Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 25 Ocak 2012  Gösterim: 62.618  Cevap: 2

Eminem

Misafir
3 Kasım 2006 10:41       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eminem
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ad:  Eminem.jpg
Gösterim: 393
Boyut:  11.6 KB

Sponsorlu Bağlantılar
Eminem (Marshall Bruce Mathers III), 17 Ekim 1972 tarihinde; ABD, Detroit'te doğmuştur. Müzik dünyasının en çok dikkat çeken ve tartışılan isimlerinden birisidir. En dikkat çekici özelliği, siyah Amerikan sanatçıların tamamen baskın olduğu bir tür olan rap müzikte bu kadar başarılı olmasıdır. Şarkılarında kullandığı şiddet, kadın düşmanlığı ve eşcinsel karşıtlığı içeren sözler uzun süre tartışma konusu olmuştur.
Eminem takma adı, gerçek adı ve soyadının baş harflerinden oluşuyor. Eminem, "M&M" sözünün okunuş şeklidir. Ayrıca şarkı sözlerinde pek çok kez kullandığı "Slim Shady" takma ismini de kullanır.

Çocukluğu
Babası kendisini 18 aylıkken terketmiştir. Çocukluğunda annesi ile birlikte Detroit'te çoğunlukla siyah Amerikan'ların yaşadığı bir banliyöde, bir karavan evde yaşamıştır. tabi yalnızca Amerika da değil her yıl göçebe hayatı sürmüşlerdir. Bu yüzden asi,sinirli,umursmaz hatta ve hatta kavgacı birisi olup çıkmıştır. Bunların sebebi babasına duyduğu öfke ve intikamdır.Arkadaslarından cok dayak yiğen EMİNEM ilerde böyle bir mevkiye geleceği daha küçükken annesine söylemiştir. Şarkılarında pek çok kez çocukluğunda yaşadığı zorluklardan bahseder. Hatta annesine şarkılarında küfür edecek kadar kızgındır. Genç yaşlarında annesi ile bütün ilişkisini kesmiştir. Kim Mathers ile bir evliliği olmuş, bu evlilikten de Hailie adında bir kızı olmuştur. Kim ile boşandıktan yıllar sonra tekrar şanslarını denemişler, fakat geçimsizlik nedeniyle tekrar boşanmışlardır.

Eminem'in Yükselişi
Çocukluğundan beri rap müzik hayranı olan Marshall, Detroit'te yerel müzik şirketlerinden iki albüm çıkartır:Infinite ve The Slim Shady EP. 1997 yılında katıldığı bir rap yarışması ise bütün hayatını değiştirir. İkinci olduğu bu yarışmayı Dr Dre de izlemektedir. Eminem'in stilini çok beğenen Dre, onu yeni kurduğu müzik şirketi Aftermath Records'a davet eder. Eminem bu büyük fırsatı kaçırmaz ve teklifi kabul eder.
1999 yılında The Slim Shady LP albümünü çıkarır. "My Name Is" ve Dr Dre ile yaptığı "Guilty Conscience" şarkılarıyla iyi bir çıkış yapar. Ama albümdeki şarkı sözleri çok tartışılır. Özellikle "97 Bonnie % Clyde" şarkısında karısını öldürüp, küçük kızı ile cesedini gömdüğünü anlatan sözler çok tepki toplar. Albüm 4 milyon satar.
2000 yılında Marshall Matters LP albümünü çıkarır. Bu albüm pek çok kişiye göre Eminem'in en iyi albümüdür. Bu albümde, o zamanlar çok popüler olan Britney Spears gibi popçulara, 'Nsync gibi boyband'lere savaş açar. İlk single "The Real Slim Shady"'de bu tür ünlülerle dalga geçer. Hatta şarkıda Christina Aguilera'nın Fred Durst ve Carson Daly'e oral seks yaptığını söyler. Basında pek çok ünlüyle atışmalara girer ve bu atışmalar sayesinde albümün satışları patlar. Diğer şarkılar "The Way I Am" ve "Stan"'in katkısıyla da albüm 9 milyon satar. Bu albümden sonra Eminem yapımcı (prodüktör) olmaya karar verir ve Shady Records'u kurar.

D12
D12, Eminem ve Detroit'ten 5 arkadaşının kurduğu bir gruptur. Shady Records'tan, Eminem'in yapımcı olduğu ilk albümleri "Devil's Night", 2001 yılında çıkar, ama ticari olarak Eminem kadar başarı göstermez. Ancak 2004'de Eminem artık tamamen bir yıldız olduktan sonra çıkardıkları D12 World ile başarı sağlarlar. Grup üyeleri; Bizarre, Swift, Konartis, Kuniva; şu anda solo albümleri üzerinde çalışmaktalar. Grup üyesi ayrıca Eminem'in en yakın arkadaşı olan Proof, bir gece klübü çıkışı, silahlı saldırı sonucu öldürülmüştür. Grubun kurulduğu ilk zamanlarda Bugz isimli bir üyesi daha vardır. Bu da bir piknikte öldürülür.

The Eminem Show
Hayatının dönüm noktası; tüm dünya tarafından tanınmasını sağlayan albüm. Eğer bu albüm olmasaydı belkide bu noktaya gelemezdi.

8 Mil ve Oscar
Artık tam bir yıldız mertebesine gelen Eminem, şarkıcılık ve yapımcılıktan sonra oyunculuğu denemeye karar verir. Film kötü bile olsa gişesi belliydi ama yine de Kim Basinger, Mekhi Phifer, Britanny Murphy gibi oyuncularla anlaşıldı. Filmde Eminem kendi hayatını oynadı. Filmin soundtrack'i kendi firması Shady Records'tan çıktı. Bu albümde yakın zamanda firmasına aldığı 50 Cent, Obie Trice ve D12'e yer verdi. Albümde ayrıca Jay Z, Nas, Macy Gray gibi yıldızlar da bulundu. Eminem'in Lose Yourself şarkısı "En İyi Film Müziği" dalında Oscar'a layık görüldü.

Shady Records
Eminem Shady Rcords'tan kendisinin ve D12'in albümlerini çıkarttıktan sonra, Dr Dre gibi, ileride kendi satış rakamlarını bile geçecek olan bir rapper'ı piyasa çıkarttı: 50 Cent. 50 Cent'in ilk albümü "Get Rich Or Die Tryin" 11 milyon satarak inanılmaz bir rekor kırdı. 50 Cent'in ardından piyasaya çıkan Obie Trice ve Stat Quo başarılı olmadı.

Encore
2005 yılında "Encore" piyasaya çıktı. İlk single "Just Lose It" tam bir hayalkırıklığı oldu. Ama Eminem artık ne yapsa satıyordu. 1 yıl içinde 4 milyon satan Encore'un diğer single'ları "Mosh", "Like Toy Soldiers", "Mockinbird" ve "Ass Like That" oldu. Bush ve savaş karşıtı "Mosh" şarkısı ABD başkanlık seçimlerinden önce yayınlandı.

Curtain Call
Eminem 2005 yılının sonunda en iyi şarkılarından oluşan Curtain Call albümünü çıkarmıştır. Bu albümde "When I'm Gone", "Shake That" ve "Fack adında üç yeni şarkı da bulunmaktadır.

Son düzenleyen Blue Blood; 3 Kasım 2006 22:46
Benzer Konular:


BARIŞ
21 Aralık 2006 16:25       Mesaj #2
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi


EMINEM Hayatı Yaşamı Biyografisi
Gerçek adı Marshall Mathers olan Eminem, 17 Ekim 1972’de ABD’nin Kansas City eyaletinde dünyaya geldi. Fakir bir çocukluk geçiren Eminem, 12 yaşındayken annesi ile Detroit'in doğusuna taşındı. İki-üç ayda bir okul değiştirmek zorunda kalması ona arkadaş edinmek, beladan uzak durmak ve mezun olmak konularında büyük zorluklar çıkarıyordu. Tüm bunlara karşılık, rap Eminem'in tesellisi oldu. Daha sonrasında okulu bırakmasına ve bir çok asgari ücretli full-time işte çalışmasına rağmen, müzikal anlayışı hiç değişmedi.

14 yaşında sahneye çıkmaya başladı ve Motor City ikilisi Soul Intent'in bir üyesi olarak ün saldı. İlk solo albümünü 1996'da bağımsız plak şirketi Infinite'den çıkardı. Eminem ilk albümü hakkında "Infinite benim için rap stilimin nasıl olacağını, kendimi nasıl sunacağımı belirlememe yarayan bir albümdü" şeklinde konuşuyor. Infinite'e gelen tepkilerden büyük bir hayal kırıklığına uğrayan Eminem, daha sonra “Slim Shady EP” adını alacak albüm üzerinde çalışmaya başladı. Yerel müzik endüstrisindeki kişilikler ve hayatın içindeki sahtekarlıklar hakkında bir çok yıkıcı söz ürettikten sonra hip-hop'un zor beğenen alemine girmesini sağlayacak müziğe ulaştı.


O günler için Eminem "Kaybedecek hiç bir şeyim yoktu; fakat bir şeyler kazanabilirdim," şeklinde konuşuyor. "Kendim için bir albüm yaparsam ve benim hoşuma giderse başarırdım. Eğer yapamazsam, prodüktörler yapmaya çalıştığımız tüm rap olayından vazgeçeceklerdi. Ben de duymak istediğim bir şeyler yaptım. The Slim Shady EP'de benim hakkında kötü konuşan herkese cevap verdim."


Artık albümleri hip hop dünyasında bomba etkisi yaratmıştı. Eminem'in sadece kendine özgü rap stil değil, derisinin rengi de ilgi çekmişti; artık o rap müziğin 'yeni beyaz' umuduydu. 1997'de Los Angeles'te düzenlenen Rap Olimpiyatları'nda ikinci sırayı aldı. Bir efsaneye göre, Dr. Dre Eminem'in demo kasetini, Interscope plak şirketin sahibi Jimmy Iovine'in garajında yerde bulmuş ve dinledikten sonra çok etkilenmiş. Ancak Dre; Eminem 1997'de Los Angeles'ta düzenlenen Rap Olimpiyatları'nda ikinci olana dek onunla anlaşma yapmadı.


Slim Shady albümü 1999'da "My name Is" parçasının yarattığı büyük gürültü eşliğinde piyasaya çıktı. Albüm bir yıl içinde üç kez platin plak kazandı. Eminem bu albümüyle bir yandan büyük bir başarı elde ederken, bir yandan da çok sert eleştirilere maruz kaldı. Şarkı sözlerindeki ve konserlerindeki küstah tavrı, başta ailesi olmak üzere birçok kişiyi rahatsız etti. 2000’in yazında çıkan "The Marshall Mathers LP", Eminem'in hem ününü, hem aldığı tepkileri perçinledi. Özellikle eşcinsellerin büyük öfkesini çeken bu albüm, iki haftada iki milyon satarak tarihin en hızlı satan rap albümü unvanını kazandı.


Eminem, 2002 yılının Haziran ayında dördüncü albümü “Eminem Show”u piyasaya sürdü. 1999'da en iyi solo rap dalında ve en iyi rap albümü dalında iki Grammy ödülü kazandı. 2001’de buna üç Grammy daha ekledi. Eminem, BBC'ye verdiği demeçte, "son yıllarda çok tükendiğini, artık daha sakin işler yapma zamanının geldiğini" belirtti. Ünlü şarkıcı, "Hep ön planda olmak istemiyorum. Yapımcı olarak isim yapmak ve arkama yaslanmak istiyorum" diye konuştu.


Çevirdiği "8 Mil" filminde kendi hayatını oynamasına ve filmin başarılı olmasına rağmen, oyunculuktan zevk almadığını söyleyen Eminem, başkasının koyduğu kurallara uymak zorunda kaldığını söyledi ve film setini hapishaneye benzetti. Ünlü rapçi,“8 Mile” filmi için yapılan 'Lose Yourself' şarkısıyla, 2003 yılında gerçekleştirilen 75. Akademi Ödüllerinde 'En İyi Şarkı' Oscarının sahibi oldu.


Eminem, kızı Hailie Jade Scott için de istediği tek şeyin, ileride normal ve düzenli hayat sürmesi olduğunu ifade etti.


eminem 4 1024 768

Son düzenleyen Safi; 23 Ekim 2015 02:11
Enchunte
25 Ocak 2012 23:43       Mesaj #3
Enchunte - avatarı
Ziyaretçi
060405 eminem vmed 12pwidec

Eminem'in Meşhur Oluşu, Albümleri ve Yükselişi


Marshall Bruce Mathers III, meşhur olduğu sahne adıyla Eminem ya da ikinci kişiliği Slim Shady,Akademi ve Grammy ödüllü Amerikalı rapçi, yapımcı ve aktördür. 1999 yılında çıkardığı ilk ciddi albümü The Slim Shady LP ile şöhrete ulaştı ve bu albümle En iyi rap albümü dalında Grammy Ödülü kazandı. Bir sonraki albümü The Marshall Mathers LP, en hızlı satan rap albümü olarak tarihe geçti. Bu albümle yakaladığı başarıyla kendi plak şirketi Shady Records'u kuran Eminem, arkadaşlarıyla birlikte planladığı hiphop grubu projesi D12'i de hayata geçirme fırsatı buldu. The Marshall Mathers LP ve üçüncü albümü The Eminem Show ile de Grammy ödüllerini başkasına kaptırmayan Eminem, 2002 yılında kendi hayatını oynadığı 8 Mil filmi için yaptığı Lose Yourself şarkısıyla da En iyi şarkı dalında ödül kazandı. Tüm zamanların en iyi rapçilerinden biri olan Eminem, 2005'te çıktığı turlardan sonra bir duraksama dönemine girdi. Ancak daha sonra çalışmalarına devam eden sanatçı, 19 Mayıs 2009'da, 2004'ten beri ilk albümü olan Relapse'i çıkarttı.Nielsen SoundScan’e, göre Eminem son on yılın en çok satan sanatçısıdır ve 90 milyonun üzerinde albüm satmıştır. Bu rakamla gelmiş geçmiş en çok satanlar arasına da girmektedir. 2010 yılında Eminem 7. Stüdyo albümü olan Recovery’yi çıkarttı. Albüm ABD’de Eminem’in çıkarttığı arka arkaya 6. 1-numara albüm oldu ve uluslar arası piyasada da başarılı olarak birçok ülkede 1-numaraya oturdu. ABD’de Billboard 200 listelerinde 5 hafta boyunca 1-numarada kaldı.
Eminem, Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En Büyük 100 Sanatçısı listesinde 82 numarada yer aldı. Ayrıca Vibe dergisi tarafından 2008 yılında gelmiş geçmiş en iyi rapçi ilan edildi. Şu ana kadar D12 ile birlikte çıkardığı albümler de dahil olmak üzere toplam 9 albümü (7 solo, 2 D12 ile) Billboard Top 200 listesinde 1. sıraya ulaştı. Ayrıca tüm dünyada 13 teklisi listelerde 1 numara oldu. Aralık 2009’da Billboard dergisi tarafından son on yılın sanatçısı ilan edildi. The Eminem Show, The Marshall Mathers LP ve Encore albümlerinin yine Billboard tarafından son on yılın sırasıyla 3., 7., ve 40. en çok satan albümleri olduğu açıklandı. Billboard’a göre, Eminem’in iki albümü 2000’lerin en çok satan 5 albümü arasında yer alıyor. Eminem, Birleşik Krallık’ta da 12.5 milyon albüm sattı.

Hayatı ve Müzik Kariyeri
Marshall Bruce Mathers III, Deborah Mathers-Briggs ve Marshall Bruce Mathers Jr.'ın oğulları olarak St. Joseph, Missouri'de dünyaya geldi. oğumundan kısa bir süre sonra babası ailesini terketti. Yirmisine gelene kadar annesiyle birlikte göçebe hayatı yaşadı. Bir genç olarak on dört yaşında M&M takma adıyla amatör anlamda rap yapmaya başladı. 1995 yılında ilk teklisini çıkardığında Soul Intent adlı hiphop grubuna katıldı. Warren'daki Lincoln Lisesi'nin bir öğrencisi olmasına rağmen, sık sık şehrin öbür tarafındaki Osborn Lisesi'nde freestyle rap kapışmalarına katılırdı. Bu şekilde gün geçtiçe yeraltı hiphop kitlesi tarafından onay gördü. 9. sınıfta ikinci kez kalınca 17 yaşında okulu bıraktı.
Mathers 1992'ye kadar, Jeff ve Mark Bass kardeşlerin yönetimindeki FBT Productions bünyesinde müzik hayatını sürdürdü. Bu arada bir restoranda asgari ücretle aşçılık ve bulaşıkçılık da yapıyordu.1996'da, Bass Brothers'a ait Bassment adındaki bir stüdyoda ilk albümü Infinite 'i kaydetti ve bağımsız plak şirketi Web Entertainment altında piyasaya çıkarttı. Eminem daha sonra bu albümü şöyle yorumladı : "Açıkçası, o zamanlar gençtim ve başka rapçilerden etkiledim. Nas ve AZ'yi taklit ettiğim yönünde birçok eleştiri aldım. Infinite, tarzını ve nasıl bir ses istediğini bulmaya çalışan bendim. O büyüyen bir evreydi. Infinite sadece bir egzersizmiş gibi hissettim." Albümdeki konular arasında Eminem'in yeni doğan kızı Hailie Jade Scott'u sınırlı parayla büyütmek için verdiği çabalar da vardı. Kariyerinin başlarında Eminem, kendi gibi Detroit'ten olan rapçi Royce da 5'9" ile Bad Meets Evil adında bir grup kurdu.
The Slim Shady EP 'nin çıkışıyla, Mathers bir yeraltı rapçisi olan Cage'in tarzını ve fikirlerini çalmakla suçlandı. EP'nin düzenlemeleri sürerken, Mathers Insane Clown Posse üyesi Joseph Bruce ile görüştü ve ona bir broşür verdi. Broşürde EP'nin çıkış partisine Insane Clown Posse'un da katılacağı yazıyordu. ancak Bruce katılmayı reddetti, çünkü Mathers grubun ismini bu şekilde kullanmak için önceden izin almamıştı. Bu tepkiyi kişisel bir tepki olarak kabul eden Eminem, sonradan radyo röportajlarında gruba saldırılarda bulundu. Insane Clown Posse ve Eminem arasındaki sataşmalar daha sonra da devam etti.
Eminem 1997 yılında Rap Olimpiyatları'nda 2. oldu. Bunun üzerine Interscope Records'un CEO'su Jimmy Iovine Eminem'den demo kaydı istedi. Iovine demo kaydını Aftermath Entertainment'ın kurucusu yapımcı Dr.Dre'ye verdi ve Dre Eminem'i yanına aldı. Daha sonra ikili, Eminem'in büyük bir şirketten çıkacak ilk albümü The Slim Shady LP için çalışmalara başladılar. Bu arada Eminem Kid Rock'ın Devil Without a Cause albümünde düet yaptı. Mart 1998'de hiphop dergisi The Source, yeni yetenekleri tanıttığı "Unsigned Hype" sütununda Eminem'i yazdı.

Albümleri

1999: The Slim Shady LP
Billboard dergisine göre hayatının bu noktasında Eminem mutsuz hayatından kurtulmak için tek çıkar yolun müzik olduğunu farketti. 1999 yılında, büyük ölçüde Dr.Dre'nin yapımcılığını üstlendiği The Slim Shady LP albümünü çıkarttı. Albüm, yine aynı Billboard makalesine göre, "sert" ve "önceden yazdığı sözlerin ışık yılı ötesindeydi." 1999'un en popüler albümlerinden olan The Slim Shady LP, yıl sonunda 3x platinum oldu. Albümdeki şarkıların sözleri tartışmalara yol açtı. "'97 Bonnie and Clyde" adlı şarkıda Eminem, küçük kızıyla çıktığı bir yolculukta eşinin cesedinden kurtulmaya çalıştığını anlatıyordu. Diğer bir şarkı, "Guilty Conscience" ise, Eminem'in bir adamı, eşini ve eşinin aşığını öldürmesi için kışkırtmasıyla bitiyordu. "Guilty Conscience", aynı zamanda Dre ve Eminem arasındaki güçlü dostluk ve müziksel bağa bir işarettir. Bu ikili daha sonra Dre'nin 2001 albümünden "Forgot About Dre" ve "What's the Difference", The Marshall Mathers LP 'den "Bitch Please II" , The Eminem Show 'dan "Say What You Say", Encore 'dan "Encore/Curtains Down" ve Relapse 'ten "Old Time's Sake" adlı şarkılarda düet yaptılar. Böylece Dr.Dre, Eminem'in Aftermath altında çıkardığı albümlerin her birinde en az bir düet yapmış oldu.

2000–2001: The Marshall Mathers LP
The Marshall Mathers LP Mayıs 2000'de çıktı. İlk haftasında 1.76 milyon satarak Snoop Dogg'un Doggystyle albümünün en hızlı satan hiphop albümü ve Britney Spears'ın ...Baby One More Time albümünün en hızlı satan solo albüm rekorlarını kırdı. Albümün ilk teklisi "The Real Slim Shady" başarılı oldu ancak bazı ünlüleri aşağılayıcı sözler içerdiği için tartışmalara yol açtı. Şarkının bir bölümünde Eminem, Christina Aguilera'nın Fred Durst ve Carson Daly'ye oral seks yaptığını söylüyordu. İkinci tekli "The Way I Am"de ise bağlı olduğu plak şirketinin daha çok albüm satması için yaptığı baskıları anlattı. Üçüncü tekli "Stan" 'de nakarat olarak Dido'un Thank You şarkısının nakaratını kullanan Eminem, çıldırmış bir hayranın "97 Bonnie & Clyde" 'daki gibi kendini ve hamile kız arkadaşını öldürmesini anlattı ve bu kadar meşhur olmanın getirdiği zorluklardan bahsetti. Q dergisi "Stan"i tüm zamanların üçüncü en iyi rap şarkısı olara gösterdi, ve aynı şarkı Top40-Charts.com'un listesinde de onuncu oldu. Ayrıca Rolling Stone dergisi de "Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı" listesinde şarkıya 290. sırada yer verdi. Temmuz 2000'de, Eminem The Source dergisine kapak olan ilk beyaz insan oldu.
2001'de çıktığı turlar arasında Dr. Dre, Snoop Dogg, Xzibit ve Ice Cube'la birlikte çıktığı Up In Smoke Tour ve Limp Bizkit'le çıktığı Family Values Tour bulunmaktadır.

2002–2003: The Eminem Show
Eminem'in üçüncü büyük albümü The Eminem Show, 2002 yazında piyasaya çıktı ve daha ilk haftadan 1 milyon kopya sattı. Albümün çıkış şarkısı "Without Me", "The Real Slim Shady" 'nin açık bir devamıydı. Şarkıda Eminem'in boybandler, Limp Bizkit, Moby ve eski ABD second lady'si Lynne Cheney hakkında küçük düşürücü yorumları vardı. Albüm, Eminem'in şöhrete ulaşmasının etkilerini, kızıyla ve eşiyle olan ilişkilerini, hiphop kitlesindeki statüsünü yansıtıyordu. Allmusic yazarı Stephen Thomas Erlewine'e göre çoğu şarkıda açık öfke öğeleri olmasına rağmen, bu albüm The Marshall Mathers LP kadar tahrik edici değildi. Ancak The Marshall Mathers LP 'yi şarkılardaki mizojinik sözlerden dolayı eleştiren Amerikan Medya Araşırma Merkezi'nin kurucusu L. Brent Bozell III, The Eminem Show 'u da müstehcen sözlerinden dolayı eleştirdi ve albümde çok sık geçen mother****er kelimesinin sansürlenmesinden dolayı Eminem'e Eminef adını taktı.

2004: Encore
8 Aralık 2003'te USSS, Eminem'in Birleşik Devletler başkanını tehtid ettiğine dair soruşturma başlattığını açıkladı. Soruşturmaya neden olan şey, "We As American" şarkısındaki "**** money / I don't rap for dead presidents / I'd rather see the president dead / It's never been said, but I set precedents..." sözleriydi. Muhetemelen Encore albümü için yapılan şarkı, albüme konulmadı ancak daha sonra çıkan bonus CD'ye konuldu.
2004 yılında Eminem'in dördüncü büyük albümü Encore çıktı. Bu albüm de yeni bir hit oldu ve çıkış şarkısı Just Lose It, özellikle Michael Jackson'ı alaya alan sözleri ile dikkat çekti. Şarkının klibinde Eminem, Jackson'ın çocuk tacizi davasıyla, estetik ameliyatlarıyla ve 1984 yılındaki Pepsi reklamları çekimindeki kaza sonucu saçlarının yanmasıyla dalga geçiyordu. Teklinin çıkışından bir hafta sonra, 12 Ekim 2004'te, bir radyo programına katılan Jackson klipten dolayı hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Eminem şarkıda "...and that's not a stab at Michael/That's just a metaphor/I'm just psycho...." (bu Michael'a bir bıçak değil, bu sadece kinaye, ben sadece çatlağım) demesine rağmen, açıkça Jackson'a saldırıyordu. Jackson'ın hayranları ve arkadaşları buna tepkisiz kalmadı. Yapımcı ve söz yazarı Stevie Wonder şarkıyı "düşene bir tekme daha atmak" olarak değerlendirdi. Klipte Eminem ayrıca Pee Wee Herman, MC Hammer, ve Blonde-Ambition turundaki Madonna'nın da parodisini yaptı.
Jackson'ın protestosuna dönecek olursak, 2003'te Poodle Hat albümündeki "Couch Potato" şarkısında Lose Yourself'in parodisini yapan "Weird Al" Yankovic, Chicago Sun-Times'a şunları söyledi: "Geçen yıl Eminem "Lose Yourself" parodim için klip çekmemi engelledi, çünkü imajına ve kariyerine zarar vereceğini düşünüyordu. Şimdi bu durumdaki çelişkisini anlayamıyorum." Black Entertainment Television, Just Lose It'in klibini yayınlamayı kesen ilk kanal oldu. Ancak MTV klibi yayınlamaya devam edeceğini açıkladı.The Source, CEO'su Raymond "Benzino" Scott vasıtasıyla, sadece vidyonun kanldırılmasını değil, şarkının da albümden çıkartılmasını ve Eminem'in Michael Jackson'dan özür dilemesini istedi. 2007'de Jackson ve Sony, Famous Music LLC'yi Viacom'dan satın aldı. Bu anlaşma ona Shakira ve Beck de dahil birçok sanatçının olduğu gibi Eminem'in de şarkılarının haklarını verdi. Çıkış parçasının mizahi bir temada olmasına rağmen, Encore albümünde ciddi konulu şarkıların payı büyüktü. Örneğin savaş karşıtı şarkı "Mosh" oldukça dikkat çekti. 25 Ekim 2004'te, yani başkanın seçilmesinden bir hafta önce, Eminem Mosh'un klibini internette yayınladı. Şarkıda geçen "**** Bush" ve "this weapon of mass destruction that we call our president." (...başkanımız dediğimiz bu kitle imha silahı...) sözleriyle, Eminem tam bir anti-Bush propagandası yaptı. Klipte Eminem rapçi Lloyd Banks de dahil olmak üzere Bush yönetiminin kurbanlarından oluşan bir ordu toplayıp Beyaz Saray'a götürüyordu. Ancak içeri girdiklerinde sadece oy vermek için kayıt oluyorlardı ve vidyo "VOTE Tuesday November 2" (2 Kasım Salı günü oy kullanın) sözleriyle bitiyordu. Bush'un seçimleri kazanmasından sonra vidyonun sonu değiştirildi ve yeni vidyo Eminem'in topladığı ordunun Bush'un zafer konuşmasını basmasıyla bitirildi.

2005–2008: Duraklama
2005'te, rap dünyasındaki altı yıllık kariyeri ve multi-platinum albümlerinden sonra Eminem'in artık rap kariyerini bitirmeyi düşündüğü söyletileri çıktı. Söylentilere göre Eminem 2005'in sonunda The Funeral (Cenaze) adında çift disklik bir albüm çıkartacaktı. Albüm Aftermath Entertainment'tan 6 Aralık 2005'te en iyi şarkılar albümü olarak Curtain Call: The Hits adıyla piyasa çıktı. Albümün çıktığı gün Eminem Detroit merkezli WKQI radyosuna konuştu ve kariyerini noktalayacağı haberlerini yalanladı. Ancak en azından bir süre ara vereceğini ima etti: “Şu an hayatımda kariyerimin nereye gideceğini bilmediğim bir noktadayım... Albüme Curtain Call (alkışlarla son kez tekrar sahneye çıkma) ismini vermemizin nedeni bu, çünkü bu son şey olabilir. Tam olarak bilmiyoruz.”
O yıl Eminem, Bernard Goldberg'in 100 People Who Are Screwing Up America (Amerika'yı berbat eden 100 insan) kitabında 58. sırada yer aldı. Goldberg, Bob Herbert'ın 2001'de The New York Times için yazdığı bir makaleden alıntı yaptı. Makalede Herbert şunu söylüyordu. “Eminem'in dünyasında tüm kadınlar kötü ve o kandınlara tecavüz edip öldürmeye hevesli”." Goldberg, The Slim Shady EP albümünden "No One's Iller" şarkısını müzikte kadın düşmanlığına bir örnek olarak kullandı.
Eminem 2005 yazında, 50 Cent, G-Unit, Lil' Jon, D12, Obie Trice ve The Alchemist'le birlikte, üç yıldır ilk defa konser turunda çıktı: Anger Management 3 Tour. Ağustos ayında uyku haplarına olan bağımlılığından dolayı rehabilitasyona girdiği için turun Avrupa ayağını iptal etti.

2008–2009: Relapse ve Relapse: Refill
Eylül 2007'de bir 50 Cent röportajı sırasında New York radyosu Hot 97'ye bağlanan Eminem, yeni bir albüm çıkarmak konusunda düşündüğünü ve muallakta olduğunu açıkladı. Bağlantıda şunları söyledi: “Sürekli çalışıyorum – Sürekli stüdyodayım. Şimdilik burdaki enerji iyi hissettiriyor. Bir süreliğine stüdyoya dönmek istememiştim... Bazı kişisel şeylerle uğraşıyordum. Bu kişisel şeylerden kurtuluyorum ve bu iyi hissettiriyor. "
Eylül 2008'de kendi radyo kanalı Shade 45'ta bir programa katılan Eminem şunlaru söyledi: “Şu anda kendi materyalime yoğunlaşmış durumdayım, sedece şarkılar dinliyorum ve bir sürü malzeme üretiyorum. Bildiğiniz gibi, ne kadar çok üretirsem o kadar iyi malzeme elde ediyorum.” O günlerde Interscope da sonunda yeni bir Eminem albümünün varlığını onayladı, 2009 baharında hazır olacağını açıkladı. Aralık 2008'de, Eminem albüm hakkında daha ayrıntılı bilgi verdi ve adını Relapse olarak açıkladı ve şunları söyledi: "Dre ve ben eski günlerdeki gibi stüdyodayız. Dre Relapse'deki şarkıların ana yapımcılığını üstlenecek. Bu işi eski yollarımızla yapıyoruz."
Eminem, 5 Mart 2009’da o yıl iki albüm çıkartacağını söyledi. Relapse’in ilk resmi teklisi We Made You klibiyle birlikte 7 Nisan’da çıktı. Albüm ise 19 Mayıs’ta yayımlandı. Relapse albümü, Eminem’in önce albümleri kadar satmadı ancak yine de ticari bir başarıydı. Ayrıca eleştirmenler tarafından da olumlu yorumlar aldı ve Eminem’in hiphop dünyasındaki varlığını yeniden pekiştirdi. Albüm 2009’un en iyi albümlerindendi ve dünya çapında beş milyon kopyadan fazla sattı. Eminem 30 Ekim’de, New Orleans’ta bir assolist olarak 2009 yılındaki ilk tam performansını sergiledi. Konserin bir kısmında D12 de yer alırken, Eminem hem eski hitlerini hem de yeni şarkılarını seslendirdi. 19 Kasımda Eminem web sitesinden Relapse: Refilli 21 Aralıkta çıkartacağını duyurdu. Bu, Relapse albümünün 7 yeni şarkı dahil edilmiş haliydi. Eminem müstakbel albümünü şöyle tanımladı:

“ Hayranlarıma bu yıl planladığım gibi yeni malzemeler ulaştırmak istiyorum… Umarım yeni şarkılar gelecek sene Relapse 2’yi çıkartana kadar onları oyalar… Dre ve Just Blaze dahil birkaç tane daha yapımcıyla sıfırdan başlamama neden olan tamamen farklı bir tarzda çalışmaya başladım. Yeni kayıtlar Relapse 2’ye koymayı planladıklarımdan çok farklı oldu, ama hala dinlenmelerini istiyorum. ”

2009–2010: Recovery
13 Nisan 2010’da, Eminem twitter’a Relapse 2 diye bir şeyin olmayacağını yazdı. Bunu okuyanlar da yeni bir albüm yayınlamayacağı anlamını çıkardılar. Ancak Eminem sadece albümün isminin Relapse 2 olmayacağını kastediyordu. Eminem isim değişikliğini şöyle açıkladı: “Relapse 2’yi geçen sene çıkartmayı planlıyordum. Ancak kayıt yapmaya ve yeni yeni yapımcılarla çalışmaya devam ettikçe Relapse’e bir devam albümü yapma fikri daha az mantıklı gelmeye başladı. Bu yüzden tamamen yeni bir albüm yapmaya karar verdim. Recovery’nin müziği Relapse’den tamamen farklı ve bence kendi ismini hak ediyor.” Eminem’in yedinci stüdyo albümü olan Recovery 21 Haziran’da yayımlandı. ABD’de çıkışının ilk haftasında 741,000 satan Recovery, Billboard 200 listesinde ilk sıraya oturdu. Albümün ilk teklisi "Not Afraid" 29 Nisan’da çıktı ve Billboard Hot 100’e ilk sıradan giriş yaptı. İkinci tekli "Love the Way You Lie" ise ikinci sıradan giriş yapıp daha sonra birinciliğe yükseldi. 15 Temmuz itibariyle Recovery ABD’de 2010’un en çok satan beşinci albümü idi. Ve 1 Ağustos itibariyle de 1.828 milyon satmıştı.
Eminem 2010 BET Ödülleri’ne katılıp, B.o.B ile "Airplanes Part II"’yu ve "Not Afraid"’i söyledi. Ayrıca Activison E3 konserinde de yer aldı. Haziran 2010’da Eminem ve Jay-Z Detroit ve New York’da beraber konserler vereceklerini açıkladılar. Etkinliğin adı “Home & Home” (Ev & Ev) kondu. İlk iki konserin biletleri çok hızlı tükenince aynı yerlerde ek konserlerin yapılmasına karar verildi.

D12
Infinite'in kaydedildiği sıralarda, Eminem ile arkadaşları Proof ve Kon Artis, bir grup rapçiyi bir araya getirerek şimdiki adıyla D12'i ("Detroit Twelve" veya "Dirty Dozen") kurdu ve Wu-Tang Clan tarzında müzik yapmaya başladılar. 2001'de Eminem grubu D12'i popüler müzik sahnesine çıkardı ve ilk albümleri Devil's Night o yıl çıktı. Albümün ilk teklisi "**** on You"oldu. İkinci tekli ise eğlence amaçlı hap kullanımını öven sözleriyle Purple Pills'di. Radyo ve televizyon yayınları için şarkı büyük oranda sansürlenmek zorunda kaldı ve yeniden yazıldı. Hap kullanımı ve cinsellikle ilgi bütün sözlerden arındırılan şarkının adı da "Purple Hills" olarak değiştirildi. Bu şarkı bir hit oldu ama sonraki tekli "Fight Music" o kadar başarılı olamadı.
İlk albümden sonra üç yıllık bir ara veren D12, 2004'te ikinci albümleri D12 World'ü çıkarmak için tekrar toplandı. Albümün çıkış parçası "My Band" başarılı bir hit oldu. Nisan 2006'da D12 üyesi ve Eminem'in en yakın arkadaşı Deshaun "Proof " Holton, bir gece kulübünde Keith Bender Jr adındaki bir askerle girdiği kavgada öldürüldü. Kavganın bilardo oyunu yüzünden çıktığından şüphe edilmekte. İddiaya göre Proof, kulüpteki korumalardan Bender'in kuzeni Mario Etheridge tarafından vuruldu. Vurulduktan sonra özel bir araçla hastaneye kaldırıldı, ancak hastaneye vardığından kısa bir süre sonra öldüğü açıklandı. Eminem ve eski Shady Records sanatçısı Obie Trice cenaze töreninde konuşma yaptı.
D12 üyesi Bizarre'ın söylediklerine göre Eminem kendi işleriyle meşgul olduğu için yeni D12 albümü Blue Cheese & Coney Island'da yer almayacak. Bizarre Aralık 2007'de DefSounds.com sitesiyle yaptığı röportajda, grubun üçüncü stüdyo albümü üzerinde çalıştığını onayladı. Adını geçici olarak The Ambition koyduklarını söyledi ve yapımını yarıladıklarını açıkladı. Albümün yapımcıları arasında Dr. Dre, Eminem, Luis Resto ve Hi-Tek bulunmaktadır.

Shady Records
Eminem'in albüm satışlarındaki büyük başarısından sonra Interscope yöneticileri Eminem için kendi plak şirketini kurma kararı aldılar. Bunun üzerine 2000 yılının sonlarına doğru Eminem ve menajeri Paul Rosenberg Shady Records'u kurdu. Hemen ardından keni müzik grubu D12'i ve Obie Trice'i şirket bünyesine kattı. Daha sonra 2002'de 50 Cent'le, Shady ve Aftermath'in ortak girişimi olarak anlaştı. Label. 2003 yılında, Eminem ve Dr. Dre Atlanta'lı rapçi Stat Quo'yu da Shady/Aftermath'in sanatçı listesine ekledi. DJ Green Lantern da Eminem'in DJ'i olarak Shady kadrosuna katılmıştı, ancak 50 Cent'le girdiği bir anlaşmazlıktan sonra ayrılmak zorunda kaldı. Onun ayrılışından sonra The Alchemist, Eminem'in resmi tur DJ'i oldu. 2005'te Eminem, Batı Yakası rapçisi Cashis'le beraber diğer bir Atlanta'lı rapçi Bobby Creekwater'ı da şirkete kazandırdı.
5 Aralık 2006'da, Shady Records Eminem Presents: The Re-Up adında toplama bir albüm çıkardı. İlk başta bir mixtape projesi olarak yapımına başlanan albüm, Eminem'in umduğundan daha iyi olmasıyla tam albüm olarak piyasaya sürüldü. Albümün amacı Stat Quo, Cashis ve Bobby Creekwater gibi yeni rapçilerin sahneye çıkartılmasıdır.

Aktörlük kariyeri
2001 yapımı The Wash filminde küçük bir rolü olmasına rağmen, Eminem'in ilk resmi Hollywood filmi Kasım 2002'de vizyona giren, yarı-otobiyografik 8 Mil filmidir. Açıklamalarına göre film kendi hayatının bir açıklaması değil, Detroit'te büyümenin nasıl olduğunu gösteren bir sunumdur. Filmin saoundtracki için kaydettiği birçok şarkıdan biri olan "Lose Yourself", 2003 yılında En İyi Orijinal Şarkı dalında Akademi Ödülü kazandı."8 Mil" için yazdığı "Lose Yourself" ile En İyi Özgün Şarkı dalında aday olan Eminemden şarkı sözlerini sansür etmesi ve konuşurken ağzından çıkana dikkat etmesi istenince yıldız geceye katılmaktan vazgeçti Bu yüzden Lose Yourself bu ödülü kazanıp da törende performe edilmeyen ilk şarkı oldu. Ödülü Eminem'in yerine şarkının yazarlarından Luis Resto kabul etti.
Eminem ayrıca çeşitli seslendirme rollerinde de bulundu. Örneğin vidyo oyunu 50 Cent: Bulletproof'da argo konuşan yolsuz bir polisi seslendirmektedir.
Eminem yapımı süren Have Gun – Will Travel filminde de ödül avcısı Paladin'i oynayacak. Aynı zamanda filmin saoundtrackiyle de ilgilenecek. Ayrıca 2008 filmi Jumper'ın çekimlerinden iki hafta önce Tom Sturridge'in kadrodan çıkartılmasıyla film kadrosuna alındı. Ancak filmin yönetmeni, daha tecrübeli bir aktör oynatması yönündeki baskılar yüzünden Eminem yerine Hayden Christensen'i seçmek zorunda kaldı.

Anı Yazısı
21 Ekim 2008'de, Eminem The Way I Am adındaki otobiyografisini yayımladı. Otobiyografide fakirlikle mücadelesinden, haplarla ilişkisinden, geçirdiği depresyondan, geçmişteki kavgalarından ve şöhrete ulaşırken geçtiği yollardan bahsediyordu.


Kişisel Hayat

Aile Hayatı
Marshall Mathers bir rap müzik sanatçısı olarak aile hayatıyla fazlasıyla gündeme gelmiştir. Kimberley Anne Scott, Mathers'ın iki kez evlenip boşandığı eski karısıdır. Çift, lisede tanışmış ve ilişkileri 1989 yılında başlamıştır. İlk evliliklerini 1999'da yapan çift, iki yıl sonra 2001'de boşanmıştır. 2000 yılında, Scott intihar teşebbüsünde bulunmuş ve "Kim" adlı şarkıdaki kendisini karalamaya yönelik sözlerden dolayı Eminem'e dava açmıştır. 2006'da tekrar evlenen çiftin bu seferki evliliği üç aydan daha kısa sürmüştür. Kızları Hailie Jade Scott'un velayetini paylaşmayı kabul ederek yeniden boşanmışlardır. Eminem birçok şarkıda kızına olan sevgisini dile getirmiştir. Bunlar arasında özellikle "'97 Bonnie & Clyde", "Hailie's Song", "My Dad's Gone Crazy", "Mockingbird", "Forgot About Dre", "Cleanin' Out My Closet", "When I'm Gone" ve "Beautiful" adlı şarkılar gösterilebilir.
Mathers ayrıca Kimberley Scott'un kız kardeşinin kızı Alaina'yı da evlat edinmiştir.

Hukuki Sıkıntılar
1999'da annesi The Slim Shady LP albümündeki kendini kötüleyen sözlerden ötürü Mathers'a $10 milyonluk bir dava açtı. Ancak sadece $1,600 alabildi.
Mathers 3 Haziran 2000 tarihinde bir mekanda girdiği münakaşada silah çekitiği için (silah boştu) Douglas Dail'le birlikte tutuklandı. Bir sonraki gün, söylentilere göre, eşi Kim'i bir gecekulübünün park yerinde John Guerrera adlı bir korumayı öperken gördü ve ona saldırdı. İki olay için de toplam 2 yıl göz hapsine mahkûm edildi.
2001 yazında da başı beladan kurtulmayan Mathers, bir kez daha silah kullanımı yüzünden tututkladı ve göz hapsine alındı. Ceza olarak legal $2,000'ın yanı sıra saatlerce kamu hizmeti de yapmak zorunda kaldı.

Hap Bağımlılığı
En yakın arkadaşı Proof, 2002 yılıda Eminem'in hap ve alkol bağımlılığından kurtulduğunu söylemişti. Ancak daha sonra uyku problemleri yüzümden Zolpidem adlı bir uyku hapı kullanmaya başladı. Bu hapların da bağımlılık yapmasıyla 2005 yazındaki Anger Management Tour'un Avrupa ayağını iptal etmek zorunda kalan Eminem rehabilitasyona girdi. 2009 yılında yaptığı bir röportajdai ilaç bağımlılığının had safhaya ulaştığı sıralarda intihar etmeyi bile düşündüğünü itiraf etti. Tamamen düzeldiğini söyleyen Eminem sözlerine şöyle devam etti : "Benim ilacım rap... Beni iyi hissettirmesi için başka şeylere başvurmak zorundaydım. Şimdi rap beni uçuruyor."

Mariah Carey Olayı
Eminem pop müzik sanatçısı Mariah Carey ile ilişkisi olduğuna dair birçok şarkı yazdı, ancak Carey bu iddiayı reddetti. Carey’e göre beraber takıldılar ancak cinsel veya duygusal anlamda bir yakınlaşmaları olmadı. Eminem bu ilişkiye değindiği "Superman", "Jimmy Crack Corn", "Bagpipes From Baghdad" ve "The Warning" şarkılarına karşılık Carey 2003’teki Charmbracelet albümünde "Clown" adlı şarkıyı ve 2009’da olan "Obsessed" şarkısını çıkardı.
Relapse albümündeki "Bagpipes From Baghdad" şarkısı belki de Eminem’in olaya dair en bilinen şarkısıdır. Şarkıda Eminem Carey ile eşi Nick Cannon’ın ilişkisini kötülemektedir. Cannon buna karşılık Eminem’in kariyerinin “ırkçı yobazlığa” dayandığını iddia etti ve ondan intikamını alacağını söyledi. Eminem daha sonra ikilinin şarkıyı yanlış yorumladığını, aslında ikisi içinde en iyi dileklerini sunduğunu açıkladı. Ayrıca Cannon da Eminem’e karşı bir garezinin olmadığını sadece şarkı hakkındaki hislerini belirtmek istediğini açıkladı.
Carey’in 2009 yılında yayımladığı "Obsessed" adlı şarkıda Carey ile ilişkisi olduğunu iddia eden takıntılı bir adamdan bahsediyordu. Cannon göre şarkı Eminem’e yönelik değildi. Ancak Eminem 2009’un Haziran ayında "The Warning" adlı bir şarkıyla Carey’e cevap verdi. Şarkıda Eminem ile Carey beraberken, Carey’in Eminem’e gönderdiği sesli iletiler yer alıyordu. Eminem şarkıda ayrıca Carey ile ilişkilerine dair başka kanıtlarının da olduğunu ima ediyordu, ancak ne Carey ne de Cannon buna cevap vermediler.
Benzer Konular:


Daha fazla sonuç:
Eminem

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç