Arama

Romalı Perihan

Güncelleme: 6 Mayıs 2016 Gösterim: 2.999 Cevap: 1
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
20 Ağustos 2013       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Romalı Perihan
Romalı Perihan gerçek adı Perihan Benli olan (doğum. 18 Mart 1942 Roma) Türk soprano, soylu, ressam, manken, köşe yazarı ve oyuncu İran asilzadesi Bijan, Esfandiari-Prince of Bakhtiari İtalya'da evlenmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar

Hayatı
Roma'da doğan ve büyünen Romalı Perihan ozamanlar İtalyan medya tarafından "La Bella Turca" ve "La Turca Romana" lakaplarıyla anılmakta, sık sık Prenses Romalı Perihan veya Prenses Soprano olarak anılmıştır. On yedi yaşında bir şarkıcı olarak kariyer peşinde önce, kısa bir süre Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D'Amico'de eğitim almıştır. Romalı Perihan, Avrupa sosyetesinde önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Son derece akıcı İtalyanca ve Türkçe'si olan Perihan toplamda beş dil bilmektedir. Ayrıca Perihan, Şairler ve Yazarlar Kültür Vakfı ve Şair Ozan ve Yazarlar Kültür Derneği onursal başkanıdır. “La Bella Turca” İtalyan yönetmen Federico Fellini yönetmenliğinde birkaç filmde rol almış, Antonio Margheriti, Dino De Laurentiis, Remzi Jöntürk, Roberto Bianchi Montero, Sergei Bondarchuk, Yılmaz Güney ve Zeki Alasya gibi dönemin ünlü oyuncularıyla aynı filmlerde rol amıştır. Türkiye'de ilk olarak Zeki Müren tarafından söylenen takma adı Romalı Perihan olarak tanınmış, Avrupa medyasında ise Peri-Han, Peri Han, Pery Han olarak tanınmıştır.

Müzik kariyeri

LP'leri
O Bendim O: O'nun Hikâyesi (1976) (şarkı sözleri: Pierre Bachelet, Ülkü Aker)
Görünce Seni (şarkı sözleri: Consuelo Velázquez)
Nerden Nereye (şarkı sözleri: Las Grecas)
Vay Başıma Gelenler (şarkı sözleri: Robert "Bob" Marcucci, Peter de Angelis)
Romalı Perihan'ın Arabesk Dünyası
"Gitme Sana Muhtacım"
"Senin Olmaya Geldim"

Son düzenleyen Safi; 6 Mayıs 2016 17:58
Biyografi Konusu: Romalı Perihan nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
21 Eylül 2014       Mesaj #2
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Perihan Benli ya da bilinen sahne adıyla Romalı Perihan, Türk soprano ve oyuncu.

Sponsorlu Bağlantılar
Gerçek Adı: Perihan Benli
Doğum Yeri: Roma, İtalya
Doğum Tarihi: 18 Mart 1942

Hakkında:
- Profesyonel müzik kariyeri 1976 yılında yayınladığı "O Bendim O: O'nun Hikâyesi" isimli albümle başlamıştır.
- "La Dolce Vita", "Fellini Satyricon" gibi birçok Federico Fellini filminde rol almıştır.
- 1974 yapımı "Parasızlar" filminde "Parla più piano" şarkısını seslendirmiştir.

İlk Albüm: O Bendim O: O'nun hikayesi

Karnaval.com
🌘 🚀