Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 12 Haziran 2013  Gösterim: 9.173  Cevap: 2

DDT Nedir?

Daisy-BT
9 Haziran 2011 18:30       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

DDT Nedir?


Sponsorlu Bağlantılar
DDT, (dikloro difenol trikloroethan) çok zehirli ve inatçı bir böcek öldürücüdür.

Kolayca vücut dokusundaki yağlarda çözülür ve gıda zincirinde birikmeye başlar. 1939 yılında keşfedilen DDT, dünyada en yaygın biçimde kullanılan böcek ilacıydı. Balıklar ve kuşlar için çok öldürücü olduğu anlaşıldı. Kuşların yumurtalarının kabuklarını zayıflattığı ve üremelerini sonuçsuz bıraktığı için az kalan birçok türün, soyunun tükenmesine yol açacaktı. 1970'li yıllarda ABD ve Avrupa'da yasaklandı. DDT'nin zararlı olduğu Rachel Carson tarafından bulunmuştur.

DDT kullanıldığı zamanlar canlıların (insanlar, hayvanlar, bitkiler ve diğer canlılar) büyük bir bölümü hasar görmüştür. DDT çok etkileyici bir ilaçtır ve bütün canlıları öldürebilecek bir etkisi vardır. Bu yüzden kullanımdan kalkmıştır.

Vikipedi

Benzer Konular:


Daisy-BT
9 Haziran 2011 18:36       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

DDT

(Difenil, diklor, trikloretan), zararlı böceklere karşı kullanılan, organik ve çok etkili bir zehir (C14H9Cl5).

1874'te Kimyager Othmar Zeidler tarafından bireşim yoluyla elde edildi. 1938'de ise Paul Müller tarafından geliştirildi. Müller, DDT konusundaki çalışmalarından ötürü Nobel Ödülü kazandı (1948). Renksiz, kokusuz ve kristal biçiminde bir madde olan DDT, suda eriyebilir ve toz hâline getirilebilir. DDT, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda kullanıldı. Sinek, sivrisinek, bit, meyve kurdu vb.ye karşı, toz ve bulamaç biçiminde ya da püskürtme yoluyla kullanılır. Böceklerin sinir sistemlerini etkiler.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Elçin
12 Haziran 2013 10:39       Mesaj #3
Elçin - avatarı
Ziyaretçi
Kimyevî yapısı “Dikloro Difenil Trikloretan” olan böcek öldürücü bir zehir. İlk defa 1874’te Othmar Zeidler sentezlemişse de üstün nitelikle bir böcek öldürücü (insektisit) olduğu 1939’da Paul Müller tarafından belirlenmiştir. DDT’nin birçok izomerleri vardır. Saf haldeyken beyazımsı, kokusuz kristaller hâlindedir. Teknik DDT beyaz, hoş kokulu bir vasıfta olup, suda erimez; benzin, alkol, benzol, yağlar, aseton vs. içerisinde erir.

Uzun yıllar tarım-savaşta kullanılan DDT’nin böceklere etkisi değme ve mide yoluyladır. Lipoitlerde (yağ dokusu) eriyerek sinir sistemini felç eder. Tesiri yavaş yavaş fakat kesindir. Yiyecek maddeleri için tolerans 7 ppm (milyonda ünite)dir. 75 kg’lık bir insanı 37 gram veya yağda erimiş olarak 15 gram DDT öldürmeye yeter. DDT, kullandıktan sonra bozulmayıp çevrede, toprakta ve hattâ hayvanların bünyesinde birikir. Birçok ülkede yapılan araştırmalarda insanların vücut yağında da (gıdalardan alınan) sanılandan çok fazla DDT kalıntısının bulunduğu görülmüştür. Dünyânın birçok ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de de Zirâî Mücâdele Araştırma Konseyinin 1970 yılında aldığı karara göre DDT kullanılması yasaklanmıştır.

DDT’ye bağlı had zehirlenme; kazâen veya intihar etmek için ağız yolundan alındığı zaman görülür. 10-20 gr gibi yüksek miktarda alındığında hemen müdâhalede bulunulmazsa öldürür. Zehirlenme belirtileri olarak; titreme, korku, kuvvet azlığı, çırpınmalar ortaya çıkar. DDT henüz kana karışmamışsa mide yıkanmalıdır.

Üretimi veya ambalajlanmasıyla uğraşan fabrika işçileri gibi bu maddenin yüksek miktarlarına uzun süre maruz kalanlarda müzmin zehirlenmeye bağlı olarak, erkeklerde ikdidarsızlık, karaciğer bozuklukları ve kansızlık görülebileceği unutulmamalıdır.


Benzer Konular:


Daha fazla sonuç:
DDT Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç