Arama

Arif Şentürk

Güncelleme: 19 Mayıs 2008 Gösterim: 12.333 Cevap: 0
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mayıs 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arif Şentürk
Ad:  arifsenturk.jpg
Gösterim: 763
Boyut:  7.5 KB
Rumeli Türkülerinin en karakteristik, en başarılı yorumcularından birisi olan Arif Şentürk, 1941 yılında Makedonya'nın Kumanova kasabasında doğmuştur. İlk ve Orta öğrenimini Kumanova'daki "Türk Okulu"nda tamamlamış ve 1956 yılında, ailesi ile birlikte Türkiye'ye göç etmiştir. Ve önce Kırklareli'ne, ardından da Zeytinburnu'na yerleşmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar
Müzik sevgisi ve yeteneği küçük yaşlarda dikkat çeken Arif Şentürk, ilk müzik eğitimini de Kumanova Türk Okulu'nda almış ve Türkiye'ye göç ettikten sonra ise, bir süre Bakırköy ve Yeşilköy Halkevi Müzik Kolu'na devam etmiştir.
1975 yılında TRT Amatör Sesler Sınavı'nda Nida Tüfekçi tarafından keşfedilen ve "band doldurma hakkı" elde eden Arif Şentürk, bu tarihten sonra, başarıyla seslendirdiği türkülerle ve bilhassa "Aman Bre Deryalar" türküsü ile sesini kısa sürede ülke genelinde duyurmaya başlamıştır. THM'e "kaynak kişi" ve "derleyici" sıfatları ile pek çok eser kazandıran Arif Şentürk, 3 long play, 9 kaset doldurdu ve onlarca ulusal ve uluslararası radyo ve televizyon programına davet edilmiştir.
Bazı özel televizyonlarda "Rumeli'den Sesler" ve "Rumeli Rüzgarı" adı ile programlar hazırlayıp sunmuştur. Yurt dışında, Makedonya, Bulgaristan ve Avusturya'da ve yurt içinde pek çok şehirde konserler vermiş ve festivallere katılmıştır.


BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Arif Şentürk nereli hayatı kimdir.

Benzer Konular

5 Ekim 2014 / BARIŞ Spor tr
13 Ocak 2009 / KisukE UraharA Spor tr
17 Ocak 2009 / estudiantes Spor tr
19 Ekim 2006 / Kral_Aslan Sanat tr