Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 20 Mayıs 2011  Gösterim: 3.956  Cevap: 3

Tarihi Yapılar - Yerebatan Sarayı (Yerebatan Sarnıcı, Türkiye)

8 Ekim 2009 13:44       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Yerebatan Sarnıcı

yerebatansarnc
Sponsorlu Bağlantılar

Yerebatan Sarnıcı İstanbuldaki en büyük kapalı sarnıçtır. Ayasofya binasının batısındaki küçük binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur. Zamanında civardaki bir bazilikadan dolayı bu isimle anılmıştır.

Tarihi

Civardaki saraylara su sağlamak için I. Justinyen (527-565) devrinde yapılmıştır. Sarnıç, 143 metre uzunluk ve 65 metre genişliğiyle toplam 9.800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır 28 x 12 sıralı sütunların toplamı 336 adet olup, sütun başlıkları genellikle İyon ve Korent üslupları taşımaktadır. Ancak az sayıda işlenmeden bırakılmış Dor sitili başlıklara da rastlanmaktadır. Sarnıç, 4 metre kalınlıkta, pişmiş tuğladan yapılan duvarla çevrelenmiş ve su yalıtımı amacıyla özel bir harçla sıvanmıştır.

Zamanında su seviyesi mevsimlere göre değişen sarnıcın, doğu duvarındaki değişik seviyelerdeki borular vasıtasıyla dışarıya su verilmiştir. Su seviyelerinin bıraktığı izler, sütunlarda görülebilir. Sarnıcın su gereksinimi, şehrin 19 km. kuzeyindeki Belgrad Ormanları'ndan imparator Jüstinyen (Justinianus) tarafından yaptırılan su kemerleriyle karşılanmıştır.

1984'de büyük tamirat sırasında zemin temizliği yapılmış, 1 metreden fazla çamur temizlendiğinde orijinal tuğla taban ve 2 sütun altında Medusa kafalı mermer bloklar ortaya çıkarılmıştır. İnşa edilen yol sayesinde de sarnıç içini dolaşmak mümkün olmuştur. Sarnıçta zaman zaman konserler ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Medusa Başlı Sütunlar

Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı Roma çağı heykeltraşlık sanatının örneklerindendir. 4. yüzyıla ait bu başların hangi yapıdan alınarak buraya getirildiği konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte genç Roma Çağı'na ait antik bir yapıdan sökülerek buraya getirldiği ve sarnıcın inşasında salt sütun kaidesi olarak ihtiyaç olduğu için kullanıldığı görüşü araştırmacılar arasında genel kabul görmektedir.(Başka bir görüşe göre de Medusa başlarının birinin yan birinin ise ters cevrilmiş olmasının sebebi olarak çoktanrılı dinden tektanrılı dine geçiş döneminde bunu bir tür anlatım gibi değerlendirmek mümkündür).

150pxmedusa18314759

Bir rivayete göre de Medusa'nın kafasının ters konulmasının nedeni ona bakanların taş olmasıdır. Bir başka açıklamaya göre Jüstinyen Arap ordusunun İstanbul'a doğru yola çıktığını duyduğunda hızla bu sarnıcın yapılma emrini vermiştir. Bu durumda Arap ordusu kenti kuşatmadan önce sarnıcı hızla yapmaya çalışan Bizanslılar için iç dekorasyondan ziyade sarnıcın hızla tamamlanması önem taşıyordu. Bu yüzden, sütun kaidesi olarak kullanılan taşların düz ya da ters veya yatık kullanılmasının estetik değerinden ziyade inşa değeri, yani yapının bir an önce inşa edilmesi, tamamlanması önem taşımaktaydı..

Vikipedi8 Ekim 2009 16:00       Mesaj #2
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
volture109

volture112

Son düzenleyen volture; 8 Ekim 2009 16:02 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
8 Ekim 2009 16:29       Mesaj #3
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
soğuk!
volture126
20 Mayıs 2011 10:49       Mesaj #4
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
YEREBATAN SARAYI

İstanbul'da Ayasofya yakınında bulunan ve İmparator Justinianos tarafından yaptırılan kapalı, büyük su sarnıcı. Bizanslılar, İstanbul'un kuşatılması tehlikesi karşısında susuz kalınmaması için kentte birçok sarnıç yaptılar. 6. yüzyılda yaptırılan Yerebatan Sarnıcı'nın suyu 19 km. uzaklıktaki Belgrad Ormanları'ndan Cebeciköy Kemeri aracılığıyla geliyordu. 140 m. uzunluğunda, 70 m. genişliğinde ve tavan yüksekliği 8 m. olan sarnıçta 12 sıra hâlinde 4'er m. aralıklarla 336 sütun vardır. 3-4 m.yi bulan su yüksekliği bugün 25 cm.-1 m. arasında değişmektedir. Yerebatan Sarayı, bugün turistik bir yerdir.


MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç