Arama

Darth Sidious / Palpatine

Güncelleme: 21 Eylül 2011 Gösterim: 12.296 Cevap: 5
RuffRyders - avatarı
RuffRyders
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2009       Mesaj #1
RuffRyders - avatarı
Kayıtlı Üye
Darth Sidious / Palpatine (Darth Sidious Kimdir? - Darth Sidious Hakkında)

Sponsorlu Bağlantılar
İmparator Palpatine, Galaktik Cumhuriyet in son Başkan ı ve Galaktik İmparatorluk un ilk İmparator u olup aynı zamanda Darth Sidious olarak da bilinir.
230pxpalpatine3684277
Palpatine Barışçıl bir gezegen olan Naboo'da doğmuştur. Güçle olan bağlantısını Jedi'lardan önce sezen Muunlist Sith Lordu Darth Plagueis tarafından eğitilmiştir. Ustası ona Darth Sidious adını verir. Fakat ustasının yaşam yaratabilme gücü ile ondan çok daha güçlü bir çırak yaratabileceğini anlamış ve bu yüzden onu uykusunda öldürmüştür. Böylece Darth Sidious, Sith Düzenin başına geçer ve Darth Plaugeis'in sağlında gizlice yetiştirdiği Zabrak öğrencisi Darth Maulla beraber, Darth Bane'in kurduğu İki Kuralı geleneğini devam ettirir. Darth Sidious'un daha sonraki çırakları sırasıyla, Darth Tyrannus(Kont Dooku), Darth Vader(Anakin Skywalker) olacaktır. Bunun dışında Sith Düzenine almadığı fakat ona gizli süikastçısı olarak hizmet edecek olan Mara Jade'ide bizzat kendisi yetiştirmiştir.

Filmlerde Rolü
The Phantom Menace
Palpatine filmlerde ilk olarak Naboo gezegeninin Galaktik Senatör olarak karışımıza çıkar. Palpatine'in gizli Sith kimliği Darth Sidious'un baskısıyla Ticaret Fedarasyon'u Naboo'yu işgal etmiştir. Naboo kraliçesi Padme Amidala başkent Coruscant'a senatörleri Palpatine'den yardım istemek için gider. Bürokratik oyalamalardan sonra Palpatine, Amidala'nın Şansölye Finis Valorum'un görevden ayrılması gerektiğini belirtir. Bu arada Sidious olarak da öğrencisi Darth Maul'u kraliçeyi bulmak için Naboo'ya gönderir. Ancak Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi adlı Jedi'ların karşı koymasıyla Naboo işgali son bulur ve Darth Maul ölür. Bu sırada Palpatine karışıklıktan yararlanarak Şansölye seçilir. 9 yaşındaki Anakin Skywalker'a ilgi ile izleneceği haberini verir.

Attack of the Clones
10 sene sonra, galaksi sivil bir savaşın eşiğine geçmiş, Cumhuriyetten ayrılmak isteyen gezegenler saldırganlaşmışlardır. Ayrılıkçılar Kont Dooku adlı Darth Sidious'un yeni öğrencisi tarafından yönlendirilmektedir. Kenobi ayrılıkçıların bir droid ordusu kurduğunu görünce Palpatine bu kriz anında, kriz geçene kadar kullanmak üzere kendine özel güçler alır. Bu güçlerle önce ayrılıkçılara karşı bir klon ordusu kurar. Kenobi bu kurulan ordunun ölmüş bir Jedi master'ı tarafından istendiğini öğrenir.

Clone Wars
Kenobi ayrılıkçıların kurduğu droid ordusundan Palpatine'e bahseder. Palpatine, Kenobi ve Anakin'i bunları yok etmek için gönderir ancak Anakin'e özel izinler verir ancak Obi-Wan ve Yoda buna önce karşı çıkar ancak kabul edilir. Bir yandan da Darth Sidious olarak Anakin'i denemek için Dooku'nun eğittiği bir uzaylıyı ona gönderir ve o başarılı olamaz. Darth Sidious'un Kont Dooku aracılığıyla General Grievous'un eğitimine yardım ettiğini görürüz. Güçlenen General Grievous Coruscant'ı işgal eder ve Palpatine'i kaçırır ve kendi amiral gemisine getirir.

Revenge of the Sith
Palpatine Ayrılıkçı lider General Grievous tarafından esir tutulmaktadır ama ama aslında kendi kendini esir almıştır.cumhuriyet ordularını yok etmek için, Kenobi ve Anakin Skywalker tarafından kurtarılan Palpatine, Skywalker'ı etkileyerek karşılaştıkları Dooku'yu öldürmesii sağlar. Bundan sonra kriz zamanlarında Palpatine diktatör havasına girer bu de bir çok senatörü ve Jedi Konsey'ini tedirgin eder. Bu tedirginlik Palpatine'ın Jedi konseyini kendisine bağlaması ve Anakin'i temsilcisi olarak seçmesiyle artar. Bir yandan da Palpatine, Anakin'e verilmemiş olan Jedi Ustası rütbesini hakettiğini söyleyerek Jedi'lara karşı döndürmeye çalışır. Jedi Konsey'i Anakin'i casus olarak kullanmak isterken o tüm planları Palpatine'e iletir. Anakin'in çocuğunu kaybetme rüyalarından haberdar olan Palpatine, Anakin'in büyük güçlere sahip olacağını söyleyerek Anakin'e Darth Sidious kimliğini açıklar. Kafası karışık Anakin bunu Mace Windu'ya bildirir ve Jedi Konsey'i Palpatine'i tutuklamak ister. Ancak Palpatine ışın kılıcıyla hepsini öldürür ancak Mace Windu ile büyük bir savaşa girerler. Palpatine'in kullandığı yıldırımı Mace Windu Palpatine'e geri tutar ve yüzünün deforme olmasını sağlar. Ancak Anakin Mace Windu'nun elini keser Palpatine'i kurtarır. Bu olaydan sonra Palpatine Anakin'i yeni öğrencisi Darth Vader olarak kabul eder.

Palpatine bundan sonra Vader'ı Jedi Tapınağını yok etmesi için, klon askerlerini de Jedi başkanlarını öldürmek için gönderir. Sonra da Vader'ı Ayrılıkçıları öldürmesi için Mustafar gezegenine yollar. Senatoya da Jedi'ların cumhuriyeti yok etme planları olduğunu bu yüzden cumhuriyeti Galaktik İmparatorluk haline çevirdiğini ve kendisinin İmparator olduğunu açıklar. Yoda, Palpatine ile konuşmak için ofisine gider ancak bir düello gerçekleşir. Düello berabere biter ve Yoda sürgüne gönderilir. Çırağının güçsüz olduğunu hisseden Palpatine Mustafar'a gider ve neredeyse yanarak ölmüş Vader'la karşılaşır. Vader'ı Coruscant'a getiren Palpatine ona ünlü siyah zırhını sağlar. Vader uyanınca, tamamen onu ele geçirmek için nefreti yüzünden kendi karısını öldürdüğünü söyler. Filmin sonunda Ölüm Yıldızı'nın yapımını beraber izlerler.

The Empire Strikes Back
Palpatine imparator olarak ilk kez "İmparator" filminde görünür. Galaktik İmparatoru ve Darth Vader'ın Sith ustası olarak Vader'la holografik iletişim kuran Palpatine, "güçte büyük bir karışıklık" olduğunu bildirerek Luke Skywalker tehditinden bahseder.

Return of the Jedi
Serinin son filmde İmparator Ölüm Yıldızı 2'nin yapımının nasıl gittiğini görmek için Ölüm Yıldızına gelir. Bu sırada Endor da yakalanan Luke Skywalker Ölüm Yıldızı'na getirilir. Palpatine genç Luke'u Darth Vader'ın yerine yeni öğrencisi olarak kullanmak için onu tehdit ederek karanlık tarafa döndürmeye teşvik eder. Bu teşvik Skywalker'ın Vader ile bir ışın kılıcı düellosu yapıp onu yenmesine neden olur. Ancak Luke Skywalker yine de Palpatine'e karşı çıkar. Palpatine ona güç yıldırımı ile saldırır. Ancak Luke'un çektiği acıya dayanamayan Darth Vader, Palpatine'i Ölüm Yıldızı'nın reaktör boşluğuna atarak onu öldürür.Ancak Darth Vader Palpatine'nin sith yıldırımlarına maruz kalarak ölür.Luke da onu Yavin 4 gezegenine götürmeye çalışır ama canlı olarak gorüremez.Oraya vardıklarında Darth Vader'i de yakar.

Karakter yaratımı
İlk üçlemede imparatorun adı ve asıl gezegeni belirtilmemişti. Star Wars'un ilk taslağında "Cos Dashit" olarak adlandılırmıştı. Filmlerde ismi belirtilmese de 1976 tarihli "A New Hope"ta Palpatine adı geçmektedir. Önceleri yanındakiler tarafından etki altında bırakılan bir insan portresi çizse de Return of the Jedi ile birlikte güçlü bir diktatör olarak gösterilir. Bu imajda Lucas Flash Gordon çizgi romanlarındaki "Ming the Merciless"ten etkilenmiştir. Ayrıca Sezar, Stalin, Napoleon ve Hitler gibi tarihi kişilerden de kesitler görünmetedir.

"The Empire Strikes Back"te ilk kez görünen İmparator makyaj yapılmış yaşlı bir kadına eklenmiş bir şempanze gözü ile rahatsız edici bir görünüm elde edilmiştir. 2004'teki DVD versiyonunda bu filmde Ian McDiarmid yaşlı kadının yerini almıştır ve diyalog değişmiştir. Seride İmparatoru oynayan Ian McDiarmid bir Shakespeare oyuncusudur. "Revenge of the Sith" filminde daha fazla aksiyon sahneleri olan 60 yaşında McDiarmid yakın çekim sahnelerde kendisi oynamıştır.


Biyografi Konusu: Darth Sidious / Palpatine nereli hayatı kimdir.
RuffRyders - avatarı
RuffRyders
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2010       Mesaj #2
RuffRyders - avatarı
Kayıtlı Üye
Darth Sidious / Palpatine

Sponsorlu Bağlantılar
palpatinetfu


Son düzenleyen RuffRyders; 22 Ağustos 2011 16:15 Sebep: Kırık link.
RuffRyders - avatarı
RuffRyders
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2010       Mesaj #3
RuffRyders - avatarı
Kayıtlı Üye
Darth Sidious / Palpatine

imperial091600x12000556
RuffRyders - avatarı
RuffRyders
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2010       Mesaj #4
RuffRyders - avatarı
Kayıtlı Üye
Darth Sidious / Palpatine

executeorder667282499
RuffRyders - avatarı
RuffRyders
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2011       Mesaj #5
RuffRyders - avatarı
Kayıtlı Üye
Darth Sidious / Palpatine

yodapalpsduel

Yoda ve Darth Sidious düellosu. (Senato)
RuffRyders - avatarı
RuffRyders
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2011       Mesaj #6
RuffRyders - avatarı
Kayıtlı Üye
Darth Sidious / Palpatine

crimsonguard

Darth Sidious'un ikinci Ölüm Yıldızına gelişi.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

18 Kasım 2015 / RuffRyders Hayali Karakterler
18 Temmuz 2012 / RuffRyders Hayali Karakterler
29 Ocak 2012 / RuffRyders Hayali Karakterler
23 Ocak 2012 / RuffRyders Hayali Karakterler