırasında uzak tutulmasına hassasiyet gösterin. Bu durum çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor ve çocukların kişiliğinde tahribata sebep oluyor" diye konuştu.

KESİMDE TEMiZLiĞE DiKKAT

Prof. Dr. Adil Bebek, şunları kaydetti: "Kurban bayramlarında çok sayıda hayvanın kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, etlerin saklama, hazırlama, pişirme gibi aşamalarında gerekli hijyen hassasiyetinin gösterilmemesi, çeşitli hastalıklara sebep olabilir."Muhabbetci - avatarı
Muhabbetci
Ziyaretçi
7 Aralık 2008       Mesaj #2
Muhabbetci - avatarı
Ziyaretçi
Bakara Suresi 196 Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer engellenirseniz, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye Kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak şeklinde bağışta bulunmanın kolayınıza geleni yeterlidir. Bağış, kendi yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olan yahut başından rahatsızlığı bulunan oruç tutarak yahut sadaka vererek veya Kurban keserek/Allah'a yakınlık için Kâbe'ye bir şey bağışlayarak fidye yoluna gitsin. Güvene kavuştuğunuzda, hacca kadar umreden yararlanmak isteyen, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye Kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak türünden kolayına gelen bir bağışta bulunsun! Bunu bulamayan oruç tutsun: Bu, üç günü hacda, yedi günü döndüğünüzde, tam on gündür. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da oturmayan kişi içindir. Allah'tan sakının ve bilin ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hac Suresi 28 Kendilerine ait bir takım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği Kurbanlık hayvanlar üzerinde belirli günlerde Allah'ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun.

Hac Suresi 34 Biz her ümmet için bir Kurbanlık hayvan kesme zamanı/Kurbanlık hayvan kesme yeri/Kurbanlık hayvan kesme tarzı belirledik ki, kendilerine rızık olarak verdiği Kurbanlık hayvanların üstüne Allah'ın ismini ansınlar. Sizin tanrınız bir tek tanrıdır; o halde yalnız O'na teslim olun. Alçak gönüllü, saygılı kişileri muştula.

Saffat Suresi 107 Ve ona fidye olarak büyük bir Kurbanlık verdik.Kevser Suresi 2 O halde, sen de Rabbin için namaz kıl ve Kurban kes!

Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

13 Kasım 2014 / Ziyaretçi Soru-Cevap
4 Ekim 2016 / Misafir Cevaplanmış
3 Şubat 2011 / Misafir Soru-Cevap