Arama

Hobby Elektronik Devreler

Güncelleme: 22 Eylül 2012 Gösterim: 100.903 Cevap: 23
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
10 Mart 2007       Mesaj #1
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Bu konu başlığı altında uygulamasını bizzat yaptığınız elektroniğin en basit bileşenlerinden tutun yarı profesyonel devrelere kadar kullanıcıyı fazla masrafa sokmayan elektronik devre çizimleri ve anlatımlarını paylaşıcağız..

Sponsorlu Bağlantılar
kolay gelsin.

Son düzenleyen kompetankedi; 14 Mart 2007 12:07
MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
10 Mart 2007       Mesaj #2
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi
İşte forumda neden yok dediğim konu ama sonunda onunda bi başlığı olduğu teşekkürler Kompetankedi ben birazdan bi kaç bişeyler eklerimMsn Grin

Sponsorlu Bağlantılar

Son düzenleyen MaKaLeLe; 10 Mart 2007 18:42 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
10 Mart 2007       Mesaj #3
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi
Aşağıdaki Devrenin aynısını lİse son sınıfta bende yapmıstım Dijital elektronik öğretmeninle birlikte ama sonradan ilgilenmeyince çalışmaz olmustu ProjeksiyonumO YÜZDEN KENDİ RESİMLERİMİ KOYAMADIM....şimdi sizlere internette bulduğum ve benim kendiminde yaptığı,onayladığı süper bi el yapımı projeksiyon CİHAZI..Mutlaka denemelisiniz..

EL YAPIMI PROJEKSİYON

Arkadaşlar neredeyse herkes evinde sinema keyfini yaşamak için bi projeksiyonu olsun ister ama çok pahalı olduğu için alamaz. yada alır ama en çok 4000 saat lambası dayanır ve bitince en ucuz 500 ytl ye ampul almak zorunda kalır. ben kendim yaptım ve lamba ömrü 8000 saat lambanın fiyatı da 30ytl bence siz de bi tane yapmalısınız benim projeme ait bazı görüntüleri yayınlıyorum düşüncelerinizi soru ve önerilerinizi mutlaka bekliyorum bu arada çalışmalarım devam ediyor yeni görüntüleri aldıkça burdan yayınlamaya devam edeceğim

makinamın resmi bu (son hali) 6. sayfada yeni yaptığım objektifle aldığım görüntüleri ekledim.

grnt897nt

grnt145nf

resim0499ez

kullandığım lamba osram g 12 150 watt metal halide (iğne ayaklı) lambanın reflektördeki duruşuda görülmektedir.

grnt388oi16bo

lambayı çalıştırmak için kullandığım relco marka balast ve ateşleyici ( kit halindeydi ama kasaya sığmadığı için parçaladım ve üst üste monte ettim)

resim0090yz

lambanın reflektör ile kasanın içinde duruşu. yanında fanı da görüyorsunuz lcd nin altından giren havayı dışarıya üflüyor bu sayede kasamız devamlı soğuk kalıyor.

grnt366aw12rk

ışık kutusundan çıkan ışığı objektifi doğru bi şekilde yönlendirmek için kullandığımız fresneller. fresnellerimizi ışık ile lcd arasına koyuyoruz.

grnt321py13ks

grnt399cv19hg

bu da kullandığım sony ps one 5" lcd (parçalanmadan önceki hali ) çözünürlüğü güzel fiyatı da makul yapmak isteyenlere öneririm.

grnt116tk11kx

bu da ışık kutusunun içindeki ır fitre (dikdörtgen olan) ve ışığı fresnellerde toplamak için kullandığım 9 cm çapındaki kondanser

grnt431km14hw

ve aldığım görüntülerden bazıları ebatları 120x150 dir

resim0205lb

resim0238hi

resim0273kt

resim0330sx

resim0346lc

resim0365ee

resim0292eh

bunlar da ışık altında çektiğim resimler

resim0253nv

resim0263kn

resim0326lz

kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
10 Mart 2007       Mesaj #4
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
AÇIKLAMALAR Basit ve ekonomik 5 ledli vumetre devresi. Taşınabilir müzik sistemleri, ses seviyesi ölçümü yapılan uygulamalar için kullanılan, düşük akım sarfiyatlı bir vumetredir. Giriş sinyal seviyesi standart audio seviyesi olan 1Vp-p 'dir.

DEVRENİN AÇIK ŞEMASI
Ad:  vu1.gif
Gösterim: 1372
Boyut:  4.7 KB

DEVRENİN BASKILI DEVRE ÇİZİMİ
Ad:  vu2.gif
Gösterim: 1215
Boyut:  7.8 KB
Ad:  p60.gif
Gösterim: 1167
Boyut:  21.4 KB Hobby Elektronik Devreler
MALZEME LİSTESİ
Direnç [R1] 470 ohm.
Direnç [R2] 10 k
Kondansatör [C1, C2] 2 adet
LED [D1...D5] 5 mm. led diyot
entegre AN 6884 1 adet

Son düzenleyen kompetankedi; 14 Mart 2007 12:06
MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
10 Mart 2007       Mesaj #5
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi
Elektronik Sayıcı

Malzemeler :
1-) 3 adet 7447 entegre
2-) 3 adet Display
3-) 3 adet 7490 entegre
4-) 21 adet 150 ohm'luk direnç.
5-) +5v güç kaynağı.
6-) Saat Olarak 555 Timer Kullanılacaktır.
Not : 555 devresi size ayrıca verilecektir.

555 Entegresi Hakkında Bilgi
Bu entegre, ayakları arasına konulabilen direnç, diyot, transistor kapasitör ve diğer her türlü elemanla çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Tüm bu kullanım serbestliğine karşın 555, sonderece ucuz ve elektronik eleman satan hemen her dükkanda bulunabilen bir entegredir. En yaygın kullanımı kare dalga üretimindedir. Yüksek kararlıklık ve kristal osilatörlere göre ucuz olma Özelliğinden dolayı ise saat yapımında bir osilatör olarak kullanlabilir. Ayrıca Çeşitli bağlantı şekilleri ile birden çok 555 entegresinin bir arada kullanılması da mümkündür. İki 555 entegrenin özel bir devre ile bağlanması nerede ise kristal kadar yüksek kararlılık elde etmemizi sağlar. 555 kullanarak, saatten sinyal Üreticiye, alarmdan kontrol devresine, çok çeşitli elektronik devreler kurabiliriz.

kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
14 Mart 2007       Mesaj #6
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Elektroniğin temel devre elemanlarından biri Direnç tir. Devrede ki akımı kontrol eder ve dengeler. Fakat nekadar dengeleyeceği ise üzerindeki ohmajdan (renkler) den belli olur.

Direnç, elektrik akımının akışına direnç gösteren, bu esnada Ohm kanununa göre uçları arasında gerilim düşüşüne sebep olan iki uçlu elemandır. Elektriksel direnci, uçlarındaki gerilim düşüşünün üzerinden akan elektriksel akıma bölünmesiyle bulunur.

Amatörler için renk kodları ekte sunulmuştur; hem renk hemde ohmajı yazarak direncin yapısını görebilirsiniz.

Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip 12140-D_REN__RENK_HESAPLAYICI.zip (7.4 KB, 117 gösterim)
MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
14 Mart 2007       Mesaj #7
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi

Nokia 3310 ile Termometre Projesi Hobby Elektronik Devreler

Nokia 3310 ile Termometre Projesi

PIC12F629 İçin HEX Dosyası
PIC12F675 İçin HEX Dosyası
Proje PCB ve Şema Dosyası
Baskı Devresi PDF Dosyası

Alıntıdır...
aysagun - avatarı
aysagun
Ziyaretçi
15 Ekim 2007       Mesaj #8
aysagun - avatarı
Ziyaretçi
Elimde 3 metrelik alanda yayın yapın oyuncak bir telsizim var.Bunun frekansını(yayın alanını)yükseltmek istiyorum.Sözgelimi,5km,veya 10 kmkarelik bir alana yükseltmek istiyorum.ne yapmam gerekiyor,veya bunlarlla uğraşmayıp,sil yeni baştan bu değerlerde bir telsiz şema ve parça listesi konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?Saygılar...
MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
17 Ekim 2007       Mesaj #9
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi
Oyuncak telsizle isteklerin doğrultusunda bi araç ortaya çıkarabileceğini sanmıyorum[10km vb..] Telsiz siğer cihazlara göre yapılması nispeten zor bir cihaz ama araştırıp eklemeye çalışırım
aysagun - avatarı
aysagun
Ziyaretçi
27 Ekim 2007       Mesaj #10
aysagun - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
MaKaLeLe adlı kullanıcıdan alıntı

Oyuncak telsizle isteklerin doğrultusunda bi araç ortaya çıkarabileceğini sanmıyorum[10km vb..] Telsiz siğer cihazlara göre yapılması nispeten zor bir cihaz ama araştırıp eklemeye çalışırım

ilginize teşekkür zederim