Arama

Onur Akın

Güncelleme: 7 Ağustos 2008 Gösterim: 63.838 Cevap: 4
butcher - avatarı
butcher
Ziyaretçi
14 Temmuz 2006       Mesaj #1
butcher - avatarı
Ziyaretçi

6 Mart 1967:
Sponsorlu Bağlantılar
Bio01Van Gölü'nün kenarında Bitlis'in şirin bir ilçesi olan Ahlat'ta dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın ve ev hanımı bir annenin altıncı ve son çocuğudur. Köy Enstitüsü mezunu olan babasının tayini nedeniyle İstanbul'a yerleşmişlerdir.

İnsan doğduğu yere benzer
Toprağını iten çiçeğe
Suyunda yüzen balığa...

Büyük bir vefa duygusuyla, Bitlis'in suyunu ve toprağını heybesinden hiç eksik etmeden, yine suyuna ve toprağına büyük bir aşk ve tutkuyla bağlanacağı ve üzerine şarkılar besteleyeceği; anılar biriktireceği bu şehirde eğitim hayatına başlamıştır.
İlkokul: Paşabahçe İlkokulu
Ortaokul: Paşabahçe Ortaokulu
Lise: Paşabahçe Ferit İnal Lisesi
Üniversite: İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümü

Onur Akın bütün bu dönemlerinde müzikle içi içe yaşamıştır. Aile bireylerinin müziğe olan yakınlığı yaşamında yön çizmiştir. Okul sıralarındaki müzik çalışmaları üniversite yıllarında GRUP BARAN'ın oluşumuna etkendir.

Fakültenin önü demirden köprü
Fakültenin önü bir sıra kavaktı
Biz bir garip yiğit kişiydik
Bütün hürriyetler bizden uzaktı

1987 yılında kurduğu grubun, 1989'da ilk albümü YEDİVEREN dinleyiciyle buluşmuştur. Vedat Türkali'nin 1944 yılında yazdığı BEKLE BİZİ İSTANBUL adlı şiir Onur Akın'ın bestesi ve yorumuyla, kendi alanında gelecek yıllara yürüyen bir klasik eser olmuştur.

Açardın yalnızlığımda
Mavi ve yeşil açardın
Yenerdim acıları *****likleri

Yıl 1991. Onur Akın, GRUP BARAN'la ikinci ve son albümleri olan KUYTUDA BAŞAK'ı yayınladı ve bundan sonra müzik çalışmalarına tek başına devam etti.

Küçük serçelerin izlerinde
Buluruz belki yaşam aşkını
Ya da hasta yataklarımızda
Su veririz belki birbirimize
Boş ver bunları bir tanemBio02
Sen benimle ölür müsün

Yine aynı yıl öğrencilik yıllarında yol arkadaşı Hanife Sevim artık hayat arkadaşıydı.
İnadına inadına
Seveceksin inadına

Yaşanan tüm umutsuzluklarda, kirlenmelerde, bozulmalarda, yaşamın sert karanlıklarında ışığı taşımıştır müziğiyle bizlere büyük bir umutla...
1993'te "Seni İstanbul Yapmalı" (Gözlerimde Bulut), 1995'te "Nereye Ey Güzel İnsanlar" adlı albümleri yayınlandı.

Sana Küçüğüm diyorum
Büyüklük senin yüreğinde

Ah canım kızım Eylül
Oy benim kızım Eylül

Yıl 1995. Ressam Hanife Sevim Akın ve müzisyen Onur Akın'ın kızları Eylül Türkü Akın, 19941995'e bağlayan yılbaşı gecesi, bütün yıl dönümlerinin en güzel hediyesi olarak merhaba der annesine ve babasına.

Ayrılıklar eskidi
Biz eskidik
Aşk bize küstü usta

1997 yılında "Aşk Bize Küstü" adlı albümü yayınlandı
Son vapurda ayrıldı limandan
Son tren içimi çizipte geçti

Yıl 1999. Onur Akın "Asi ve Mavi" adlı albümünü dinleyicileriyle paylaştı.
Ben yağmur yüklü bir bulutum
Kime çarpsam ağlarım

2000 yılı sonlarında yine hayatın bütün renklerini içinde taşıyan bir albüm olan "Ey Hayat" dinleyicileriyle buluştu.
Anadolu'dan aldığı bütün kültürel birikimi tüketmeden, yeniden ve kendi kimliğiyle üreterek, tekrar Anadolu kültür mirasına sunan Onur Akın diğer albümlerinde olduğu gibi yepyeni besteleriyle dinleyicileriyle yeni bir buluşma noktası hazırladı.

Hey bakışı sevdalı
Hey duruşu yaralı
Seni kimden sormalı
Seni aşka yazmalı

Aşka yazılacak bütün yaşamların kıyısında özenle seçilmiş şiirler ve bestelerden oluşan son buluşma noktası "Seni Aşka Yazmalı" adlı albümüdür.
Onur Akın son albümünü uzun yıllardır düşünü kurduğu, her alanda onun hayata, sanata bakışını yansıtacak, üretimleriyle müziğin ve sanatın yozlaştırıldığı bu yabancılaşma ve kirlenme çağında kayalıklarda bir avuç toprağa tutunup direnen küçük bir incir ağacının duyarlılığını, direngenliğini taşıyacak Eylül Müzik'i kurmuştur.
Grup Baran sürecinden bugüne yurtiçinde ve yurtdışında verdiği konserlerle, samimi ve dürüst bir paylaşımı yaşadığı ve ülkenin her yerinde onu yalnız bırakmayan dinleyicileriyle birlikte, Seni Aşka Yazmalı adlı albümün konserlerine devam edecek ve bu incir ağacını yaşatacaktır.

Gün gecede bilenirmiş
Ve hasret sevdada
Dağlar dize gelirmiş
İnatla yürüdükçe
Yeter ki umut olsun
Yeniden dermanlar doğursun
Umut olsun
Olmaz değildir hiçbir şey....
Turkiye

Biyografi Konusu: Onur Akın nereli hayatı kimdir.
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
15 Temmuz 2006       Mesaj #2
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Onur Akın, Türk özgün müzik sanatçısıdır. 6 Mart 1967'de Bitlis, Ahlat'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünden mezun oldu. Grup Baran'da çalıştı. 1991'den sonra solo albümlerine devam etti. Eylül Müzik'i kurdu.
Konu başlıkları
Sponsorlu Bağlantılar

[gizle]//

Albümleri

Yediveren

Kuytuda Başak

Seni İstanbul Yapmalı

Nereye, Ey Güzel İnsanlar
  1. NEREYE EY GÜZEL İNSANLAR Müzik:Onur Akın Şiir:Hayrettin Horoz
  2. GAYBANA GECELER Müzik:Onur Akın Şiir:Ersin Ergün Keleş
  3. ÖZGÜRLÜĞÜ ANIMSATIR Müzik:Onur Akın Şiir:Uğur Yayla
  4. ŞEHR-İ PERİŞAN Müzik:Onur Akın Şiir:Hayrettin Horoz
  5. MIZIKACI ÇOCUK Müzik:Onur Akın Şiir:Atilla İlhan
  6. ESKİ SEVGİLİ Müzik:Onur Akın Şiir:Umut Germeç
  7. SEV BAKALIM Müzik:Onur Akın Şiir:Nazım Hikmet
  8. SEVİYORUM SENİ Müzik:Onur Akın Şiir:Nazım Hikmet-İlhan Berk
  9. NUMAN OĞLU OSMAN Müzik:Onur Akın Şiir:Özdemir İnce
  10. HATÇAM Söz:Anonim (Burdur) Müzik:Anonim (Burdur)

Aşk Bize Küstü
  1. YENİK SERÇE (ADI NEVİN) Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Odabaşı
  2. BOZGUN Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Odabaşı
  3. İKİZ DOĞURUN ANALAR Müzik:Onur Akın Şiir:Cengiz Şahin
  4. RÜZGAR DİNMİYOR Müzik:Onur Akın Şiir:Hüseyin Buluş
  5. BENİMLE ÖLÜR MÜSÜN Müzik:Onur Akın Şiir:Hayrettin Horoz
  6. SASON MAHPUSHANESİ VE HALİL'İN DESTANI Müzik:Onur Akın Şiir:Çetin Bilgin
  7. ANLATAMADIK ONLARA Müzik:Onur Akın Şiir:Karahan Yılmaz
  8. HALA KOYNUMDA RESMİN Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Telli
  9. YUNUS AĞIDI Müzik:Onur Akın Şiir:Murat Kalaycıoğlu
  10. VAY DÜNYA Derleme:Ali Ekber Çiçek

Asi ve Mavi
  1. YAĞMUR YÜREKLİM Müzik:Onur Akın Şiir:Aydın Öztürk
  2. ASİ VE MAVİ Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Can Akyol
  3. SUÇLAYIN BENİ Müzik:Onur Akın Şiir:Hamza Kahraman (Aşık Garibi)
  4. DAĞINIK GAZEL Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Odabaşı
  5. İNADINA Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Selçuk İlkan
  6. MAYIN HATTI Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Odabaşı
  7. GECEYİ SANA YAZDIM Müzik:Onur Akın Şiir:Aydın Öztürk
  8. BANA BİR GÜL VER Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Odabaşı
  9. GELİRİM Müzik:Onur Akın Şiir:Aydın Öztürk

Ey Hayat
  1. Ey Hayat Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Odabaşı
  2. Ben Yağmur Yüklü Bulutum Müzik:Onur Akın Şiir:Fatmagül Akyürek
  3. Yitik Liman Müzik:Onur Akın Şiir:Hayrettin Horoz
  4. Ahım Kalacak Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Odabaşı
  5. Saklı Sevdiğim Müzik:Onur Akın Şiir:Aydın Öztürk
  6. Şahikalar Destanı (Alişer ile Zarife) Müzik:Onur Akın Şiir:Aydın Öztürk
  7. Sarar Seni Müzik:Onur Akın Şiir:Ülkü Tamer
  8. Gülüşü Yaralım Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Can Akyol
  9. Beni Bekledinse Müzik:Onur Akın Şiir:Ülkü Tamer
  10. Kızım Eylül Müzik:Onur Akın Şiir:Cengiz Şahin

Seni Aşka Yazmalı
  1. PAPATYALARI SOLDURDUN SEN Müzik:Onur Akın Şiir:Hayrettin Horoz
  2. ÜSKÜDAR Müzik:Onur Akın Söz:Fuat Çınar
  3. SENİ AŞKA YAZMALI Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Can Akyol
  4. YAĞMUR DÜŞLERİ Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Can Akyol
  5. NE KALIR Müzik:Gülbahar Şiir:Gülbahar
  6. ASUDE Müzik:Mehmet Gümüş Şiir:Ahmet Can Akyol
  7. SEVGİ PENCERESİ Müzik:Onur Akın Şiir:Şüayip Adabaşı
  8. GÜL DALINDA SOLARSA Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Can Akyol
  9. YETİM SEVGİLER Müzik:Onur Akın Şiir:Fatmagül Akyürek
  10. KENT SÜRGÜNÜ Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Can Akyol
  11. NE OLUR BİR SABAH Müzik:Onur Akın Şiir:Aydın Öztürk
  12. DOST ELİ Söz:Gürkan Elçi Müzik:Onur Akın
  13. (TIM TIM TIM) HALIMIZ BUDUR Söz:Abdülkadir Algın Müzik:Abdülkadir Algın
[değiştir]

Firari
  1. Gidiyorum İşte
  2. Firari
  3. Seni Düşüne Düşüne
  4. Gittiler
  5. Koca Adam
  6. Pınar Gözlüm
  7. Gidenlerden Kalanlara
  8. Yitik Sevda
  9. Zehir Sözlüm
  10. Geveze Kuşum
[değiştir]

Memleket İsterim
  1. YASAK Müzik:Onur Akın Şiir:Yılmaz Erdoğan
  2. ÇAM KOLONYASI (Sevdadır) Müzik:Onur akın Şiir:Arkadaş Z. Özger
  3. HOŞÇAKAL Müzik:Onur Akın Şiir:Gülbahar Uluer
  4. KAPANDI KAPILAR Müzik:Gülbahar Uluer Şiir:Gülbahar Uluer
  5. MUALLA Müzik:Onur Akın Şiir:Ali Çelebi
  6. ACAYİPLEŞTİ HAVALAR (stronsium 90) Müzik:Onur Akın Şiir:Nazım Hikmet Ran
  7. MEMLEKET İSTERİM Müzik:Onur Akın Şiir:Cahit Sıtkı Tarancı
  8. DE GÜLÜM Müzik:Onur Akın Şiir:Küçük İskender
  9. GÖZLERİN Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Erhan
  10. CAN OY Müzik:Mehmet Gümüş Şiir:Avni Kaysal
  11. ŞİİR GÖZLERİN Müzik:Onur Akın Şiir:Ahmet Can Akyol
  12. GÖÇ (Enstürmantal) Müzik:Onur Akın

Son düzenleyen Kral_Aslan; 13 Eylül 2008 13:31
eagls - avatarı
eagls
Ziyaretçi
20 Temmuz 2006       Mesaj #3
eagls - avatarı
Ziyaretçi
Smiley32 çok sewdiğim bi sanatçı paylaşım için çok teşekkür ederim butcher.tam anlamıyla bir sanatçı..
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
21 Temmuz 2006       Mesaj #4
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
ONUR AKIN(BASINDAN)

ŞARKILARIM HERKESİNDİR
-Bestelerinde dil olarak şiiri seçen ve bundan taviz vermeden 1989 yılından bu yana sürdürdüğü müzik yolculuğunda birçok şarkıya besteci ve yorumcu olarak imzasını atan Onur AKIN, iddialı bir yapımla sevenlerinin karşısında.Şiirlerini besteleme geleneğini sürdürüyor.Biz de albüme ve hayata dair düşüncelerini sorduk ona.

-Albümünüzde Nazım Hikmet RAN, Küçük İskender gibi isimlerin şiirlerini yorumlamışsınız.Bu isimleri neye göre belirliyorsunuz?

Bu albümleri asıl ortaya çıkaran şey ön hazırlık süreci.Çünkü ben bu ülkede kendi ürettiği şarkıları seslendiren butik sanatçılardan biriyim.Bu ön hazırlık aşaması o albümün şarkılarını ortaya çıkarma aşamasıdır.Benim hayatım şiir aramakla ve şiir okumakla geçiyor.Bu ülke şiir cenneti.Herkes çok yazıyor; ama ne yazık ki çok okumuyor.O yüzden bütün çıkan kitapları takip ediyorum.Çünkü benim müziğimin temeliMsn Grinoğru şiir, doğru sözler.İnsanlara verilecek mesajlar.Ben yıllardır çok emek veriyorum iyi şiir bulabilmek için.Onun dışında tabi şu an yaşamayan ama ürettikleri, şiirleri yaşayan büyük şairler var.Mesela bir kaç albümdür Nazım Hikmet bestelemiyordum.Gelen talepler üzerine bu albümde Nazım şiiri besteledim.Bunun dışında Cahit Sıtkı Tarancı benim uzun süredir bestelemediğim şairlerden bir tanesiydi.Tarancı'nın ''Memleket isterim'' şiiri gerçekten ülkemizin gidişatı yönünden eleştirel yaklaşan ve alternatif dünya düşünü bize çok iyi anlatan bir şiir.Onun dışındaki önemli şey de benim yüreğimi titretmesi.Onu ben besteleyeceğim.Onun için ilk önce beni duygulandırması gerekiyor.

-Şiirlerini seçtiğiniz insanlarla aranızda özel bir bağ var mı?

Olanlar da oluyor.Mesela Aydın Öztürk, Ahmet Can Akyol, Hayrettin Horoz, Küçük İskender eski dostumdur benim.Küçük İskender ''De gülüm'' şiirini 10 sene önce vermişti ama ancak besteledim mesela.Ama Yılmaz Erdoğan gibi ilk defa çalıştığım isimler de oldu bu albümde.Bundan sonra onunla çalışmamın devamı gelebilir.

-Bu albüm içinize sindi mi?

Bu albüm içime sindi, içimden taşıyor.İçime, dışıma, her tarafıma sindi.Çünkü 10. albüm olduğu için çok emek verdim.Bu albümde bir farklılık yapıp daha cesur davranarak biraz Onur Akın'ın eski tarzının dışına çıktım.Bu albümde aranjör sayısını arttırıp 4 ayrı aranjörle çalıştım.Benimle birlikte 5 müzik adamının beyni var bu albümde.

-Başkalarının şiirlerini kullandığınız için hiç olumsuz tepki aldınız mı?

Adnan Yücel, benim için çok güzel bir şey dedi:''bu ülkede en doğru şeyi Onur yapıyor.Çünkü Onur iş bölümü denen şeyi biliyor.'' dedi.Ben gelmiş olduğum bu noktayı yapmış olduğum doğru tercihlere bağlıyorum.Bugün bir çok şarkımı hala kitleler söylüyor.Bunun sebebi de sadece şiir bestelememdir.Şiirle insanların ufkunu açtım.İnsanlar okumaya ve edebiyata yöneldiler.Benim yaptığım iyi ve güçlü şiirleri alıp doğru bestelemek oldu.Şarkı sözü yazsaydım belki bu dil kalitesini yakalayamazdım.Ben insanlara yıllarca imgesel sözler ezberlettim.Ben şair değilim.Ben iyi bir şiir bestecisiyim.

-Şu anda albümünüz nasıl tepkiler alıyor?

Bu albüm, müthiş tepkiler alıyor.Ben konser yaparak hayatını sürdüren bir sanatçıyım.O konserlerde görüyorum ki bu şarkılar halk hareketine dönmüş durumda.Festivallerde şarkılarımı herkes hep bir ağızdan söylüyor.Bunlar hep insanların hayatlarında önemli yer etmiş, onlarla bir sürü aşklar yaşamışlar, ayrılıklar yaşamışlar.Bu şarkıları Türkiye'de Trabzonlusu da sahiplendi Diyarbakırlısı da sahiplendi.Çünkü müziğimde evrensel mesajlar var.Dar milliyetçilik ve şoven değerler üzerinden müzik yapmıyorum ben.Beni dinliyorsa herkes dinlesin sırf Bitlisliler dinlemesin.Beni Laz da dinlesin, Kürt de dinlesin, Çerkez de dinlesin.Çünkü ben bu ülkede her kesimin barış içinde yaşayacağı bir ülkenin düşünü kuruyorum.Önemli olan hangi dilde söylediğim değil, ne söylediğimdir.

-Albümünüzün adı olan ''Memleket isterim'' bir söylemi varmış gibi duruyor...

Albümün genel konseptinde bir mesaj var.O kapak isminde de mutlaka bir mesaj vardır diye düşünülüyor.''Aşk bize küstü'' , ''Nereye ey güzel insanlar'' , ''Asi ve mavi''...''Memleket isterim'' herkesin düşlediği memleketi anlatıyor.Siyasi tavrımı çok içine sokmuyorum şarkılarımın ama mutlaka mesaj verdiğim şarkılar da oluyor.Mesela sevda türkülerinin siyası tavrı çok da aranmaz.O duruş benim durduğum yerlerden ortaya çıkıyor.Ben nerdeyim her 1 mayıs'ta Onur Akın var.İşte duruş budur.
Şu an Eğitim-Sen kapanacak imza istiyorlar.Her bildirinin altında Onur Akın'ın imzası var.Bu tür muhalif etkinliklerde Onur Akın var.Bu duruş beni bağlayan bir şey.Şimdi hayat sırf politika değil ki.Sırf politik şarkılar yaparsanız kısır kalırsınız, üretemezsiniz.O albümü bir sürü insan dinleyecek.Belki apolitik insanlar da dinleyecek.O anlamda hayatın bütün renklerini o albüme koymaya çalışıyorum.
GÜLGECELER - avatarı
GÜLGECELER
Ziyaretçi
7 Ağustos 2008       Mesaj #5
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi
imgp5024ln0

ÜNLÜ TÜRKÜCÜ ONUR AKIN MARDİN'DE ORGANLARINI BAĞIŞLADI

unlu turkucu onur akin mardin de organlarini o

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nün Başlattığı 'Organ Bağışlama Kampanyası'na Katılarak Organını Bağışlayan Ünlü Türkücü ONUR AKIN Halkı Organ Bağışlamaya Çağırdı.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'nün başlattığı 'Organ Bağışlama Kampanyası'na katılarak organını bağışlayan ünlü türkücü ONUR AKIN halkı organ bağışlamaya çağırdı. Mardin'in Kızıltepe ilçesinde konser verdikten sonra Mardin'deki tarihi mekanları gezen ONUR AKIN, daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü'nün organ bağışı standını ziyaret etti. Organ bağışlamanın başkalarının olduğu kadar, kişinin kendi hayatı için de çok önemli olduğunu belirten Akın, herkesin bir gün organ nakline ihtiyaç duyabileceğini hatırlattı. Herkese "Organlarınızı toprağa gömüp çürütmeyin. Hayata tutunmaya çalışan birine bağışlayın" çağrısında bulunan Akın, organ bağışlamanın kişisel bir sorumluluk olduğunu sözlerine ekledi.

Bir insanın yaşamasına imkan sağlamanın önemli olduğunu belirten Akın, tıbbın çok gelişmiş olmasına rağmen organa bir alternatif yapamadığını söyleyerek, bu nedenle organ bağışlamanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

IMGP5137

Tarihi kent Mardin'in kültürel değerleri açısından çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Akın, bütün meslektaşlarını Mardin'i ziyaret etmeye çağırdı. Tarihi kentte Peygamberimize ait ayak izinin bulunduğu Sti Radviye Medresesi'ni Kültür ve Turizm İl Müdürü Davut Beliktay eşliğinde ziyaret eden Akın, daha sonra Süryani cemaatine ait Deyrulzafaran Manastırı ve antik kent Dara'yı gezdi. İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar, organ bağışının hak ettiği ilgiyi görmediğine dikkati çekerek organlarını bağışlayan ünlü türkücü ONUR AKIN'a teşekkür etti. Türkiye'nin organ nakli konusunda gelişmiş ülkelerle aynı başarıları sergilediğini belirten Dr. Avar, son yıllarda organ bağışı sayısının belirli bir başarı yakalamaya başladığını söyleyerek bunun da umut verici bir gelişme olduğunun altını çizdi.

IMGP5099