Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 12 Nisan 2010  Gösterim: 1.914  Cevap: 0

Antonio Caldara

12 Nisan 2010 02:41       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Antonio Caldara
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
Antonio Caldara (d. 1670 veya 1671 – ö. 26 Aralık 1736), bir İtalyan asıllı Barok müzik döneminde klasik Batı müziği bestecisidir.

Caldara Venedik'te 1670 veya 1671'de doğdu. Babası kemancıydı. Venedik'in ana katedrali olan San Marco Bazilikası korosuna çocukken girdi ve burada "Giovanni Legrenzi" adlı bir müzisiyenin hocalığı altında birkaç müziksel çalgı çalmayı da öğrendi. Bazilika maaş listelerinde önce kontralto ses ve viyolonsel çalgıcısı olarak ve sonra da viola ve benzer çalgılar olan "viola da spalla" ve "violoncino" çalgıcısı olarak maaş aldığı görülmektedir. Müzisiyen loncası olan "St. Cecila Loncası" kurucu üyesi ve "çalgıcılar loncası" (arte di sonodori) üyesi olduğu da görülür. 1689'da ilk operası olan "L'Argene" küçük bir tiyatroda sahnelendi. 1690'li yıllarda Caldara ismi bilinen bir besteci ve kendi kendinin patronu olarak çalışan şarkıcı ve çalgıcı olarak Venedik'te hayatını sürdürdü. 1696 ve 1697'de sırasıyla "Il Tirsi" ve "La promessa serbata" (Tutulan vaat) adlı operaları besteleyip yapımlandı ve bu sıralarda konserler için oratoryolar da bestelemeye başladı. [1]

Ad: 483px-Antonio_Caldara.jpg
Gösterim: 121
Boyut: 58.4 KB

1699'da Mantua'ya Mantua Dükü Ferdinando Carlo'nun sarayında tiyatro ve kilise müziği ustası (maestro di capella da chiesa e da teatro)görevini aldı. Dük'ün karısı Fransızdı, kendisi Fransa hayranı idi ve İspanya Veraset Savaşı'nda İtalya'yı da işgal eden Fransızlarla ittifak yapmıştı. Fransızlar bu savaşı kaybedince İtalya'dan çıkmak zorunda kaldılar. Mantua Dükü de kendi ülkesinden ayrılmak, sarayı da dağılmak zorunda kaldı.
Mantua'dan mecburen ayrılan Caldara da 1707'de Barcelona'ya gitti. Sonraları Avusturya İmparatoru olacak olan Avusturya'lı Karl Barcelona'da İspanyol krallığına aday olarak yerleşmiş ve bir saray örgütü kurmuştu. Caldara bu kral adayının saray örgütünde müzisiyen olarak görevlendirildi. Bu görevdeyken birkaç opera besteleyip sahneletti. Bunlar İspanya'da temsil edilen ilk İtalyan operaları olmuştur.
1709'da Caldara Romaya "Cerveteri Prensi" yanında "müzik şefi" (maestro di capella) oldu, bu görevde 1716'ya kadar kaldı. Birkaç kere Viyana giderek orada imparatorun müzisyeni olma araştırmaları yaptı. Roma'daki görevi sırasında evlendi. Bestecilik yönünden bu dönem Caldara için çok verimli oldu: 150 solo kantata, 50'in üstünde ikili kantata, 4 opera ve 9 oratoryo hazırlayıp bunların yapımlanmasını sağlayadı.
1716'da Viyana'da Avusturya İmparatorluğu sarayında "Yardımcı Kapellmeister" görevine atandı ve hayatının sonuna kadar bu görevde kaldı. 26 Aralık 1736'da Viyana'da öldü. Viyana'dayken 34 opera ve 25 oratoryo bestelediği bildirilmektedir. Kilise için hazırlamış olduğu bestelerin sayısı hala bilinmemektedir. 200 tane Mezmur için beste, 100 taneyi aşkın bir sayıda Mass ayini için beste ve daha çok değişik dinsel ayin besteleri hazırladığı bildirilmektedir.
Caldara operalar, kantatalar ve oratoryolar için besteci olarak bilinmektedir. Bunlardan bazıları için Libretto'yu ünlü librettocu "Metastasio"nun hazırladığı bilinir. Ayrıca çok sayıda kilise ayin müziği hazırlamıstır. [2]

Seçilmiş eserleri

 • Maddalena ai piedi di Cristo (Oratoryo, y. 1700)
 • Santo Stefano, primo Re d'Ungheria (Oratorio, 1713)
 • La Conversione di Clodoveo Re di Francia (Oratoryo, 1715)
 • La Passione di Gesù Cristo Signor Nostro (Oratoryo, 1716)
 • Il Re del dolore (Oratoryo, 1722)
 • Stabat Mater (Oratoryo, y. 1725)
 • Sebben, crudele (Arya)
 • D'improvviso (Kantata)
 • Pur Dicesti, O Bocca Bella (Arya)
 • Alma Del Core (Arya)
 • Selve amiche (Arya)

Dipnotlar

[1] Hayatında 40'in üstünde oratoryo bestelemiş olduğu bilinmektedir.
[2] Almanca Wikipedia'da bildirildiğine göre 3.400 dan daha büyük sayıda bestesi vardır ve bunlar arasında 80den fazla opera, 43 oratoryo, 150 Mass ayini, kantatalar, seranatlar, senfoniettalar bulunmaktadır.


Daha fazla sonuç:
Antonio Caldara

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç