Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 19 Aralık 2011  Gösterim: 30.942  Cevap: 2

Galvaniz Nedir?

Daisy-BT
14 Temmuz 2009 14:39       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Galvaniz Nedir?

galvaniz
Sponsorlu Bağlantılar

Galvaniz, erimiş çinkonun içine koruma ya da kaplama amacı ile kullanılacak maddenin batırılması ile yapılan işleme denir.
Özellikle paslanmaya karşı yapılan bu işlem dışarıda, açık havada her türlü hava koşulunda çalışacak metallerin ömrünün uzatılması için yapılmaktadır.

Demir ve çelik malzemeler bulundukları atmosferik ortamdan etkilenerek zaman içinde fiziksel, kimyasal, elektriksel ve diğer özelliklerini kaybederek korozyona uğrarlar. Bu değişikliğe, “metalin paslanması” da denmektir. Paslanma sadece görüntü bozukluğu olmayıp aynı zamanda metali aşındıran bir kimyasal reaksiyondur. Ayrıca pas, kaynaklandığı metalden takriben 30 kat büyük bir hacim oluşturduğundan, paslananan metalin çevresindeki elemanları da patlatmaya eğilimlidir. Metali, paslanmayı oluşturan dış etkenlerden uzak tutabilmek amacı ile metal yüzeylere koruyucu yöntemler uygulanır. Bu koruyucu yöntemlerden bazıları boya, plastik, nikel, krom, bakır ve çinko kaplamadır. Ancak; bütün bu kaplama yöntemleri arasında çinko kaplama en güvenli ve uzun ömürlü olanıdır.

Galvaniz yöntemi ile muamelenin diğer yöntemlere nazaran avantajları şöyle sayılabilir:

Kalın ve nüfusiyeti yüksek ve homojen bir yüzey filmi oluşturur, diğer yöntemlerle ulaşılamayan kritik noktalar (iç hacimler, keskin köşeler, kesim yerleri, delik yüzeyleri, boşluklar) vs. korunmuş olur.

Diğer yöntemler, ufak zedelenmelere karşı çok hassastır ve genelde korozyon bu zedelenmelerde başgösterir. Oysa galvaniz kaplama çiziklere karşı dirençlidir ve hatta kendi kendini onarma özelliğine sahiptir. Buna “self healing effect” ve “katodik koruma” denir. Aynı nedenlerle, sıcak daldırma galvanizle kaplanmış yüzeyler, darbelere karşı da görece korunmalıdır.
Kaplanan malzeme ile çinko metalurjik bir bağ oluşturur ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakaları dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama sağlar.
Galvaniz, yüzey kaplama yöntemleri arasında en uzun ömürlü olanıdır ve hiçbir bakım gerektirmez.
Belli bir estetik cazibesi vardır. İlk başları parlak ve iki boyutlu kristalin bir görünüşe sahip olan kaplama yüzeyi, zamanla matlaşarak homojen mat gri renkte bir yüzeye dönüşür.
Ekonomik bir yöntemdir.

Kaynak: MsXLabs, VikipediDaisy-BT
12 Ağustos 2011 00:03       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Galvanizleme

Korozyona karşı dayanıklılığını artırmak için, çeliğin çinkoyla kaplanması.

Böyle malzeme, galvanizli saç, galvanizli boru vb. adlarla anılır. İki yolla, ya ergimiş hâldeki çinkoya daldırma yoluyla ya da elektrikli kaplama (galvanoplasti) yoluyla yapılır. Birinci yöntem daha çok kullanılır. Çinkonun suya dayanıklılığı çelikten daha fazladır. Ancak çinkoda delik açılması hâlinde, galvanik korozyon (bir elektrolitin varlığında birbirine temas eden farklı iki metalden birinin korozyona uğrarken öbürünün uğramaması) nedeniyle çinko korozyona uğrar ve çelik korunur.


MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

kayahan325
19 Aralık 2011 11:50       Mesaj #3
kayahan325 - avatarı
Ziyaretçi
Genelde iç tesisatlarda kullanılırlar,çelik boruların erken krozyona uğramalarını geciktirir bu maddeler.Ama günümüzde,belirli bir semti yöneten merkezi ısıtma tesisatlarında daha çok tercih edilirler.Bazı aile türleri vardır.Kombi iç tesisatında çelik boruların dışdan gitmesini istemezler,göz kirliliği ve estetik kirliliği için,genelde bu tür uygulamalarda kullanılır.


Daha fazla sonuç:
Galvaniz Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç