Arama

Mustafa Kemal Atatürk'ün Silüeti

Güncelleme: 21 Haziran 2015 Gösterim: 2.832 Cevap: 0
Finn and Jake - avatarı
Finn and Jake
VIP 🐻 Bear ✔
21 Haziran 2015       Mesaj #1
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
Ardahan'ın Damal ilçesindeki Karadağ sırtlarında doğal mucize olarak nitelendirilen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silüeti hava muhalefeti nedeniyle 13'üncü gün ortaya çıktı. Atatürk'ün silüeti görünür görünmez vatandaşlar bu yılın modası olan özçekim (selfie) yaptı.
Her yıl 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan Atatürk gölgesi, havaların yağışlı ve bulutlu olması nedeniyle 12 gün görünmedi. Doğal mucizeyi görmek için gelen vatandaşlar, bu durumu 'Atatürk bize küstü' diye yorumlarken, Atatürk silüeti dün Karadağ sırtlarına yansıdı. Silüeti görmek için Antalya'dan gelen bir grup vatandaş, Atatürk'ün gölgesiyle özçekim yaptı.
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  Ardahan2.jpg
Gösterim: 295
Boyut:  59.0 KB

Ardahan'ın Damal İlçesi'ndeki Karadağ sırtlarında 'Doğal mucize' olarak nitelendirilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silueti havanın ilk günlerde bulutlu olması nedeniyle 5'inci gün ortaya çıktı.

Ad:  Atatürk.jpg
Gösterim: 237
Boyut:  200.7 KB

Ardahan’ın Damal İlçesi’ndeki Karadağ sırtlarında ’Doğal mucize’ olarak nitelendirilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silueti havanın ilk günlerde bulutlu olması nedeniyle 5’inci gün ortaya çıktı.Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan doğal Atatürk silüeti, havaların yağışlı ve bulutlu olması nedeniyle 5 gün gecikmeli olarak dün görülmeye başlandı. Karadağ sırtlarına yansıyan Atatürk’ün silueti, her gün saat 17.55- 18.10 arasında Ata Mahallesi’nden izlenebiliyor. Havanın bulutlu olmasına rağmen bir anda Karadağ sırtlarında güneşin açması ile birlikte görülmeye başlayan doğal mucizeyi takip eden gazeteciler silueti görüntüledi.

Ad:  Atatürk2.Jpeg
Gösterim: 265
Boyut:  19.1 KB

Ata Mahallesi’nin hayvanlarını otlatan ve dağdan hayvanları getirdiğini söyleyen çoban İsmail Atam, Atatürk’ün siluetini her gün hayranlıkla izlediğini söyledi. İsmail Atam "Her gün güneş olduğu zaman bulutsuz havalarda onlarca insan bu mucizeyi izlemeye geliyor. Herkesin bu mucizeyi görmesi gerekir" dedi. Atatürk siluetinin izlendiği alanda direkteki bayrak, şiddetli rüzgar nedeni ile yırtıldı.

SİLÜET NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Atatürk silueti ilk olarak 1954’te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildi. Damal İlçesi’nde 1995’ten beri her yıl Temmuz ayı içinde ’Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenleniyor.

Ad:  Ardahan.jpg
Gösterim: 695
Boyut:  24.2 KB

posta.com/cumhuriyet.com


BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
🌘 🚀
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

7 Kasım 2016 / Misafir Mustafa Kemal ATATÜRK
16 Nisan 2012 / Misafir Mustafa Kemal ATATÜRK
9 Mart 2016 / Ziyaretçi Cevaplanmış