Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 13.925|Cevap: 1|Güncelleme: 27 Ağustos 2011

Eros

Mesaja atla
16 Haziran 2008 18:02   |   Mesaj #1   |   
The Unique - avatarı
Üye
Eros arzu aşkıdır, bağlayıcı ve bencildir. Oysa Agape iyiliğin adayıcı düzeyine kadar yükselebilen
iyilikçi biçimler ortaya koyar. (…) Eros kaypaktır, çünkü terinden derine bencildir, ama aynı zamanda bizi kendimizden çıkmaya ve kendimizi aşmaya çağırır:
‘Amor trahit amantem extra se…’
(Aşk aşığı kendinden geçirir).”
Sponsorlu Bağlantılar

5000000004901944ac9d45oy8

ener
27 Ağustos 2011 10:11   |   Mesaj #2   |   
ener - avatarı
Ziyaretçi
Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs.org

Eros
Sponsorlu Bağlantılar

Yunan mitolojisinde aşk tanrısı. Efsanelerde Hermes ile Artemis'ten ya da Hermes ile Aphrodite'den dünyaya geldiği anlatılır. Eros, İlk Çağ'ın en eski metinlerinden beri evrende birleşme ve üretmeyi sağlayan doğal bir güç olarak karşımıza çıkar. Hesiodos yaratılışı anlatırken, Kaos'tan hemen sonra Eros'u sayar. Birçok sanatçı ve şaire konu olan Eros, zaman ve mekâna göre değişik biçimlerde yansıtılmıştır. İnsanları oklarıyla kovalayan ve yaralayan, kanatlı, alaycı ve yaramaz, giderek tehlikeli bir çocuk biçiminde betimlenmiş, bu biçimle de günümüze dek gelmiştir. Eros'u ele alan en güzel efsanelerden biri Apuleius'un "Eros ile Psikhe" masalıdır.Eros'un Roma mitolojisindeki adı Cupido'dur.

Daha fazla sonuç:
Eros

Hızlı Cevap
Mesaj:
Mitoloji forumu 'Eros' konusunu görüntülüyorsunuz: Eros arzu aşkıdır, bağlayıcı ve bencildir. Oysa Agape iyiliğin adayıcı düzeyine kadar yükselebilen iyilikçi biçimler ...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç