Arama

Araba satın almak hayal oldu

Güncelleme: 22 Mayıs 2023 Gösterim: 2.600 Cevap: 1
durbi - avatarı
durbi
Kayıtlı Üye
14 Mart 2023       Mesaj #1
durbi - avatarı
Kayıtlı Üye
Türkiye’de araba satın almak artık oldukça büyük bir maliyet haline geldi. Türk halkının en büyük yatırım araçlarından biri olan araba şu anki piyasa koşullarında gerçekten de yatırım getirisini sağlıyor mu ele tekrar değerlendirmek gerekiyor. Biz de bu yazımızda araba satın almanın oluşturduğu tüm maliyet kalemlerini sizin için tek tek ele aldık.
Oluşacak ilk maliyet tabii ki araba satın alma maliyeti. Sıfır en ucuz arabalar 400bin TL’den başlıyor ancak o araç da zaten bulunamıyor. Sıfır araba almak için şu an tüm marka ve modellerde sıra olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle şu an 400 bin TL olarak öngördüğünüz arabayı teslim döneminde daha da pahalıya alma riskiniz olduğunu belirtelim.
Sponsorlu Bağlantılar
Araba satın almak için ikinci maliyet kalemi ise eğer arabayı kredi ile alacaksanız katlanmanız gereken kredi faizi tutarı. Eğer 400 bin TL’lik araba almak istiyorsanız, özel bankalardan alabileceğiniz en ucuz faiz tutarı %1,89 ve en uzun vade 36 ay. Bu da 400 bin TL’lik araba için en az 200 bin TL daha fazla faiz ödemesi yapmanız anlamına geliyor. Aylık taksit tutarları ise 16 bin TL civarlarında. Tabi bu krediyi ve faizi de seçilmiş bir kitle alabiliyor. Herkese verilmiyor.
Arabayı bir şekilde satın aldınız. Özellikle 2022’nin sonunda da gündem olan konulardan biri olan kasko fiyatları ile yüzleşmeniz gerekiyor. Şu an için en ucuz kasko sıfır bir arabada 20 bin TL civarlarında tutuyor. 4 yıl ve üzeri hasarsızlık kaza yapmama indirimi varsa minumum 10 bin TL'e kadar düşebiliyor.
Diğer maliyet kalemleri ise Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Sigortası. MTV şu an yıllık 3 bin TL. Trafik Sigortası ise ilk kez yaptıranlar için 5 bin 500 TL. Hasarsızlık indirimi ile minumum yıllık 3 bin TL’ye kadar düşebiliyor.
Araba aldıktan sonra masrafları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bakım, yağ, lastik, balata vs. gibi kalemlere bakıldığında yıllık ortalama 10 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor. Otopark ücretini de özellikle vurgulamak isteriz. Otopark ücretleri özellikle 2023 yılına girilmesi ile birlikte %50’nin üzerinde artış gösterdi. Eğer arabanızı İspark dışındaki özel otoparklara park etmek isterseniz otoparkların ortalama aidatları aylık bin 500 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu da yıllık en az 18 bin liralık bir otopark ücretine katlanmanız anlamına geliyor.
Kaza sonrası oluşabilecek değer kayıpları riskini de düşündüğümüzde artık araba almak gerçekten de önemli bir yatırım aracı mı sorusu akıllara takılıyor.

Son zamanlarda aylık abonelik ile araba kiralama daha cazip hale geldi. Bu yöntemle sürücüler arabanın kaskosu, sigortası, bakımı vb daha birçok masraflarına karışmadan araba ihtiyaçlarını karşılamış oluyorlar.
mehmetciftci - avatarı
mehmetciftci
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2023       Mesaj #2
mehmetciftci - avatarı
Kayıtlı Üye
araba almak ne yazıkki hayal oldu çünkü enflasyon arttı insanların alım gücü azaldı, artık insanlar tl biriktirmek yerine altın döviz vs. biriktirmeye tamamıyla yöneldi (tabi biriktirebilirse..). Araç bayilerinde araç var ise piyasayı marka belirliyor, yok ise piyasayı sahibinden.com kullanıcıları ve fahiş galericiler belirliyor. Bu durumdan hoşnut olmayan bayi sahipleri ise normal bir vatandaş benden çok kazanıyor diyerekten stokçuluk veya depoda saklama işlemi yapıyor bu da altüst olmuş piyasayı daha da yokuşa sürüyor. Denecek çok şey var ama diyecek bir şey yok ha bir de bir video görmüştüm paylaşayım.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Konular

11 Haziran 2012 / asla_asla_deme X-Sözlük
3 Temmuz 2008 / Bia Türk ve İslam Dünyası
5 Aralık 2014 / Misafir Soru-Cevap
15 Şubat 2011 / Misafir26 Soru-Cevap
5 Ağustos 2015 / Lionel Taslak Konular