Arama

Manilerimiz - Sayfa 2

Güncelleme: 2 Haziran 2012 Gösterim: 60.594 Cevap: 94
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
15 Mart 2007       Mesaj #11
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Kara kara kazanlar,
Kara yazı yazanlar,
Sponsorlu Bağlantılar
Cennet yüzü görmesin,
Aramızı bozanlar

İğne ile kuyu kazdım,
İçine düşeyazdım,
Ayrılık mektubunu,
Hem ağladım hem yazdım

Mendilim dalda kaldı,
Gözlerim yolda kaldı,
Ela gözlü sevdiğim,
Bilmem nerede kaldı
HayLaZ61 - avatarı
HayLaZ61
VIP BuGS_BuNNY
16 Mart 2007       Mesaj #12
HayLaZ61 - avatarı
VIP BuGS_BuNNY
yurek kepce ben kazan
sen olma boyle sazan
Sponsorlu Bağlantılar
kendini iyi pisir
odundan olmaz lazan

bobrek tasi kan aglar
bagirsak keman aglar
ben kendimi kasarim
kabiz olmus ben aglar

al entarim asılsın
karagözlüm nasılsın
ikimizin sevdası
gazeteye basılsın

hayat bir gemi
yoktur dümeni
unutursan beni
gebertirim seni

bunu yazan bir böcek
elbet bir gün ölecek
ama bu sayfadakiler
hiç silinmeyecek

Pirana Kovalayan Çılgın Hamsi...
Nephthys - avatarı
Nephthys
Ziyaretçi
9 Nisan 2007       Mesaj #13
Nephthys - avatarı
Ziyaretçi
MANİLER:

Anonim halk edebiyatı mahsullerinin en yaygın olanlarından biri de "mani"dir. Düğünlerde kadın topluluklarında, iş yerlerinde, tarlalarda ve benzeri yerlerde söylenen "mani", umumiyetle 7 veya 8'li hece vezniyle oluşmuştur. Manilerde birinci, ikinci ve dördüncü mısralar kafiyelidir. (a.a.b.a) düz mani, kesik mani (cinaslı mani) olmak üzere ikiye ayrılır. Cinaslı maniler, Azerbaycan türkülerinde "Bayati" Güney ve Doğu Anadolu Bölgelerimiz ile Irak türkülerinde "Hoyrat" adını alır.

• Kara kara kazanlar, Kara yazı yazanlar, Cennet yüzü görmesin, Aramızı bozanlar
  • İğne ile kuyu kazdım, İçine düşeyazdım, Ayrılık mektubunu, Hem ağladım hem yazdım
  • Mendilim dalda kaldı, Gözlerim yolda kaldı, Ela gözlü sevdiğim, Bilmem nerede kaldı
  • Yazı yazdım yaz idi, Kalemim kiraz idi, Kusura bakma emmioğlu, Mürekkebim az idi
  • Kara koyun kuzuludur, Boynuzları yazılıdır, Çok bekletme Mehmet Ağa, Bacaklarım sızılıdır
  • Eski Cami direk ister, Söylemeye yürek ister, Benim karnım toktur ama, Arkadaşım börek ister
  • Fasulye fasıl olur, Yemesi nasıl olur, Anne beni eversen, Bak geçim nasıl olur
  • Sepet sepet yumurta, Sakın beni unutma, Unutursan küserim, Mektubumu keserim
  • Maydanoz ot değil mi, Yaprağı dört değil mi, Ben yârimden ayrıldım, Bu bana dert değil mi?
  • Karyolanın yayları, Ben sayarım ayları, Babam gelecek diye, Hazırladım çayları
  • Kaleden indim bu gün, Elimde kaynar güğüm, Ne vefasız yar imiş, Ne dün geldi, ne bugün
  • Kızın adı Melek'tir, Entarisi bir tekdir, Yakası açık olan, Sevdalıyım demektir
  • Elbisesi dar gelir, Dar sokaktan yar gelir, Ellemeyin yârime, Ayda yılda bir gelir
  • Damda durma oğlan, Bıyığın burma oğlan, Beni sana vermezler, Gönlünü yorma oğlan
  • Bahçelerde ısırgan, Gâvur değil, Müslüman, Uzat dilin öpeyim, Yemin ettim ısırmam
  • Portakal dilim dilim, Sevdiğim adın Selim, Selim benim olunca, Olurum telli gelin
  • Manava ayva gelmiş, Parası fazla gelmiş, Çok çalışın oğlanlar, Kızlara da zam gelmiş
  • Toplu iğnemin boladı, Sarığını kim doladı, Beş yüz asker içinde, Gönlüm seni diledi
  • Ben kalede kışlarım, Kırmalı mendil işlerim, Senin gibi besteciyi, Kirmanımda koşlarım
  • Arabası dört teker, Düz ovada sap çeker, Bekâr kalan oğlanlar, Gece gündüz ah çeker
  • Ben bir altın kutuyum, Yar yanında mutluyum, Verin benim yârimi, Üç gündür oruçluyum
  • Keklik gelir seke seke, Ayağında gümüş toka, Ben annemden ayrılmazdım, Ayırdılar çeke çeke
  • Tilki girdi kümese, Tavukları yemese, Genç kızların koynuna, Sakallılar girmese
  • Dilbeyandır köyümüz, Buz gibidir suyumuz, Kendimiz köylü ama, Şehirlidir huyumuz
  • Dağlarda ardıç kurusu, Dibinde keklik sürüsü, Yok mu bunun hiç kimsesi, Yoksa garip misin güzel
  • Iraftaki siniler, Piske vursam iniler, Askerdeki yârimin, Kulakları çiniler
  • Karyolanın yayları, Sayıyorum ayları, Yarim gelecek diye, Sayıyorum ayları
  • Makarada ipliğim, Asıyada benim kekliğim, Hiç aklımdan çıkmıyor, Kel satıdan çektiğim
  • Kiremit, kiremit gezerim Kiremitleri ezerim Çok konuşma kaynana Patates gibi ezerim
  • Dama çıktım dam iki, Yıldız saydım oniki, Ellerin yâri gelmiş, Hani bizim kör tilki
  • San kavun dilimi, Kim dokudu kilimi, Vallah billâh olacam, Mülazımın gelini
  • Mani benim ezberim, Kan ağlıyor gözlerim, Ben o yârin yolunu, Ölüne dek beklerim
  • Dereler akmasaydı, Gün gibi doğmasaydı, Ölüm Allah'ın emri, Ayrılık olmasaydı
  • Hay aparız, aparız, Gökten yıldız kaparız, Oruç tutmayanları, Kümeslere tıkarız
  • Meşe meşeye benzer, Meşe kamışa benzer, Şu Burunoba kızları, Gümüş kâseye benzer
  • Tarlaya soğan ekerler, Ekerler de biçerler, Gurbete giden kızın, Gözüne sürme çekerler
  • Karadağ’da kar kalmadı, Yüreğimde yağ kalmadı, Daha yazacağım çok idi, Mektubumda yer kalmadı
  • Oğlan gider oduna, Ali derler adına, Ali'ye bir kız bulduk, Ayşe derler adına
  • Aş yedim dilim yandı, döküldü kilim yandı, Ben kilimde değilim, Bahçede gülüm yandı
  • Karşıdan gelen oğlan, Kakülü sarkan oğlan, Gece gelme gündüz gel, Horozdan korkan oğlan
  • Yayla yolu bükülür gider, Zülüf gerdana dökülür gider, Bir yiğitte sevdiğin olmazsa, Ah çektikçe beli bükülür gider
  • Ev üstünde kedi gezer, Gezdikçe kiremit ezer, Mecik vurdum kafasına, Gözlerini bana süzer
  • Tokatın direği burmalı Altında divan kurmalı Bu evden bir çevre çıkacak Dört ucu birden sırmalı
  • Davuluma vurdum zırladı, Elimden mecik fırladı, Daha çok mani söyleyecektim, Arkadaşım beni zorladı
  • Kara koyun kuzuludur, Boynuzları yazılıdır, Çok söyleyeceğidim amma, Dizlerim sızılıdır
  • Çeşmeye kova koydum, Damla damla dolacak, Benim sevdiğim yârim, Şoför oğlan olacak
  • Bezeyi bezeledim, Siniye dizeledim, Anneciğim gözün aydın, Ben yâri tazeledim
  • Mani demeye geldim, Kaymak yemeye geldim, Meramım kaymak değil, Yâri görmeye geldim
  • Çini tabakta badem, Sarardım soldum neden, Çıktım yollara baktım, Ne gelen var, ne giden
  • Karşıdan gelen atlı, Altında kilim katlı, Annen baban sağ olsun, Hepsinden yer tatlı
  • Daldan dala atladım, San çiçek topladım, Çiçeklerim döküldü, Dere aldı götürdü
  • Dere boyu çalılık, Derede olur balık, Gel güzelim buraya, Bakma yüzüme alık
  • Eriği dalda koyan, Gözümü yolda koyan, Cennet yüzü görmesin, Bizi bu hale koyan
  • Arpa ektim biçemem, Yolum dardır geçemem, Yıldız kadar kız olsa, Gene senden geçemem
  • Köprüden geçemedim, Az doldur içemedim ,Sen benden geçtin amma, Ben senden geçemedim
  • Bir teneke ağızım var, Yazılacak yazım var, Demeye utanıyom, Şu oğlanda gözüm var
  • Balı pekmez mi sandın, Küpünden çıkmaz mı sandın, Büyüğün durur iken, Küçüğün gitmez mi sandın
  • Evimizin ardı yoldur, Gel testini burda doldur, Ayda yılda selam göndür, Kayıl oldum arkadaşım
  • Evimiz önü pınar, Dallarında bülbül oynar, Eyi geçin arkadaşım, Sonra eller seni kınar
  • Yaylaların çimen özü, Etrafı palaz izi, Bu ellerin kötü sözü, Ne deyelim a kardaşım
  • Evimizin önü asma, Asmanın dalma basma, Ben etmedim Allah etti, Gadın abam bana küsme
  • Irafa fincan koydum, İçine mercan koydum, Kaynanamın adını, Kuyruklu sıçan koydum
  • Yayladan geldim yorgunum, Ben bu feleğe dargınım, Yorgun değil ırgınım, gel güzelim oynayalım
  • Aş dediler, aştım dağı İç dediler, içtim ağı Yıkılası gurbet dağı, Bizi birem, birem etti
  • Keçi bağladım meşeye, Tıkır tıkır gevşeye, Benden ağır selam söylen, Güzel gözlü Ayşe'ye
Nephthys - avatarı
Nephthys
Ziyaretçi
19 Nisan 2007       Mesaj #14
Nephthys - avatarı
Ziyaretçi
Coştum coştum duruldum
Kız peşinden yoruldum
Gayri senden vazgeçtim
Ben ablana vuruldum

Nephthys - avatarı
Nephthys
Ziyaretçi
26 Nisan 2007       Mesaj #15
Nephthys - avatarı
Ziyaretçi
MANİLER
Bostanlarda fasulye
Anam gitti gezmeye
Ben anamdan örendim
İnce boncuk çizmeye

Koyunum var karaman
Gaybolursa araman
Ben bir reçber kızıyım
Şehirliye yaraman

Dere boyu gidelim
Koyun kuzu güdelim
Sennen beni görmüşler
İnkâr bayrım edelim

Ak koyun kuzusuna
Gün tutmuş postusuna
Ne desen de ağlasam
Arnımın yazısına

Tren gelir öterek
Kömürünü dökerek
Ben anamdan ayrıldım
Gözüm yaşım dökerek

Tut yedim duttu beni
Yârim unuttu beni
Yarı yola varmadan
Hıçkırık tuttu beni

Ak tavuk aldın mı?
Kümese koymadın mı?
Kör olası gaynana
Sen gelin olmadın mı?

Kapelesi ketenden
Yârim indi trenden
Boynuna sarılayım
Gülünü incelmeden

Kayalar yarılmasın
Yar bana darılmasın
Yar bana darılıp da
Ellere sarılması

Çaya inesim geldi
Şeker yiyesim geldi
Ala gözlü ablamı
Gene göresim geldi

Su içtim kana kana,
Sular akar yana yana,
Yüzün bir gün görmedim,
Bilmem gidem ne yana.

Merdiven indirdiler,
Atlara bindirdiler,
Kızım seni kahır eline gönderdiler,
Ağlar silinir silinir ağlar.

Gelin geldi evimize,
Şenlik kurdu köyümüze,
Hoş geldin allı gelin,
Sefa geldin pullu gelin.

Baban carsıya vardı mı?
Alını yeşilini aldı mı?
Suda kızıma dedi mi?
Haydı kızım kutlu olsun.

Haydı kızım kınan kutlu olsun,
Burada dilin tatlı olsun.
Çağırın gelin kızın *******
Kızı gelin oldu görsün.

Allah muradını verdi bugün,
******* kızsız koyan
Evlerini ıssız koyan,
Testisini susuz koyan.

Kahve doktum kuruna,
El vurmayın durula,
Yârime yar diyeni,
Sol göğsünden vurula.

Bayburta giden yollar
Uzadıkça uzarlar,
Geçme bizim kapıdan
Eller bana kızarlar.

Maşrapanın kalayı,
Kızlar çeker halayı,
Allah için söyleyin,
Var mı askın kolayı.

Suya bulgur ezerim,
Hem ezer hem süzerim,
Ben yarımın derdinden
Deli olmuş gezerim.

Hey hızara hızara
Dalda elma gızara
Beni sana vermizler
Başka yerden giz ara

Gayadan öküz bakar
Öküzün arnı sakar
Delikanlı dururken
Sakallıya kim bakar

Mendil aldım onbeşe
Onu serdim güneşe
Gitti yârim gelmedi
Beni aldı telaşe

Dağdan kestim kereste
Kuş besledim kafeste
Yârin hasta dediler
Yetiştim son nefeste

Karşıda ala inek
Tüyleri benek benek
Hiç boğazımdan geçmiyor
Yarsız yediğim yemek

Kuş kafese girmiyor
Buna aklım ermiyor
Hiç boşuna ah çekme
Annem beni vermiyor

Evleri sarı boya
Gel yarim doya doya
İç vereme tutuldum
Gamıma koya koya

Armut dalda bir iki
Saydım baktım on iki
On ikinin içinde
Gök yazmalı benimki

İnce yazma düreyim
Aç koynunu gireyim
Uyan uyan sar beni
Yar olduğunu bileyim

Tavanlarda tencere
El vurmadım incire
Gavur babam duymasın
Çeker beni zencire
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
30 Nisan 2007       Mesaj #16
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
DUVAGIN TELLI GELIN
GUMUSTEN ELLI GELIN
BUGULU GOZLERINDEN
SEVDIGIN BELLI GELIN.

♥ GUN KAVUSTU IRAKTA,
GOZUM KARADA AKTA,
HERKESIN YARI GELDI,
BENIM YARIM UZAKTA.

♥ TOPRAGINDA TASINDA
BENLERI VAR KASINDA,
SEN BAHAR ICINDESIN
BENSE OMRUM KISINDA.

♥ SU ICTIM KANA KANA,
SULAR AKAR YANA YANA,
YUZUN BIR GUN GORMEDIM,
BILMEM GIDEM NE YANA.

♥ MERDIVEN INDIRDILER,
SALTANA BINDIRDILER,
KIZIM SENI KAHIR ELINE GONDERDILER,
AGLAR SILINIR SILINIR AGLAR.
Sedef 21 - avatarı
Sedef 21
Ziyaretçi
6 Mayıs 2007       Mesaj #17
Sedef 21 - avatarı
Ziyaretçi
GAYFE DE KOYDUM FINCANA,SELÂM SOYLEN AMCAMA.AMCAM KIZINI VERMEZSE,TURSU DA KURSUN FINCANA...

AY AKSAMDAN ISIGDIR YAYLALAR YAYLALAR, YUKUM SIMSIR KASIKTIR DILOY DILOY YAYLALAR.KOMSU GIZINI ZAPT EYLE YAYLALAR YAYLALAR,BIZIM OGLAN ASIKTIR DILOY DILOY YAYLALAR...

AYAGINDA KUNDURA YAR GELIR DURA DURA GENC OMRUMU CURUTTUM GOGSUME VURA VURA...

ELIMDE JAPON YAPISTIRICIM VAR AMA YAPISTIRMAYA JAPONUM YOK!!!

BEN AYDAN SENER BENDE DUNYADAN UFUK!!!

ERKEKLER PLAKA GIBIDIR,HERSEYLERI BIR DELIK ICIN DONER...

ERKEKLER ARI GIBIDIR,ONCE SOKARLAR SONRADA SISIKLIK GELIR...

BATARYASI ZAYIF RUYALARIMDA , KAPSAMA ALANI DISINDA KALAN SEVGILIME, SEBEKE HATASI NEDENIYLE ULASAMADIM, SIMDI YUREGIMDE FULL CEKEN HATTIMLA SENINLEYIM...

DELIYE HERGUN SEVGILILER GUNU... SENI DELI GIBI SEVEN ASKIN...

KALBIMI VERDIM ONA SAKLASIN DIYE, BUZDOLABINA KOYMUS KOKMASIN DIYE...

SANA BIR SEY SOYLEYECEGIM, AMA SAKIN UZULME DUN DOKTORA, GITTIM BOBREGIMDE KUM, KALBIMDE SENI BULDULAR!...

DURUN NEFES ALMAYIN DAHA UCUZ BIR YER BILIYORUM...

YUMURTA SANA DOKUNUYORSA SENDE GIT TAVUGA DOKUN!!!

ERKEK: SEYY MERHABA. KIZ: EVET? ERKEK: ßERAßER YURUYE ßILIRMIYIZ? KIZ:HAYIR. ERKEK: PEKI OZAMAN KO$ALIM..

SEN NE TATLI KIZSIN OYLE.-AA DELININ ZORUNA BAK. ABI NE KIZMIS YA!!!

ACABA BIR YERDE OTURUP KONUSALIM DESEM....KIZARMI..?YOK CANIM...YA ABISI VARSA SORSAMMI YOK YOK ABISI YOKTUR...YA VARSA..CANIM OLSADA NERDEN GORECEK SOR LAN SOR OLMEZSIN YA........ YA ABISI VARSA...

SANA ARKADASLIK TEKLIF EDECEGIMI, SENDEN HOSLANDIGIMI VE HEP SENI DUSUNDUGUMU DUSUNDUYSEN AFERIM. DUSUNMEDIYSEN DE DUSUN DERIM...

ATES OLMAYAN YERDEN DUMAN CIKMAZ.CUNKU IT URUR KERVAN YURUR...

RAKI ICERSEN AGZIN KOKAR,BIRA ICERSEN GOBEK YAPAR,CIN ICERSEN CARPAR,ROMSA KAFA YAPAR,IYISIMI SEN ASK SARABI IC O ENFAZLA HAYATINA CELME TAKAR...

ASKIMIZ BIR SABUN KOPURT BENI PAKIZEM...

FIZIK ILE ARASTIRDIM, KIMYA ILE COZDUM, EDEBIYAT ILE SOYLUYORUM Msn Happy SENI COK SEVIYORUM...

ILAHI AZRAIL SEN ADAMI OLDURURSUN...

SANA YAVRUM DEDIM AMA NEDEN DIYE DUSUNDUNMU?CUNKU SEN BENIM UFAKLIGA COK BENZIYORSUN...

SEN, LIKOR GIBI TATLI TEKILA GIBI CARPICI VISKI GIBI ASIL KONYAK GIBI SICAK SAMPANYA GIBI OZEL SARAP GIBI TUTKULU MALUBU GIBI EGZOTIK KOKTEYL GIBI MUHTESEMSIN...

BIR HIRSIZ ARANIYOR!ADI:ASKIM, SOYADI SEVGILIM, SAKLANDIGI YER:KALBIM,ADRES:ASK BIR EDEBIYAT CADDESI,SENI SEVIYORUM MAH.NO SEN VE BEN:KAT:NIKAH MASASI.

KALBIMDE YASIYORSUN AMA KIRANI VERMIYORSUN. NOT:EV SAHIBI EN KISA ZAMANDA BENIMLE EVLENMESEN SENI KAPININ ONUNE BIRAKIRIM.

SENI.TC KANUNUN ASK MADDESI GEREGINCE IZINSIZ KALBIME GIRMEDEN DOLAYI OMUR BOYU KALBIME HAPS EDIYORUM...

GEL KALBIMDE YASA VALLA KIRA ISTEMEM

KATIR GIBI BIR KADINLA TANISTI.. ONA ESEKLER GIBI ASIK OLDU.. SONUNDA EVLENDILER.. KOYUN SURUSU GIBI COCUKLARI OLDU.. ADAM BIGUN OLDU.. OLUM RAPORUNU BAYTAR VERDI...

SABAH KAHVALTI EDEMIYORUM, CUNKU SENI DUSUNUYORUM. OGLEN YEMEK YIYEMIYORUM, CUNKU SENI DUSUNUYORUM. AKSAM YEMEK YIYEMIYORUM, CUNKU SENI DUSUNUYORUM GECE UYUYAMIYORUM, CUNKU ACIMMMM!!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2007       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Buzdolabından buz alma
Değirmendere’den kız alma

Değirmendere'nin kızları

Dokuz kocadan kalma

Kızılcık’ın mor üzümü
Severler boyu uzunu
Öz dilin küçük kızını
Sorsam ne zaman ne zaman

Patatesi haşladım
Soymaya başladım
Yarim aklıma gelince
Ağlamaya başladım

Ben seni pekmez sandım
Yüreğimi yakmaz sandım
Yediğim duz ekmeği
Başıma kakmaz sandım

Dam başında su durur
Oğlan mendilin yudurur

Oğlan cahil kız cahil

Şimdi bunlar gudurur
P.u.S.u - avatarı
P.u.S.u
Ziyaretçi
12 Mayıs 2007       Mesaj #19
P.u.S.u - avatarı
Ziyaretçi
  • Kara kara kazanlar, Kara yazı yazanlar, Cennet yüzü görmesin, Aramızı bozanlar
  • İğne ile kuyu kazdım, İçine düşeyazdım, Ayrılık mektubunu, Hem ağladım hem yazdım
  • Mendilim dalda kaldı, Gözlerim yolda kaldı, Ela gözlü sevdiğim, Bilmem nerede kaldı
  • Yazı yazdım yaz idi, Kalemim kiraz idi, Kusura bakma emmioğlu, Mürekkebim az idi
  • Kara koyun kuzuludur, Boynuzları yazılıdır, Çok bekletme Mehmet Ağa, Bacaklarım sızılıdır
  • Eski Cami direk ister, Söylemeye yürek ister, Benim karnım toktur ama, Arkadaşım börek ister
  • Fasulye fasıl olur, Yemesi nasıl olur, Anne beni eversen, Bak geçim nasıl olur
  • Sepet sepet yumurta, Sakın beni unutma, Unutursan küserim, Mektubumu keserim
  • Maydanoz ot değil mi, Yaprağı dört değil mi, Ben yârimden ayrıldım, Bu bana dert değil mi?
  • Karyolanın yayları, Ben sayarım ayları, Babam gelecek diye, Hazırladım çayları
  • Kaleden indim bu gün, Elimde kaynar güğüm, Ne vefasız yar imiş, Ne dün geldi, ne bugün
  • Kızın adı Melek'tir, Entarisi bir tekdir, Yakası açık olan, Sevdalıyım demektir
  • Elbisesi dar gelir, Dar sokaktan yar gelir, Ellemeyin yârime, Ayda yılda bir gelir
  • Damda durma oğlan, Bıyığın burma oğlan, Beni sana vermezler, Gönlünü yorma oğlan
  • Bahçelerde ısırgan, Gâvur değil, Müslüman, Uzat dilin öpeyim, Yemin ettim ısırmam
  • Portakal dilim dilim, Sevdiğim adın Selim, Selim benim olunca, Olurum telli gelin
  • Manava ayva gelmiş, Parası fazla gelmiş, Çok çalışın oğlanlar, Kızlara da zam gelmiş
  • Toplu iğnemin boladı, Sarığını kim doladı, Beş yüz asker içinde, Gönlüm seni diledi
  • Ben kalede kışlarım, Kırmalı mendil işlerim, Senin gibi besteciyi, Kirmanımda koşlarım
  • Arabası dört teker, Düz ovada sap çeker, Bekâr kalan oğlanlar, Gece gündüz ah çeker
  • Ben bir altın kutuyum, Yar yanında mutluyum, Verin benim yârimi, Üç gündür oruçluyum
  • Keklik gelir seke seke, Ayağında gümüş toka, Ben annemden ayrılmazdım, Ayırdılar çeke çeke
  • Tilki girdi kümese, Tavukları yemese, Genç kızların koynuna, Sakallılar girmese
  • Dilbeyandır köyümüz, Buz gibidir suyumuz, Kendimiz köylü ama, Şehirlidir huyumuz
  • Dağlarda ardıç kurusu, Dibinde keklik sürüsü, Yok mu bunun hiç kimsesi, Yoksa garip misin güzel
  • Iraftaki siniler, Piske vursam iniler, Askerdeki yârimin, Kulakları çiniler
  • Karyolanın yayları, Sayıyorum ayları, Yarim gelecek diye, Sayıyorum ayları
  • Makarada ipliğim, Asıyada benim kekliğim, Hiç aklımdan çıkmıyor, Kel satıdan çektiğim
  • Kiremit, kiremit gezerim Kiremitleri ezerim Çok konuşma kaynana Patates gibi ezerim
  • Dama çıktım dam iki, Yıldız saydım oniki, Ellerin yâri gelmiş, Hani bizim kör tilki
  • San kavun dilimi, Kim dokudu kilimi, Vallah billâh olacam, Mülazımın gelini
  • Mani benim ezberim, Kan ağlıyor gözlerim, Ben o yârin yolunu, Ölüne dek beklerim
  • Dereler akmasaydı, Gün gibi doğmasaydı, Ölüm Allah'ın emri, Ayrılık olmasaydı
  • Hay aparız, aparız, Gökten yıldız kaparız, Oruç tutmayanları, Kümeslere tıkarız
  • Meşe meşeye benzer, Meşe kamışa benzer, Şu Burunoba kızları, Gümüş kâseye benzer
  • Tarlaya soğan ekerler, Ekerler de biçerler, Gurbete giden kızın, Gözüne sürme çekerler
  • Karadağ’da kar kalmadı, Yüreğimde yağ kalmadı, Daha yazacağım çok idi, Mektubumda yer kalmadı
  • Oğlan gider oduna, Ali derler adına, Ali'ye bir kız bulduk, Ayşe derler adına
  • Aş yedim dilim yandı, döküldü kilim yandı, Ben kilimde değilim, Bahçede gülüm yandı
  • Karşıdan gelen oğlan, Kakülü sarkan oğlan, Gece gelme gündüz gel, Horozdan korkan oğlan
  • Yayla yolu bükülür gider, Zülüf gerdana dökülür gider, Bir yiğitte sevdiğin olmazsa, Ah çektikçe beli bükülür gider
  • Ev üstünde kedi gezer, Gezdikçe kiremit ezer, Mecik vurdum kafasına, Gözlerini bana süzer
  • Tokatın direği burmalı Altında divan kurmalı Bu evden bir çevre çıkacak Dört ucu birden sırmalı
  • Davuluma vurdum zırladı, Elimden mecik fırladı, Daha çok mani söyleyecektim, Arkadaşım beni zorladı
  • Kara koyun kuzuludur, Boynuzları yazılıdır, Çok söyleyeceğidim amma, Dizlerim sızılıdır
  • Çeşmeye kova koydum, Damla damla dolacak, Benim sevdiğim yârim, Şoför oğlan olacak
  • Bezeyi bezeledim, Siniye dizeledim, Anneciğim gözün aydın, Ben yâri tazeledim
  • Mani demeye geldim, Kaymak yemeye geldim, Meramım kaymak değil, Yâri görmeye geldim
  • Çini tabakta badem, Sarardım soldum neden, Çıktım yollara baktım, Ne gelen var, ne giden
  • Karşıdan gelen atlı, Altında kilim katlı, Annen baban sağ olsun, Hepsinden yer tatlı
  • Daldan dala atladım, San çiçek topladım, Çiçeklerim döküldü, Dere aldı götürdü
  • Dere boyu çalılık, Derede olur balık, Gel güzelim buraya, Bakma yüzüme alık
  • Eriği dalda koyan, Gözümü yolda koyan, Cennet yüzü görmesin, Bizi bu hale koyan
  • Arpa ektim biçemem, Yolum dardır geçemem, Yıldız kadar kız olsa, Gene senden geçemem
  • Köprüden geçemedim, Az doldur içemedim ,Sen benden geçtin amma, Ben senden geçemedim
  • Bir teneke ağızım var, Yazılacak yazım var, Demeye utanıyom, Şu oğlanda gözüm var
  • Balı pekmez mi sandın, Küpünden çıkmaz mı sandın, Büyüğün durur iken, Küçüğün gitmez mi sandın
  • Evimizin ardı yoldur, Gel testini burda doldur, Ayda yılda selam göndür, Kayıl oldum arkadaşım
  • Evimiz önü pınar, Dallarında bülbül oynar, Eyi geçin arkadaşım, Sonra eller seni kınar
  • Yaylaların çimen özü, Etrafı palaz izi, Bu ellerin kötü sözü, Ne deyelim a kardaşım
  • Evimizin önü asma, Asmanın dalma basma, Ben etmedim Allah etti, Gadın abam bana küsme
  • Irafa fincan koydum, İçine mercan koydum, Kaynanamın adını, Kuyruklu sıçan koydum
  • Yayladan geldim yorgunum, Ben bu feleğe dargınım, Yorgun değil ırgınım, gel güzelim oynayalım
  • Aş dediler, aştım dağı İç dediler, içtim ağı Yıkılası gurbet dağı, Bizi birem, birem etti
  • Keçi bağladım meşeye, Tıkır tıkır gevşeye, Benden ağır selam söylen, Güzel gözlü Ayşe'ye
NiliM - avatarı
NiliM
Ziyaretçi
22 Mayıs 2007       Mesaj #20
NiliM - avatarı
Ziyaretçi
Manilerimiz

Dere boyunda hindi
Hindiler suya indi
Oğlu olan düşünsün
Kızlar on bine bindi

Mavi başlık başında