Arama

Kemal Gökhan Gürses

Güncelleme: 3 Temmuz 2010 Gösterim: 3.665 Cevap: 1
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
3 Temmuz 2010       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Kemal Gökhan Gürses
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

kemalgokhangurses
imperiaflex 0 0 0
Kemal Gökhan Gürses (d. 1964, İstanbul), Türk karikatüristtir.

Babası, Türk sinemasının en çok film çeken yönetmenlerinden Muharrem Gürses'tir. Atilla Arcan adıyla tanınan komedyen Atilla Gürses'in kardeşidir.

Gürses 1976-1978 yılları arasındaki amatörlük döneminin ardından 1978 yılının ilkbaharında Mikrop dergisinde profesyonel çizerliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Gırgır, Fırt, Atmaca dergilerinde çizdi. Gençlik ve Toplum dergisinde hem yazarlık, hem çizerlik yaptı. 1984 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde önce siyaset eki çizerliği, ardından 1993’e dek süren bant çizerliği yaptı.

Gürses'in Cumhuriyet Gazetesi'nde çizdiği bant,Ağaç Yaşken Eğilir adını taşımaktaydı. Bu çalışmalarını kitaplaştırmıştır.

Hürriyet Gazetesi için daha sonra TV dizisi de çekilen Zontelektüel Abdullah adlı çizgi romanını çizerken, ek iş olarak Deli dergisinin kuruculuğunu ve çizerliğini yaptı, Doğan Kardeş’te Dedem ve Ben çizgi romanlarını hazırladı.

1997'den itibaren Radikal Gazetesi için Şu Benim 35 Yaşım ve Şu Benim 35 küsür yaşım adlı çizgi bantlar hazırladı. Bu çizgi bantlarda ilk gençliğini 12 Eylül döneminde yaşamış, daha sonra tüketim toplumunun bir parçası olmuş bireylerin yaşamını anlattı. Aynı gazetede çizdiği Obezler çizgi bandı ile "ötekileştirilen" şişmanların hikâyesini, Histanbul hikâyesi ile İstanbul kentini çizdi.

Kırkından Sonra adlı çizgi romanında kadın kahraman Aslı ve hayatına giren kırkını aşmış erkekler yoluyla kadın-erkek ilişkilerini, farklı kuşakların yaşamlarını anlatmıştır.
2005 yılında başlayan Ayşegül Savaşta adlı çizgi bandında kadın savaş muhabiri Ayşegül'ün maceraları yoluyla Irak Savaşı'nı ve Lübnan'daki gelişmeleri çizgi yoluyla aktardı.

Bu romanı aynı gazetede 2 yıl kadar sürdürdü, 4 yeni hikâye çizdi. Bu onun bu dönemdeki son çizerlik çalışmasını oluşturdu. garajistanbul için yazdığı daha önce Cumhuriyet gazetesinde kısa bir çizgi roman olarak yer almış "histanbul"u bu kez oyunlaştırdı. Bu oyunla 9.Lions Tiyatro Ödülleri'nde "En iyi oyun yazarı" ödülü aldı. Aynı oyun İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri'nde Jüri Özel Ödülü'ne ve En İyi Dekor Ödülü'ne değer bulundu. Halen kurucusu olduğu Mucizeler Dükkanı reklam ajansında grafik tasarımcılık ve yöneticilik yapmaktadır.

Kitapları

  • Ağaç Yaşken Eğilir 1-2-3
  • 12 Eylül Öncesine Dönmek İstiyorum
  • Aydınlarla Zontaların Savaşı
  • Aslında Bunların Hepsi Hikâye
  • Boşver Nasılsa Halk Anlamaz
  • Zontelektüel Abdullah
  • O Günlerde Sanki Hiç Yoktuk
  • Kırkından Sonra
  • Ayşegül Savaşta (Irak Şahini)

Biyografi Konusu: Kemal Gökhan Gürses nereli hayatı kimdir.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
3 Temmuz 2010       Mesaj #2
kyle - avatarı
VIP katekolamin
imperiaflex 0 0 0

Sponsorlu Bağlantılar
My one regret in life is that I am not someone else.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

1 Mart 2013 / MaKaLeLe Müzik tr
24 Kasım 2006 / BARIŞ Müzik tr
16 Şubat 2015 / Finn and Jake Basın/Magazin tr