Arama

Dj Engin Akkaya

Güncelleme: 20 Mart 2017 Gösterim: 6.389 Cevap: 3
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
4 Temmuz 2010       Mesaj #1
kyle - avatarı
VIP katekolamin
(Dj) Engin Akkaya’nın Biyografisi

Sponsorlu Bağlantılar
Engin Akkaya, 10 Mart 1989 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde ailenin ilk çocuğu olarak doğdu. 5 yaşına kadar Şıhlar Köyü’nde hayatı geçen Akkaya, ailesinin geçim sıkıntısına girmesi sonucu köyden ayrılarak Alanya-Kestel Belediyesi’ne taşınırlar ve burada seracılığa başlarlar. Engin, maddi imkansızlık dolayısıyla bir yıl eğitim-öğretime geç başlar. Sezon sonunda seracılıkta beklenilen kazancı elde edemeyen Akkaya ailesi yer değiştirerek; yine Alanya’ya bağlı Cikcilli Belediyesi’ne taşınarak seracılığa burada devam ederler. Enginin başarıları ise ilkokul 4. sınıfta Türkçe Öğretmeni Kenan Özdemir’in onu keşfetmesiyle başlar. Kenan Özdemir, sınıfındaki öğrencilerine gittikleri bir yeri deneme yazısı olarak anlatmalarını ister. Engin Akkaya, ‘’Çayarası Gezisini’ anlatır ve 20 kişilik sınıfta en çok onun yazısı beğenilir. Daha sonra okul panosunda haftalarca kalan yazı yarışmaya gönderilir ve derece alınarak döner. Engin ilk birinciliği denemesiyle alır. Ardından Kenan Özdemir’in teşvikiyle diğer yarışmalara katılır. Şiir, kompozisyon, deneme, hikaye vs. katıldığı her yarışmadan ise mutlaka derece alarak döner. Yıllar böyle geçip giderken Engin Akkaya orta sona gelir. Hocasının başvurduğu bir polislik sınavına katılır ve polislerle okul önü geçit görevlisi olarak göreve başlar. Bir yıl polislerle trafik kesen Akkaya, içindeki sanat aşkıyla polisliğin çakıştığını anlar ve polislikten istifa ederek 2004 – 2005 eğitim-öğretim yılında Abdurrahman Alaaddinoğlu Lisesi’nde lise öğrenimine başlar. 1. sınıfta başarısız bir öğrenci gibi görünsede lise 2. sınıfta başarılarına kaldığı yerden devam eder. Deneme, Şiir, Kompozisyon vs yazılarıyla yine derece almaya başlar. Bu arada ayrı bir yeteneği olan bestekarlık yönü ortaya çıkar. Kendi kendine bir şeyler mırıldanırken Müzik Öğretmeni Türkan Bektaş Akkaya’ya sesinin çok güzel olduğunu ve bestekar bir yapısı olduğunu söyler. Engin önce inanamasada zamanla beste yeteneğini geliştirmeye başlar. Mayıs ayına doğru geldiğinde ise ilk şiir kitabı ‘’Umutlarınla Yaşa Dostum’’u şiir severlerin beğenisine sunar. 1. Albüm gençliğininde verdiği pozitif enerji sayesinde aşırı ilgi görür ve binlerce okura ulaşır. Eylül’de bilgisarını alan Engin denemelere ara vererek müzik hayatına atılır. 1 ay gibi kısa sürede proğramları tanır ve 10.10.2006’da ‘’grup bomba’’ ekibini kurar. Ekip diğer ekiplere göre farklı bir proje ile olşturulur ki bunun meyvasını 2008’de alacaktır. Grup Bomba ile farklı tarzlarda denemelere başlayan Akkaya kısa sürede sanalda en iyi müzik yapan 3. kişi sıfatını alır. Lise 3. sınıfa geldiğinde ise 2. Şiir kitabı ’’Her Yeni Gün Yepyeni Bir Umuttur’’ isimli albümünü sevenlerine sunar. Birinci kitabına nazaran daha çok ilgi gören 2. kitabı Kültür Bakanlığınca çoğaltılıp tüm illere dağıtılmıştır. Aynı zamanda yaz ayında ‘’Radyo Akkaya’’yı kuran Akkaya, farklı denemeler arayışına girmiş ve 2008 albümünün projesini tamamlamaya başlamıştı. 2008’deki albüm onu başka bir ilke götürecekti ki öyle oldu. Projesi: Alanyadan bir bestekar, Ankara’dan bir kemancı, İstanbul’dan Aranjör, Manisa’dan bir solist, Trabzondan bir neyci vs. birleşerek birlikteymiş gibi şarkılar yapacak ve bu şarkılar Engin Akkaya’nın 2008 albümünde yer alacaktı. Çalışmaları kısa sürede tamamlayan Akkaya kayıtlara girmiş ve 2008 yaz ayında ‘’Dj Engin Akkaya Yeniden…’’ isimli ilk müzik albümünü piyasaya sürmüştür. Sitelerde aşırı tıklanma ve raiting alan albüm 954.124 indirim yapmıştı. Haberleri Yerel ve Ulusal gazete, dergi, tvlerde yer alan Akkaya, 17 Mayıs 2008’de ise İstanbul 9. Şiir Festivaline Davet Edilmiş 20 Seçilmiş yazar arasında yer almıştı. Onu Seçtiren Türkiye’nin en kücük kitap yazarı olmasıydı. 17 Mayıstan sonra 24 Mayıs’ta Kütahya Şiir Dinletilerine davet edilen Engin Akkaya, kendi yazdığı şiirleri seslendirerek büyük alkış aldı. Şimdi ise Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde okuyan 19 yaşındaki Engin Akkaya, Sinema yazarlığı, yönetmenlik, dj’lik, bestekarlık vs işlerine devam etmektedir. Ayrıca kendi yazıp yorumladığı ‘’O Benim Babam’’ isimli eseri ise Akıllı Tv basta olmak üzere diğer site ve TV’lerde tırmanısını sürdürmektedir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen NeutralizeR; 20 Mart 2017 15:40
Biyografi Konusu: Dj Engin Akkaya nereli hayatı kimdir.
My one regret in life is that I am not someone else.
jerudan - avatarı
jerudan
Ziyaretçi
7 Ocak 2012       Mesaj #2
jerudan - avatarı
Ziyaretçi
Onun ismi Engin Akkaya daha yaşı 19. Alanya'nın Şıhlar Köyü'nde 10 Mart 1989 tarihinde dünyaya gelen Engin Akkaya adeta yeteneklerle donatılmış bir kişiliğe sahip. Genç yaşına rağmen dereceler ve birincilikler elde etmiş tam bir sanat ve kültür aşığı. Şimdi ise son bombası olan ''Dj Engin Akkaya ile Yeniden'' albümü Alanya ve diğer illerde fırtına etkisi yaratıyor. İşin ilginç yanı ise albüm ''DÜNYADA İLK!''
Öncelikle Dj Engin Akkaya kimdir?
Sponsorlu Bağlantılar
Alanya Şıhlar Köyü 10 - 03 - 1989 tarihinde dünyaya geldim. Ailemin maddi imkansızlığa girmesi sonucu 5 yaşında Kestel Beldesine taşınıp seracılığa başladık. Konaklı İlkokulu'nda hem okulla hem de eğitimle tanıştım daha sonra Cikcilli Beldesine bağlı olan Nimet Alaadinoğlu İlköğretim Okulunda orta öğrenimimi, Abdurrahman Alaaddinoğlu Lisesinde ise Lise öğrenimimi tamamladım.
Şimdi ise Afyon Koca Tepe Üniversitesi Mermer Teknolojileri 1. Sınıf Öğrencisiyim.

Sanata olan ilginiz ne zaman başladı daha sonra nasıl bir yol izlediniz?

İlk sanata olan ilgim ilkokul 4. sınıfta Kenan Özdemir öğretmenimle başladı diyebilirim.
Sınıftan Türkçe dersinde gittiğimiz bir yerin hikayesini yazmamızı istemişti. Bende Çayarası yaylasına gidişimi anlattım. Hocam bunu çok beğenmiş olacak ki sınıfa okutmuştu. Sınıf çok beğendi panoya kadar astılar. İlk sanat tohumum orada atıldı. Zaman ilerledikçe öğretmenim ve arkadaşlarımın tavsiyesiyle yarışmalara katıldım. Çeşitli konularda yazmış olduğum eserler dereceler alarak bana dönüyordu. 4. sınıftan bu yana sanatla kendi çapımda ilgileniyorum

İlginç bir başlangıç olmuş. Daha sonra neler yaptınız?
Daha sonra araştırmalara başladım. Aruz nedir, nasıl yazılır, hece ölçüsü nedir ve buna benzer konularda araştırma yaptım Bana en uyan tarz serbest şiir tarzıydı ve bu tarzda eserler yazmaya başladım. Bir de bir konuda bilgilendirmek istiyorum Herkes der ki serbest şiirde aruz, hece ölçüsü vs. olmaz der fakat bu yanlış. Serbest şiirlerde yerine göre aruz görebilmek mümkün. Yani kalıplaşmışlarla değil de biraz da araştırmacı bakmak lazım olaya.

Okulu geçelim aşkta duralım. Şiir yazmanız diğer şairlerimiz gibi aşık olmanızlamı başladı?
Hayır. Tamamen farklı her şiir yazan aşık olup şiir yazacak diye bir kaide yoktur. Eğer öyle olsaydı bütün insanlar şiir yazabilirdi fakat görüyoruz ki edebiyat fakültesini birincilikle bitiren bir insan bile 4 kelimeyi bir araya getiremiyor. Allah tarafından gelen bir özelik olarak düşünüyorum.

Şiire nasıl bakıyorsunuz, Şiiri bizim için tanımlar mısınız?
Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, insanı nasıl değiştiriyorsa şiirler de bizi değiştirebilir. Bir şiir, sizi hiç ummadığınız toz pembe bir aleme sürükleyebilir ve bazen de sizin duymak ve görmek istemediğimiz gerçekleri hiç çekinmeden anlatıverir o sihirli mısralar. Şiir, basit kelime oyunu olarak görülmemeli. Çünkü şiir ''tarih boyunca büyük devletlerle önemli kültür hareketleri ortaya koyan toplumların düşünce hayatına dikkat edilirse, sanatın, saf anlamda şiirin öncülüğü göze çarpar.'' değil mi?

İlk şiir kitabınız kaç yılında çıktı ve şiirlerinizi kitapta toplamak nereden aklınıza geldi. Görüyoruz ki binlerce insan kitap yazmak istiyor fakat başaramıyorlar. Siz genç yaşınıza rağmen kitabınızı çıkartabilmişsiniz. Çevreniz nasıl yaklaştı bu olaya?
2006 yılı Haziran ayında çıkartmış olduğum ''Umutlarınla yaşa dostum...'' ismini verdiğim kitabımın mazisi 4 yıl öncesine dayanıyor. Maddi imkansızlık ve kendimi hazır hissetmememden dolayı 4 yıl düşüncelerde tutundu. Çevremin yaklaşımına gelince sizde bilirsiniz ki bir insan baş kaldırsın hemen indirirler insanoğlu kendinden üstün kimse kimseyi görmek istemez. Bu yaklaşımla çok alay konusu oldu. Kalıplaşmış söz olarak baktığım ''Tanınmış ünlü yazarların kitabı satmıyor, seninki mi satacak?'' gibisinden sözleri çok duydum Benim için çok üzücü ve güven kaybı olmasına rağmen bu kitabı çıkardım.

Kitabınız piyasaya sunulduktan sonra ne gibi değişimler oldu. Söyledikleri gibi yine hayal kırıklığı var mıydı?

Hayır. Hayal kırıklığının yanı sıra beklemediğim bir ilgiyle karşılaştım. Düşünüyorum da iyi ki bir kaç bilgisizin sözüne
kapılıp hedefimden vazgeçmemişim. Dayım hep ayak takılması olarak bak bu olaylara derdi. Bende öyle yaptım. Yazdığım kitapla Türkiye’nin en küçük yazarı unvanını aldım. Bu beni her şeyden daha çok mutlu etti. Ayrıca kitabım Alanya gibi turizme değer veren ama okumaya değeri az veren bir yerde iki hafta bile sürmeden elimden çıktı.

Albümünüzün içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?
Umutlarınla yaşa dostum isimli kitabım 85 eserden oluşuyor. Konu olarak serbest davrandım. Hemen hemen her konuya değindim. Ön plan umut oldu sonrasında aşk, sevgi, aile, doğa, hayat.

Basın ve medyanın bu konuya ilgisi oldu mu?
Çok fazla olduğunu söyleyemem bir tek Zeki Demir bir kaç haberimi yapmıştı. 2. Albüm ve 3. Albümüm hakkında Haber Alanya, Kanal A, Kütahya Gündem, Kanal ATV, Akşam Akdeniz, Mahmutlar Post, Sinerji Dergisi, Yeni Alanya, Kütahya Expres gazetelerinde haberlerim yer aldı. Ayrıca İsmail YK - Cankan Sitelerinde müzikal eserlerime yer verildi. Beni en çok bu mutlu etti. Birde son albümden canlı yayında istek üzerine parçalarım çalındı.

Albümünüzü yaparken ailenizden destek gördünüz mü? Bu konuyu nasıl karşıladılar?
Her anne-babanın hayalinde çocuğunu iyi yerlerde görmek vardır. Albümüme yaklaşımları önceleri çok fazla olmadı. Çünkü onlar içinde bir ilk olacaktı, tecrübesizlerdi. Ama ben bir şeyler yapmaya başlayınca olabildikleri en iyi şekilde bana destek olmaya çalıştılar.

Kitabınızın İsmini neden ''Umutlarınla yaşa dostum'' koymayı düşündünüz?
Her insan umutları için yaşar ve umutları doğrultusunda hareket eder. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bu kitapta benim umudumdu bu nedenle ''umutlarınla yaşa dostum...''koydum ismini

2. Albüm hakkında bizi bilgilendirir misiniz? Kısaca özetini istesek…
2. albümüm yine kitap. İsmi ''her yeni gün yepyeni bir umuttur'' yine umudu ön planda tuttum. İçeriği 124 sayfa ve yine her konudan bahsettim. Yeni Alanya Matbaacılık Ltd. Şti.nde ve yerel bazda çıktı. Fakat kitabın ilgi görmesi üzerine Kültür Bakanlığınca Türkiye’nin bütün illerine dağıtıldı.

Bu kitabınıza ilgi nasıldı?
Az önce de dile getirmiştim. Birinci albümüme nazaran daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebilirim.

Kitabınızda pek rastlanmayan bir olay söz konusu; sponsor almak, bu fikir nereden çıktı? Sponsorlarınızın yaklaşımı nasıldı?
Sponsorlara teklifi götürünce biraz tedirgin oldular kabul etmek istemediler. Çünkü ilk defa bir kitapta sponsorluk alınıyordu. Fakat daga sonra mantıklı buldular ve bana ''Şıhlar Mermer, Akkaya Mermer, Güven Pen, Tosmuroğlu Mobesan Mobilya'' sponsor oldular.

Son Albümünüz hakkında bilgi almadan önce Radyo Akkaya'dan bahseder misiniz? Radyonun size ait olduğu söyleniyor. Bu radyo nasıl kuruldu ve kurma fikri kime ait?
Radyo Akkaya sanalda kurulan bir radyodur. Radyo kurma fikrine gelince Radyoya aşırı ilgi duyuyor dj olmak istiyordum Mega Fm'e gittim o zamanlar eleman arıyorlardı benim yayınımı dahi dinlemeden senden dj olmaz fikrine vardılar aynı hafta Kenan arkadasım sanal radyo kurabilirim istersen dedi mutlu olmuştum sonra Radyo Akkaya kurulum aşamasını tamamladı 2. hafta skorlara bakınca 3.752 kişi vardı hiç unutmuyıorum sonra chat - indir.com gibi sitelerle Radyo Akkayayı zenginleştirdim.

Herkesin merak ettiği bir konu daha varki bu yaşta nasıl polis olup görev yaptığınız?
Polislik konusu banada sık sorulan konulardan birisi. Polis olmam orta sonda sınav yaptılar katılmak isteyen herkes katılabilirdi. Koskoca okuldan 6 kişi sınava katıldık diğer arkadaşlarımız başka okullardandı daha sonra bize verilen 3 haftalık eğitimden sonra polislerle göreve katıldık okul önü geçit görevlisi olarak daha sonra polis kimliği verildi. Mehmet Akarsu polisliğe devam et koleje sınav ver dedi fakat ben polisliği çok seviyordum ama liseyi seçtim lise öğrenimine başladım. Polis maceram bir yılla sınırlı kaldı.

Gelelim son albümünüze kaç yıldır bu albümle ilgilisiniz ve kaç yılda oluştu?
''Dj Engin Akkaya ile Yeniden...'' ismini verdiğim 3. albümümü 2 yıl gibi uzun bir süreçte hazırladım.

Müzik tarzınızı tanımlar mısınız?
Müzik Tarzım R&B tarzına yakın Amerika’dan gelen bir müzik tarzıdır bu tarzda birtek cankan okuyor şimdide biz amatör de olsa okuduk.

Albümün aranjör - yönetmen ve kayıtlarını yaptığınız söyleniyor. Eklemek istediğiniz birşeyler var mı?
Albüm yönetmenliğini kardeşim Yakup Akkaya üstlendi. Diğer söz yazarlığı, besteleme gibi işleri ben üstlendim.

Engin Akkaya olarak merhaba dediğiniz sanat cemiasında son albümünüzde isminizi Dj Engin Akkaya olarak görüyoruz. İsim değişmenizin bir sebebi var mı?
İsim değiştirme gibi bir olay söz konusu değil. İki alanda sanat yapıyorum. Yazarlık yönünde Engin Akkaya kimliği devam ederken müzikal kimlikte ise Dj Engin Akkaya ismiyle ön plana çıkıyorum.

Albümünüz kısa bir süre önce çıkmasına karşın sanal ortamda 100.000 üzeri indirim yapıldığı görünüyor. Alanya bu albüme nasıl yaklaştı?
Alanya’da kalıplaşmış bir söz vardır. Turizmciysen Alanya da çok kazanabilirsin ama sanatçıysan daha da fakirleşirsin Bu yazın ortasında kar yağmasına benzer. Ama imkansız diye bir şey yoktur. Alanya’nın yaklaşımından memnunum ama yaptığım sanatı başka bir ilde icra etsem daha farklı şeyler olabilirdi. Örneğin İstanbul'da.

''O Benim Babam'' isimli şiiriniz böyle giderse kısa bir süre sonra albümü çok daha yukarılara taşıyacağa benziyor. Bu şiirinizin beğenilmesinde yatan sebeb ne olabilir?
Albümde en fazla ilgi gören şiir ''O Benim Babam'' oldu. Beğenilmesinin altında yatan sebebin içten duyguları sadece okumak için okumamam bizzat yaşayarak anlatmam olduğunu düşünüyorum. Çünkü dinleyen insanlarda farkediyorum ki gözleri doluyor o duyguları kendilerinde hissediyorlar bu da şiirin beğenilmesini sağlıyor. Sanalda 300.000 i aşkın kişi siteme girerek sadece ''O Benim Babam'' isimli besteyi indirim yapmışlar yazılan yorumlarda çok beğenildiği yönünde.

Son albümünüz ''Dj Engin Akkaya ile Yeniden...'' dünyada ilk olduğu söyleniyor. Ne manada ilk bu albüm?
''Dj Engin Akkaya ile Yeniden...'' tamamen çalışmaları sanal ortamda oluşturulan bir albümdür. Dünya da ilk olma kısmına gelince Biz 11 kişilik bir ekibiz fakat ne bir birimizi gördük ne de aynı ortamda bulunduk. Tamamen sanal yani hayal ürünü gibi bir şey. Dünya da ilke taşıyan da bu oldu albümümü. Örneğin ankaradan bir zurnacı, istanbuldan bir nakarat yorumcusu, alanyadan bestekar, söz yazarı, Almanyadan rap yorumcusu derken 11 kişi olduk. İlk önceleri herkese saçma gelen bu fikir sonraları herkes tarafından onay gördü ve 2 yıl gibi bir sürede albümü oluşturduk. Sanaldaki skorları takip ediyoruz şuan 475.245 kişi albümümüzü indirmiş 700.794 kişi dinlemiş hala bu skor devam ediyor. Alanya da sınırlı kalmasına rağmen sanal çok ilgi gösteriyor.

Müziğe Dj Engin Akkaya olarak getiriniz olacağınızı düşündüğünüz hususlar var mı?
Kesinlikle. İlk etapta ele almak istediğim konu önyargı. İnsanlarımız her ne olursa olsun ön yargılı bir yaklaşımda bulunuyor. Bazen rastlıyorum çocuğun sesi kötü oluyor içinde sanat aşkı oluyor. Ona söylenen bu cırtlak sesle sanatçı mı olur. Git başka işlerle uğraş dediğiniz anda çocuğun şevki kırılıyor. Sanatçılarımızın sesi çok mu güzel madem güzel canlı okusunlar görelim. Teknoloji o kadar ileride ki bir kargayı bile dünyanın en güzel şarkı söyleyen kuşu yapabiliyor. Getirdiğim yenilik ise, Albüm yapmak için Istanbula gitmek gerek miyor. Zaten eskisi gibi değil artık her evde bir bilgisayar var ve çoğu arkadaşımız sanaldan parça okuyup yayıyor. Tutanlar oluyor. tutmayanlar oluyor şans sonucta. Benim bir kaç parçam gündeme geldi fakat çalınanlar oluyor tabii bu yönü kötü ama.... Etrafınızın sözlerine aldanmayın ve sanat aşkı varsa içinizde onu köreltmeyin.

Bu albüm oluşurken destekçileriniz oldu mu?

Elbette. tek taştan duvar olmaz. İlk fikri arkadaşlarım ve ailemle paylaşınca karşı çıktılar, saçma buldular ama içimden bir his yapmam gerektiği üzerinde büyük teşvik uyandırıyordu. Daha sonra Yakup kadeşimle şarkıları deneme olarak okumaya yorumlamaya başladık. Dinleyenler harika bir sesiniz var bence albümü oluşturun dediler en büyük destek sanaldan geldi diyebilirim. Daha sonra Musa Akkaya, Hasan Akkaya Şıhlar Mermer bu albümün oluşması için hiç bir yatırımdan kaçınmadı. Saolsun.

Albümde 12 adet sponsor olduğunu görüyoruz. Bu sponsorların size getirisi olan nedir?
Sponsor getirisi olduğu söylenemez, şıhlar Mermerden başka. Ama yine de bana değer verdikleri albümüme reklam verdikleri için onlara da teşekkür ediyorum.

Albümde yer alan müziklerin bestelerinin hepsi size ait zannedersek?
Tasarım - Montaj - Aranjör - Söz Yazma - Besteleme bana ait. Sarkıların ve şiirlerin seslendirmesi grubuma ait.
Albüm yönetmenliğini ise kardeşim Yakup Akkaya üstlendi.

Bestelerinizi seslendiren sanatçılar var mı? Yoksa bu albumdekilerle sınırlı mı besteleriniz?
İsmail Yurtseven - Rapper Arkadaşlardan Bir Kaçı - Doğan Ut - Hüseyin Karabulut - Familia Tokat - Gökçe Kırgız -Nihatim - 27 Firari ve bunların yanı sıra ismini vermek istemiyorum kendileride böyle istedi. Önemli bir kaç sanatçılarımızdan ''Seni Seviyorum de Bana Yalanda Olsa'','' Sen Hiç Kendini Bana Sordun mu?'' son günlerde gündeme gelmeye hazırlanan ''O Benim Babam'' ''Sınıfta Kaldı Gençlik'' isimli bestelerim istendi. Hiç bir şekilde isim kullanmamak üzere söz istediler.

İmza günü ve konser teklifleri alıyor musunuz?
Evet kesinlikle. Albüm çıktığı günden bu yana 12 Nisanda Alanya Gönül Dostları Derneğinde, 18 Nisanda Alanya Kültür Merkezinde, 13 - 17 Mayıs arası İstanbul Şiir Festivaline dünyanın en küçük kitap yazan yazarı olarak davet edildim. Daha sonra Kütahya'ya geçtim Esat Anık bey ile K TV de proğram sunduk. Destan TVde özel bir gece olmak üzere 3 saatlik Proğram Sunmam İstendi 23 Mayısta tekrar İstanbul Bağdat kısmında Hepgi grubu ile imza günüm oldu. 24 Mayısta Joy Tv de konuk olarak bulundum. albüm hakkında konuştuk. Ardından Arkeoloji Müzesinde küçük bir konferans verdim. 25 Mayısta yine Kütahyaya davet edildim Şiir Severler Derneği Altında İmza günü ve Konser verdim. Aynı aksam ana haberlere konuı oldum. Kütahya Expres gazetesi başarılarımı çok beğenmesi üzerine Gazetelerinde tek köşe yazarı olmam için teklif sundu. Kütahyalı severlerim artık Kütahya Expres gazetesinden de takip edebilirler. Ayrıca diyebilirim ki son albüm bitince yine konsee teklifleri almaya devam edeceğim

Albümünüz hayırlı olsun diyor ilerleyen günlerdeki projeleriniz hakkında bilgi almak istiyoruz?
Öncelikle üniversite eğitimimi tamamlamak ve bunu yanı sıra kendimi geliştirebildiğim kadar çok geliştirmek istiyorum. Yine ilerleyen günlerde özel bir albüm bir de bunun yanı sıra ''Gençlik Nereye Gidiyor...'' isimli romansı bir kitap düşüncesindeyim. Konularımı oluşturdum. Müziğe kısa bir süre ara vermek istiyorum. Ayrıca edebi alanda kendimi olabildiğince geliştirme düşüncesindeyim. Bir şeye inanıyorum ki okumayan kendini geliştirmeyen insanlar yada kütüphane ile barışık olmayan insanlar kalıcı başarıyı yakalayamazlar.

Türkiye’nin sevilen köşe yazarlarından birisiniz. Gençler sizi örnek aldıklarını yazılarınızı beğenerek okuduklarını dile getiriyorlar. Gençlere göndermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Her şey planla olur arkadaşlar. Güneşin doğuşundan, batışına, bahar gelince çiçek açması, kışın yağmur kar yağması her şey plan çerçevesindedir. Sizlere tavsiyem bir şey yapıyorsanız öncesinde sağlam bir taslak bunun yanı sıra plan oluşturun.

Kütahya gundem.com özel teklif sunmuş köşe yazarı olmanız için bu konuda bilgi alabilir miyiz?
Kütahya gündem sanalda olan fakat en çok okunan bir gazetedir. Oguz bey denemelerimi okumuş ve çok beğenmiş daha sonra benimle irtibat kurdu. Yazı verip veremeyeceğimi sordu. Sakınca görmediğim için oradada yayımlanmasının uygun olacağını düşündüm. Daha sonra bir kaç yazım yayımlanmaya başladı. İlk yazım iyi hatırlıyorum birinci haftadan 700 yoruma ulaşmıştı. Şimdi ise Kütahya Expres tek köşe yazarı olmam için teklif sundu. Kütahya Expres, Kütahya Gündem olarak iki gazete de daha köşe yazarlığı yapıyorum.

Dilerseniz özel hayatınıza da bir kaç mısrayla değinelim. Hayatınızda birisi var mı?
Evet. Allah nasip ederse ilk sevdiğim kız olacak kendileri. Aşka sıcak bakmıyordum ve bir görüşü benimsemişimdir eskiden beri. Çünkü inandığım bir şey var önce istikbal. Unutmayalım ki ''Başarılı insanların planları, başarısız insanların mazereti vardır. Mazeret derken zamanını boş işlere harcamak diyelim buna sevgili aşk.. flört olacaktır. Bu konuya sıcak bakıyorum ama biraz daha zamanı var diye düşünüyorum. Ben yaptığım sanatta reklam olayım yada hemen gündeme çıkayım, tanınayım, kız arkadaşlarım olsun diye yapmıyorum Engin Akkaya olarak sanata neler kazandırabilirim acaba ne gibi yenilikler getirebilirim ben bu görüş doğrultusunda ilerliyorum

İlginç olan bir konu ise aşık olmadan beste yapmanız zor olmuyor mu?
Hayır. Mevsim misali etkilenmeler ve ilgi duymalar sonucu beste yazıyorum. Örneğin sabah kahvaltısında masama güneş vurmuştur bu beni etkiler ilham getirir birden beste çıkıverir mırıltılarla ağzımdan.

Sizi tutan insanların yaşları genelde kaç oluyor?
Öncelikle genç kısım 15 - 20 yaş eserlerimi çok beğenerek ve irdeleyerek okuyorlar. Yorumlardan bu çıkıyor ve benim beğendiim ve en çok severek okuduğum yazarlar Atilla İlhan - Necip Fazıl Kısakürek - Yunus Emre özellikle okuduğum şairimizdir. Bunların dışında seçme yapmıyorum. Çünkü her yazarımızın çok güzel eserleri var okumamak mümkün değil. Antolojileri çok seviyorum. Roman olarak en son The Secret okudum öyle zamanlar oluyor ki haftada bazen 3 kitap okuduğum oluyor. Okumak daha da kendimizi geliştirmek aynı kalıp içerisinde değil de farklı kalıplara da bürünmek gerekir. En çok yaptığım iki yazarın kitabını okuyup arasında şöyle olsaydı diye düşünüp bu düşüncemi kendi fikirlerimle yoğurup farklı bir estetislik kazandırmak. Birde kitap okumayı film
izlemeyle eşleştiriyorum. Okuduğum kitabın başı nasıl başlıyorsa sonuda öyle bitiyorsa o kitap en sevdiğim kitap oluveriyor ama bazı yazarlarımız var ki başında umutla başlıyor ortaya doğru ihanet sonda ölümle noktalıyor. Bunlara karşı çıkıyorum Umutla başlıyorsa kitap umutla bitmelidir.

Burcunuz nedir? Özelliklerini taşıdığınıza inanıyor musunuz?
Burcum Balık. Taşıdığıma inanıyorum çünkü en ufak bir olay dahi olsa etkilenebiliyorum. Çok duygusalım.

Gerçekten ilginç. Öğrenmek istediğimiz son bir şey albümlerinizin tutmasını neye borçlusunuz. Albümlerinizin beğenilmesinin altında yatan sebep ne olabilir?
Görüşümce insanların bana olan yaklaşımı. Bir albüm yapacağım zaman kalıpları oluşturup gidip albümü yapayım her şey bitti gibi baştan sağma bir düşünceyle hareket etmem. İnsanlarla konuşurum sohbetler yaparım küçük büyük ayrımı yapmadan herkesin bir görüşüne başvururum. Halk ne istiyor öncelikle bunu tespit eder çalışmalarımı tespitim üzerine yoğunlaştırırım. Albümlerimin gençliğimden ziyade bu yaklaşımla yaptığımdan tuttuğuna inanıyorum. Çünkü siz markete girince ihtiyacınız olanı alırsınız ihtiyacınız olmayana dönüp bakmazsınız bile.

jerudan - avatarı
jerudan
Ziyaretçi
25 Nisan 2012       Mesaj #3
jerudan - avatarı
Ziyaretçi
Arabesk Rap'in Türkiye'ye gelmesini sağlayan isim Engin Akkaya 10.03.1989 tarihine Antalya'nın Alanya ilçesinde dünyaya gelmiştir. Alanya'da bulunmasından ve projerine Alanya'lıların sahip çıkmaması nedeniyle bu ve bir çok projesini tamamlayamamıştır. İşin aslı şöyle. Engin; doğumundan itibaren hiç kimseye benzemez gerek erken yürümesi, erken konuşması ve çeşitli yenilikler. Ona bakan bir kişi diğer çocuklardan çok farklı oluşunu hemen sezer. Küçüklüğünden bu yana müzik kolik birisi olarak yaşadı. Ailesinin bu konuyu önce farkedememesi ama sonrasından Enginin ısrarla bir şeyler çalma hevesi onlarda bir şevk uyandırmış. Ama tabii köy ortamı olunca bizim duayeni bir kursa yazdırmak akıl edilmemiş. Günlerden bir gün tabi o zaman 5 yaşındadır bizim engin ve babası tarla kavgası yüzünden ayağından vurulur. Köy hayatı bitecektir onlar için. Alanyada Kestel Belediyesi kollarına açmasıyla burada seracılığa başlarlar. Ama haksızlık bir türlü bırakmaz yakalarını Konaklı Belediyesi olur yeni uğrak yerleri ve Engin Akkaya okulla tanışır burada Diğer öğrencilerden yine farklı olarak en kısa zamanda okumayı, yazmayı seri şekilde söker. Herkesi hayran bırakacak hareketleri ve yazıları vardır. Neyse yine oynar hayat oyununu ve taşınma.... Alanya Belediye'sine bağlı Cikcilli Kasabasında Çarşamba lakaplı Hasan Çarşambada seracılığa başlarlar ve uzun bir süre çalışırlar. Engin'e dönelim 4 sınıfa kadar pek anlatılacak hikayesi yok. Dördüncü sınıfta Kenan Özdemir diye bir hocası var ve gidilen bir yerin kompozisyonunu ister öğrencilerden herkes abuk subuk saçma sapan şeyler yazarken Engin olgun bir düşünce ile adım adım dikkatle yazar bir eğitimci olarak Kenan Özdemirin gözünden kaçmayan bu kompozisyon panoya ve sonrasında yarışmaya gider. Sonuç mu ? Birincilik alarak döner ve bu tekrarlar gider. Engin artık toplumun göz önününe geçmeye başlamış yani dikkatleri çekmeye başlamıştır. Her katıldığı yarışma ona yeni bir derecedir. ve orta ikide ki aşk hayatı Arzu isimli kıza duyduğu aşk alay konusu olsada o vazgeçmez. Özel hayatını konuşmayı sevmediği için kısa kesiyoruz. Başarılı bir öğrencidir o. Lisede polislik sınavını kazanmış ama Balık burcu özelliğini taşıdığını düşündüğü için normal lise tercih etmiş Abdurrahman Alaaddinoğlu Lisesinde eğitimine devam etmiş. Lise ikiye geldiğinde ilk kitabını yazma kararı almış Çevresiyle paylaşmış. Ama her zaman ki gibi hayal kırıklığı çünkü kimse destek vermemiş başarılı sanatçıya azimli fare duvar deler hikayesini hepimiz biliriz onun hikayesi azimle hırsla gecelerce çalışıp ilk kitabını tamamlar bunun satışı vardır bir de herkes inanmaz onun kitaplarının satacağına. Engin arkadaşlarına farklı oluşunu yine kitaplarında ki aşırı satışla gösterecektir. Nasıl mı satmış, Kapı kapı bir dilenci misali yılmadan yorulmadan, ayaklarının şişmesine aldırmadan ilk etap 500 kitap nasıl satılacak diye dalga geçerken çevresi o 100.000 kitapı sattı. Kıvrak zekası şaşırtırken ikinci kitabını yayınladı ama kültür bakanlığınca ve bu kitap binleri değil milyonları buldu. ''Liseli Şair'' lakabını taktılar. Vee tabii başarıları

1. olarak ''Dünyanın En Genç Kitap Yazan Şair'i''

2. olarak ''Gençliğe En İyi Örnek''
3. Azim ve Kararlılık
4. En Çok Satan Şiir-Kompozisyon Kitabı

Gelelim müzik hayatına.. 2006 yılına kadar imkansızlıktan pek veri birikmemiş ama 2006 yılına gelinde birinci kitabından gelen gelir ile kendine studyo hazırlaması ile başlar ilkler yine. Önce arabesk rap ve R&B tarzında aslında çok tutan ama kimsenin bilmediği bir tarzı Türkçe uyarlar Ölüme Yürüyorum isimli parçayı hazırlar. Oda ilginc Dj Akman, Son Nefes vs aslında bunlar ayrı yerden ve ayrı memleketin cocuklarıdır. Çevresi bu olayı saçmaladığını enginin deli olduğunu zannederken o kulaklarını tıkar ve ısrarla bu tarzı yaymak üzere çalışır. Gerçi ilk bakınca bize de saçma geliyor ama değişik bir zeka. Ankara'dan bir söz yazarı, İstanbuldan bestekar, Almanya'dan solist Alanya'dan Designed bunları birleştirmek. Kimin aklına gelirdi ki... Derken proje biter 100 adet olmak üzere ilk albümleri Dj Engin Akkaya & Grup Bomba piyasaya sürülür. Dağıtım firmaları ve Müzik şirketleri destek vermek istemediği için kendi imkanları ve korsan sürülür. Ama albüm öyle bir dikkat çeker ki Dünya'da ilke imza atar ve Beyaz Show'a kadar ulaşır. Küçük bir prüz nedeni ile program iptal olur ve grup dağılır. Derken başka kişiler, başka gruplar. Engin kime söz verse o kişi tırmanmıştır. Gökçe Kırgız Kalbime Gömerim örneğin, Familya Tokat grubu, saymakla bitmiyor ama biz bir kaçını alalım dedik. Kendine gelince her zaman perde arkası olmak istemiş. Zeki bir avcının yaptığı gibi. Şu sıralar Ayça Peri ile çalışıyor. ArabeskRap'i türkiyeye tanıtan Akkayanın albüm ödülleri ise:

1. En İyi Bestekar

2. Dünyada İlk Olan Müzik Albümü
3. Gençliğe En İyi Örnek
4. En İyi Remixer (2011)
5. En Çok Tıklanan Eser '' O Benim Babam''
6. En İyi Kapak Tasarımı ''Yıldıramadılar'' vs.

Şu sıralar herkesin hayran kaldığı Arabesk Rap tarzı müziği tanıtmaktan grur duyduğunu ama hakkının yenildiğini düşünmekten çok rahatsız olduğu biliniyor. Böyle işte Engin Akkaya unuttuğumuz şeyler tabi ki vardır. İlerleyen günlerde Akkaya Ve Hayat isimli köşede sizlerle olacak olduğu için biz kısaca özetlemek ön tanıtım yapmak istedik. Başarılar dilerken wwww.facebook.com/djenginakkayaciyiz sayfasından Akkaya'yı takip edebilirsiniz.
jerudan - avatarı
jerudan
Ziyaretçi
29 Haziran 2013       Mesaj #4
jerudan - avatarı
Ziyaretçi
Dj Engin Akkaya'mız Türkiye'nın Konuşulan Genci Oldu!!!

pq36g
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.