Arama

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Güncelleme: 3 Ağustos 2016 Gösterim: 1.670 Cevap: 2
kenan23 - avatarı
kenan23
Kayıtlı Üye
23 Haziran 2016       Mesaj #1
kenan23 - avatarı
Kayıtlı Üye

Kaygılanmak Normal midir?

Kaygı yaşamın normal bir parçasıdır. Herkes günlük yaşam içinde değişik konularla ilgili kaygı duyabilir. Yetişmesi gereken bir iş, sınav, sağlık, para, çocuklar ve aileyle ilgili sorunlar birçok insanı kaygılandırabilir. Aslında kaygı, bir ölçüde bizim günlük sorunlarla baş edebilmemiz için hazırlıklı olmamızı, bir tehlike durumunda da hızlı karar verip kurtulmamızı sağlar. Normalde bu tür kaygı hafiftir ve baş edilebilir düzeydedir.
Sponsorlu Bağlantılar

yaygin anksiyete 2

Yaygın Anksiyete Bozukluğu nedir?

Klinik açıdan anksiyete, yaygın anksiyete ve panik nöbetleri olarak ikiye ayrılır. Yaygın anksiyete, genel bir ruhsal gerginlik ve rahatsızlık hissiyle birlikte hafif bir şekilde başlarken, panik nöbetleri ani olarak başlar. Yaygın anksiyete bozukluğu, bir sorun karşısında orantısız bir şekilde ortaya çıkan aşırı endişe ve kaygılanmayla seyreden bir durumdur. Aslında anksiyete hepimizin yaşadığı bir durumdur. Karşımıza çıkan bir tehlike ve tehdidin sonuncunda kendimizi koruma amaçlı ortaya çıkar. Fakat anksiyete süresinin uzaması, şiddetinin artması ve günlük hayatımızın etkilenip işlevselliğimizin bozulması yaygın anksiyete durumunu ortaya çıkarır.

Yaygın anksiyete bozukluğu, kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde genel olarak yoğun bir korku ve bunun getirdiği sıkıntı hissi ön plandadır. Bu kişilerin korkusu her alanda olabilir. Örneğin;

“Telefon çalacak ve kötü bir haber alacağım”

“Çocuklarımın başına kötü bir şey gelecek”

“İşimde başarısız olacağım”

“Derslerimi veremeyip sınıfta kalacağım” gibi.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde iki grup belirtiler görülmektedir: ruhsal belirtiler ve bedensel belirtiler.

Ruhsal belirtileri; aşırı endişe, kaygı, konsantrasyonda azalma, aşırı sinirlilik ve huzursuzluk, kötü bir haber alacağı beklentisi, tahammülsüzlük, kontrolünü yitirme hissi, ölüm korkusu, kişinin kendi bedenine ve dış dünyaya yabancı hissetmesi olarak sayabiliriz.

Bedensel belirtiler ise; kalp çarpıntısı, terleme, ellerde titreme, ağız kuruluğu, nefes almada güçlük, tıkanma ve boğulma hissi, göğüste ağrı veya rahatsızlık hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, kaslarda gerginlik buna bağlı olarak kas ağrıları gösterilebilir.

Tanı kriterleri ise şu şekildedir:

En az altı aydır süren okul ya da iş performansı gibi çeşitli aktivitelerle ilgili aşırı anksiyete, endişe ve korku dolu bekleyiş hali,
Kişinin bu korku ve endişeyi kontrol etmekte güçlük çektiğini belirtmesi,
Anksiyete ve endişeye aşağıdaki 6 belirtiden en az üçünün eşlik etmesi;
Yorgunluk, dinlenememişlik, sinirlilik ya da gerginlik hissi,
Çabuk yorulma,
Konsantrasyon güçlüğü ya da zihninin boşaldığını hissetme,
Kas gerginliği,
İrritabilite (Hafif uyarılara karşı şiddetli cevap verme yeteneği),
Uyku bozukluğu (uykuya dalmada, uykuda kalmada ya da dinlenmiş ve uykusunu almış olarak uyanmada güçlük),
Anksiyete, endişe, korku ve fiziksel belirtilerin, sosyal, mesleki ve diğer önemli fonksiyonların yerine getirilmesinde belirgin güçlük ya da bozulmaya yol açması,

Derlemedir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen ahmetseydi; 23 Haziran 2016 20:53
neslicayci - avatarı
neslicayci
Ziyaretçi
1 Ağustos 2016       Mesaj #2
neslicayci - avatarı
Ziyaretçi
merhaba kenan bey kısa süre önce bana da ankisiyete bozukluğu tanısı konuldu. birçok hastane psikolog gezdim ama faydası olmadışuan moodist hastanesinde tedavi görüyorum ve çok memnunum eğer böyle bir sorununuz varsa size de tavsiye ederim
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
fatmakatarci - avatarı
fatmakatarci
Ziyaretçi
3 Ağustos 2016       Mesaj #3
fatmakatarci - avatarı
Ziyaretçi
Yorumunuzu şimdi gördüm Nesli Hanım. Moodist hastanesinden gerçekten bende memnun kaldım. Diğer hastanelere göre fiyatları çok iyi hatta en ucuz fiyatı aldım diyebilirim. Üstüne bir de hastanede her şey düşünülmüş. Şizofreni hastamız vardı odalardaki perde dizaynından kapı koluna herşey ile düşünülmüş. Temizliği ve ilgileri de ayrı. Nesli Hanım'a katıldığımı belirtmek isterim. Bende açık yüreklilikle tavsiye edebilirim bu hastaneyi.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.