Arama

Nicki Minaj

Güncelleme: 14 Şubat 2012 Gösterim: 11.569 Cevap: 2
Finn and Jake - avatarı
Finn and Jake
VIP 🐻 Bear ✔
10 Ağustos 2011       Mesaj #1
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
Nicki Minaj
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Nicki Minaj

jpgnickiminajswimsuitpi
  • Doğum adı: Onika Tanya Maraj
  • Doğum: 8 Aralık 1984 / Saint James, Port of Spain, Trinidad ve Tobago
  • Meslekler: Şarkıcı, söz yazarı
  • Köken: New York, ABD
  • Tarzlar: Hip hop, R&B
Onika Tanya Maraj (d. 8 Aralık 1984), ya da sahne adı ile Nicki Minaj, Trinidadlı hip hop/R&B müzisyeni ve söz yazarıdır. Young Money Entertainment ile şöhrete kavuşan Minaj, daha sonra Cash Money Records'la anlaşma yaptı.
Ağustos 2009'da, Minaj Universal Motown ve Young Money Entertainment ile anlaştı. Minaj kariyerinin ilk yıllarında üç tane mixtape yayınladı: Playtime Is Over, Sucka Free ve Beam Me Up Scotty. Minaj Amerikalı rapçi Lil Wayne tarafından keşfedildi ve üç mixtape'den sonra Young Money Entertainment'le anlaştı.

Anlaşmayı yaptıktan sonra Minaj, ilk albümü Pink Friday'in yapımına başladı. Bu albüm ABD Billboard 200 listesinde ikinci sıraya kadar yükseldi. Minaj yedi şarkısı birden aynı zamanda Billboard Hot 100'de yer alan ilk müzisyen oldu. Minaj'ın ikinci teklisi "Your Love" Billboard Hot Rap Songs listesinde birinci sıraya yükseldi. Minaj, MTV's Annual Hottest MC List'e dahil edilen ilk kadın unvanına sahiptir. Pink Friday albümü, piyasaya çıktıktan bir ay sonra ABD'de platin plak aldı. Minaj çeşitli sanatçılarla yaptığı ortak çalışmalar ve konuk olduğu popüler rap şarkıları ile tanınır.

Hayatı
Nicki Minaj 8 Aralık 1984 tarihinde Saint James, Trinidad ve Tobago'da doğdu. Minaj beş yaşına kadar büyükannesi ile kaldı, çünkü bu dönemde ailesi New York şehrinin Queens ilçesinde yaşamak için bir yer arıyorlardı. Annesi zaman zaman Nicki'nin yanına gelirdi ve bir gün Minaj beş yaşındayken onu alarak Queens'e götürdü. Minaj'a göre; babası alkol ve uyuşturucu alıyordu, öyle ki bir keresinde evi yakarak annesini öldürmeye kalktı.

Minaj Elizabeth Blackwell Middle School 210 okuluna gitti. Aynı zamanda burada klarnet çalmayı öyrendi. O, LaGuardia High School'dan mezun oldu. Minaj başlangıçta LaGuardia'da okumaya karar verdi, ama seçmelerde sesini kaybetti.

Kariyeri

2007-2009: Kariyerinin başlangıcı ve mixtapeleri
Minaj ilk mixtape'ini 2007 yılında yayınladı. Playtime Is Over mixtape'i bilinmeyen bir etiketle yayınlandı. Sucka Free isimli mixtape'i 7 Temmuz 2008 tarihinde Be şirketinden yayınladı. Minaj 2008'de Underground Müzik Ödülleri'nde Yılın En İyi Kadın Sanatçısı ödülünü kazandı.

18 Nisan 2009'da üçüncü mixtape'i Beam Me Up Scotty'yi Trapaholics Records şirketinden yayımladı. XXL dergisine çıkan mixtape, BET ve MTV'de olumlu yankı buldu. Ayrıca Barbie World isimli mixtape'i 2010'da yayınlandı.

2010: Pink Friday
Plak şirketleri arasındaki teklif savaşından sonra Young Money Entertainment, 31 Ağustos 2009 tarihinde Minaj'ın; aralarında ticari ürünler, sponsorluklar, ciro, turne ve yayınlama gibi 360 hakkını da elinde bulunduracağı bir anlaşma yapıldığını duyurdu. 95.8 Capital FM radyosuna verdiği röportajda Minaj, Rihanna'nın Loud albümündeki "Raining Men" single'ından sonra Pink Friday albümü için de yeniden biraraya geleceklerini belirtti. Rapçi Kanye West'in de albümde yer alacağı kesinleşti.

3 Ağustos 2010 tarihinde Minaj Ustream.tv kanalında hayranlarına albümünün ismini Pink Friday olacağını söyledi: "Siyah Cuma geleneğini sürdürmek adına ve Nicki Minaj albümünün şerefine bu yıl Pembe Cuma olarak değiştirdik, böylelikle de albümün ismi Pink Friday yani Pembe Cuma oldu." Albümün delüks sürümü standart sürümden sonra yayınlandı. Minaj albümün kapağını 15 Ekim 2010'da yayınladı.

Minaj'ın Pink Friday albümü 19 Kasım 2010 tarihinde yayınladı. "Massive Attack" single'ı Nisan ayında yayınlandı. Ancak "Massive Attack", Pink Friday albümünde yer almadı. Ağustos'ta albümün ilk resmi single'ı olan "Your Love" piyasaya çiktı. Şarkı Billboard Hot 100'de 14, Hot R&B/Hip-Hop Songs ve Rap Songs listelerinde yedi numaraya kadar yükseldi. Minaj MTV's Annual Hottest MC List'e dahil edilen ilk kadın oldu. Ekim ayında Minaj, yedi şarkısı da Billboard Hot 100'de yer alan ilk kadın oldu. Daha sonra Minaj The Black Eyed Peas grubu solisti will.i.am ile birlikte "Check It Out" single'ını çıkardı. Şarkı Minaj'ın Avrupa'da en başarılı single'ı oldu.

Minaj'ın "Right Thru Me" single'ı 24 Eylül 2010 tarihinde yayınlandı. Şarkı Stephen Hacker, Joe Satriani, Andrew Thielk, B. Evans ve Minaj tarafından yazılmıştır. Şarkının video klibi Ekim'de yayınlandı. Klibin konusu Minaj ve sevgilisinin ilişki dramasıdır. "Right Thru Me" single'ından sonra onu Minaj'ın dördüncü single "Moment 4 Life" takip etti. Kanadalı rapçi Drake'le kaydedilen şarkı, 7 Aralık 2010 tarihinde yayınlandı. Şarkı Billboard Hot 100'de 37, Hot Rap Songs listesinde beş numaraya kadar yükseldi. Minaj'ın albümü, yayınlanmasından bir ay sonra ABD'de Platin sertifika kazandı.

29 Şubat 2011'de Minaj Saturday Night Live'a konuk oldu. Burada hit şarkıları "Right Thru Me" ve "Moment 4 Life"ı seslendirdi.

Müzikal tarzı ve imajı

İmajı
Vibe dergisinde yayınlanan röportajında, Minaj'ın seksüel imajı tartışıldı: "Benim büyüdüğüm zamanlarda kadınların bazı belirli şeyler yaptığını görürdüm. Bunları mutlaka benim de yapmam gerektiğini düşünürdüm. Günümüzün kadın rapçileri seksten çok fazla bahsediyorlar. Onların elde ettiği başarıyı kazanabilmek için benim de mutlaka bunları yapmam gerektiğini düşündüm. Ama gerçek şu ki ben bunları yapmadım." Interview dergisinde yayınlanan röportajında, Minaj yeniden seksüel imajına yorum yaptı: "Ben bilinçli aldığım bir kararla seksiliğin tonunu düşürmeye çalıştım. Ben insanların özellikle-genç kızların şunu bilmesini istiyorum ki, hayatta hiç birşey seksilik üstüne kurulmamıştır. Sizin bundan başka devam edecek şeyleriniz de var."

Alt kişilikleri
Minaj çocukluğu ve gençliğinde ailesiyle sık sık sorunlar yaşıyordu. Gerçek hayattaki sorunlarından kurtulmak için kendine karakterler oluşturur ve hayatını bunlarla devam ettirirdi.

New York dergisine konuşan Minaj, "kavgalardan uzaklaşmak için, her zaman yeni bir insan olmayı hayal ederdim. "Cookie" benim ilk kimliğim olmuş ve onu uzun bir süre kullanmıştım. Daha sonra "Harajuku Barbie", sonra "Nicki Minaj" oldum. Fantezi benim gerçekliğim olmuştu."

Yeni albümü için Minaj "Roman Zolanski" isimli yeni bir alt kişilik oluşturdu. Örneğin Trey Songz'la birlikte söylediği "Bottoms Up" şarkısında, rap yapan "Nicki Minaj" değil; "ikiz kardeşi" Roman Zolanskiydi. Minaj'a göre, o onun içinde doğdu ve ne zaman sinirlenirse ona dönüşüyor. Ayrıca "onun içinde bir şeytan olduğunu söyledi". Roman Eminem'in Slim Shady kimliği ile kıyaslandı. Öyle ki, Minaj ve Eminem, birlikte söyledikleri "Roman's Revenge" şarkısında bu kimlikleri kullandılar. Romanın "Martha Zolanski" isimli bir annesi var. Martha Zolanski, "Roman's Revenge" şarkısında ortaya çıktı. Martha "Moment 4 Life" klibinde Minaj'ın büyükannesi gibi gösteriliyor. Minaj, bu albümde hayranlarının Nicki, Roman ve Onika ile tanışacaklarını belirtti.

18 Kasım 2010'da Minaj "Nicki Teresa" adında yeni bir alt kimlik oluşturdu. Rengarenk eşarp giyerek hayranlarını New York şehrindeki Fuse studios'da The Garden of Dreams Foundation'de ziyaret etti. Minaj 6 Aralık 2010 tarihinde Lopez Tonight'a yeni bir görünümle, "Rosa" karakteriyle konuk oldu.

Etkilendikleri
Minaj müzik tarzını etkileyen sanatçılar arasında Lil Wayne, Lauryn Hill, Jadakiss, Natasha Bedingfield, Foxy Brown, Lil' Kim ve Missy Elliott'i saydı.

Özel yaşamı
Bazı şarkılar ve röportajlarda Minaj'ın biseksüel olduğu ima edildi. "Şimdiye kadar hiçbir kadınla birlikte olmadığını" söyleyen Minaj, Out dergisi röportajında "erkeklerle de birlikte olmadığını" ekledi. Vibe dergisine verdiği röportajda Minaj, "bütün insanların hayat yaşamlarını benimsemek istiyorum ve onlara kötü insanlar olduklarını söylemek istemiyorum. Bence bütün kızlar güzel ve seksi ancak onlara birilerinin bunu söylemesi gerek, kimse söylemiyorsa onlara bunu ben söylerim. Bence insanlar her zaman beni tanımaya çalışıyor ancak ben pek tanınmak istemiyorum. Minaj bunlardan Out dergisinde yine bahsetti: "Demek istediğim, herkes beyaz ve siyah değildir. Ortalıkta birçok gölgeler olabilir, ama insanlar birşeyi söylemek istedikleri zaman onların rahat hissetmelerine olanak tanımalısınız."
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Nicki Minaj nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀
Finn and Jake - avatarı
Finn and Jake
VIP 🐻 Bear ✔
14 Şubat 2012       Mesaj #2
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
nickiminajn

Sponsorlu Bağlantılar
🌘 🚀
woltka1001 - avatarı
woltka1001
Ziyaretçi
14 Şubat 2012       Mesaj #3
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
Onika Tanya Maraj (d. 8 Aralık 1984), ya da sahne adı ile Nicki Minaj, Trinidadlı hip hop/R&B müzisyeni ve söz yazarıdır. Young Money Entertainment ile şöhrete kavuşan Minaj, daha sonra Cash Money Records'la anlaşma yaptı.
Ağustos 2009'da, Minaj Universal Motown ve Young Money Entertainment ile anlaştı.[1] Minaj kariyerinin ilk yıllarında üç tane mixtape yayınladı: Playtime Is Over, Sucka Free ve Beam Me Up Scotty.[2][3] Minaj Amerikalı rapçi Lil Wayne tarafından keşfedildi ve üç mixtape'den sonra Young Money Entertainment'le anlaştı.[1] Anlaşmayı yaptıktan sonra Minaj, ilk albümü Pink Friday'in yapımına başladı. Bu albüm ABD Billboard 200 listesinde ikinci sıraya kadar yükseldi.[4][5] Minaj yedi şarkısı birden aynı zamanda Billboard Hot 100'de yer alan ilk müzisyen oldu.[6]Minaj'ın ikinci teklisi "Your Love" Billboard Hot Rap Songs listesinde birinci sıraya yükseldi. [7], MTV's Annual Hottest MC List'e dahil edilen ilk kadın unvanına sahiptir. [8]'Pink Friday albümü, piyasaya çıktıktan bir ay sonra ABD'de platin plak aldı.[5] Minaj çeşitli sanatçılarla yaptığı ortak çalışmalar ve konuk olduğu popüler rap şarkıları ile tanınır.[9]
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

24 Kasım 2014 / Finn and Jake Ünlülerin Fotoğrafları
19 Kasım 2015 / KisukE UraharA Sinema ww
29 Temmuz 2016 / Nick_elodeon Şarkı Sözleri
Etiketler: Nicki Minaj