Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 3 Ağustos 2015  Gösterim: 6.388  Cevap: 3

Georg Philipp Telemann

31 Ocak 2007 07:14       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Georg Philipp Telemann (14 Mart, 1681–25 Haziran, 1767) Magdeburgda doğmuş Alman barok müzik bestecisidir. Kendi kendini eğitmiş ve Leipzig Üniversitesinde çeşitli dilleri ve bilim dallarını çalışmıştır. Tüm zamanların en üretken bestecisi olarak bilinir ve Johann Sebastian Bach'ın çağdaşı, Georg Friedrich Handel'in de yakın arkadaşıdır. Günümüzde Bach daha büyük bir besteci kabul edilmekle birlikte, Telemann, yaşadığı dönemde müzikal yeteneklerinden ötürü daha tanınan bir besteci olmuştur.

Telemann o kadar üretkendi ki bestelerinin sayısını bilmezdi. Sık sık seyahat edip gittiği yerlerdeki müzik tarzlarını çalışmış ve bunları bestelerine yansıtmıştı.
Sponsorlu Bağlantılar

Besteci aynı zamanda çoklu keman ya da trompet gibi sıradışı enstrüman kombinasyonları için yazdığı konçertolarla da bilinir.

Pek çok önemli müzik görevinde de bulunmuştur, 1720 yılından 1767 yılındaki ölümüne dek Hamburg'daki en büyük beş kilisenin müzik yöneticiliği de bunlara dahildir. Torunu Carl Philipp Emanuel Bach bu geleneği devam ettirmiştir.

Eserleri
  • Der Geduldige Socrates (1721)
  • Der Schulmeister
  • Der Tod Jesu ("İsa'nın Ölümü")
  • Die Donner-Ode ("The Ode of Thunder")
  • Die Tageszeiten ("The Times of the Day")
  • Der Tag des Gerichts ("The Day of Judgement")
Ad:  180px-Telemann.jpg
Gösterim: 430
Boyut:  12.4 KB

Son düzenleyen KisukE UraharA; 6 Temmuz 2008 20:05


RoSSoRoSe
6 Temmuz 2008 19:41       Mesaj #2
RoSSoRoSe - avatarı
Ziyaretçi
telemann

8 Ekim 2012 16:14       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Georg Philipp Telemann (1681 Magdeburg-1767 Hamburg),

Alman besteci. Lully ve Campra'nın yapıtlarını inceleyerek kendi kendine müzik öğrendi. Hukuk ve felsefe okumak üzere 1701'de girdiği Leipzig Üniversitesi'nden hemen ayrılarak besteler yapmaya başladı. Leipzig Kilisesi'ne orgcu ve korobaşı oldu (1704). Daha sonra Sorau ve Eisanach'da; 1721'de Hamburg'a yerleşmeden önce de Frankfurt ve Beyreulth'da yönetmen olarak çalıştı. Uzun yıllar yaşadığı Hamburg'da verimli bir çalışmayla müziğin hemen hemen bütün dallarında (opera, kantat, uvertür gibi) örnekler verdi. Fransız, İtalyan ve Alman müziğinin bileşiminden kendine özgü bir müzik ortaya çıkaran Telemann, Barok müziğin ustalarından sayılır. Müziği, dışavurumcu melodileriyle, canlı ritmleriyle, enstrümantasyondaki ustalıkla ve çeşitlilikle dikkati çeker.

MsXLabs.Org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
3 Ağustos 2015 17:50       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ad:  440_0.jpg
Gösterim: 365
Boyut:  70.3 KB

TELEMANN
(Georg Philipp), alman besteci (Magdeburg 1681 - Hamburg 1767). Bir protestan papazının oğluydu, bir ölçüde kendi kendine müzik öğrendi. Kent meclisi kendisinden Sankt Thomas için ayda iki kantat bestelemesini isteyince, 1701'de Leipzig Üniversitesi'nde başladığı hukuk öğrenimini bıraktı. 1702'de, üniversite öğrencilerinden oluşan bir koral olan Collegium musicum'u kurdu ve Leipzig operası müdürü oldu. 1704'te Neue Kirche’de orgculuk ve müzik yöneticiliği görevlerini kabul etti. Böylece hareketli bir müzik yaşamına başladı: Sorau'da capella yöneticisi (1705); Eisenach sarayı’nda orkestra yöneticisi (1708); Katharinenkirche capellası’nın yöneticisi ve Frankfurt kentinin müzik yöneticisi (1712) oldu; Eisenach (1717) ve Bayreuth (1723) saraylarının capella yöneticisi sanını aldı. 1721'de Hamburg kentinin müzik yöneticisi, Johanneum kantoru ve kentin en önemli beş kilisesinin capella yöneticisi oldu. 1722’den 1738'e kadar Hamburg operası'nı yönetti. Birçok kez Berlin'e, 1737'de de Paris’e gitti ve büyük bir başan kazandı. Yaşadığı dönemde arkadaşları J. S. Bach ve Hândel'den daha büyük bir üne kavuştu. Telemann üç yaşam öyküsü bıraktı.
Telemann her türde sayısız yapıt verdi: kırk opera, yılın tüm pazarları ve bayramları için on iki kantat dizisi, kırk altı çile, sayısız oratorioların fransız usulü altı yüz uvertürü, düğün, cenaze vb. dolayısıy bestelenmiş yapıtlar ve oda müziği. P, ralı konserler düzenledi, geniş bir dinli yici kitlesine seslenen bir müzik yapi Kendi çağının müziğini, alman kontrapur tosunun, Italyanlar'a özgü melodi ve kor çertonun, fransız dansının ve lullyci ope ranın bir bileşimiyle oldukça başarılı tur bi çimde özetledi. Hamburg okulunun tartı şılmaz ustası olan Telemann alman klasik çiliğinin habercisidir.

Kaynak: Büyük Larousse


Daha fazla sonuç:
Georg Philipp Telemann

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç