Arama

Senaristler - Tek Mesaj #1

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Nisan 2006       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Senarist, her uzunlukta, izlenebilir film için, kendi oluşturduğu ya da var olan kaynakları görsel dile çevirerek, belli bir sistem içinde görsel anlatım oluşturarak, metinler (senaryo) yazan kişiye denir.

Cem Yılmaz

Doğum tarihi 23 Nisan 1973
Ölüm tarihi *
Doğum yeri Türkiye
Mesleği Komedyen

Cem Yılmaz (doğumu 23 Nisan 1973), ünlü Türk komedyen, karikatürist, senarist, oyuncu ve reklamcıdır.

Hayatı

23 Nisan 1973'te İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde öğrenci iken Leman dergisinde karikatür çizmeye başladı. Ağustos1995'te Leman Kültür'de tek kişilik gösteri yapmaya başladı. Aynı yıl Aralık ayında Beşiktaş Kültür Merkezi'ne geçti. Türkiye'de turneler gerçekleştirdi ve 1000'in üzerinde gösteri sunarak seyircileri güldürdü.
1998 yılında Herşey Çok Güzel Olacak filmiyle kameranın önüne geçti. Çeşitli filmlerde yer alan Cem Yılmaz, oynadığı reklam filmleri ile de seyircinin karşısına geçti. Bir dönem müziğe de merak saran Cem Yılmaz, Mazhar Alanson'un albümündeki Psikopat adlı şarkıyı da Alanson'la birlikte yorumladı. 2005 itibariyle gösterilerine ve film oyunculuğuna devam etmektedir.
2004 yılında vizyona giren filmi G.O.R.A., Ekim 2005'de övücü ifadelerle Amerikan Bilimkurgu Filmleri Festivalinde gösterildi.

Ödülleri
  • Kristal Elma, (2 kere)
Kitapları
  • 1998 - Karikatürler - Parantez Yayınları, İstanbul
Filmleri
  • 1998 - Herşey Çok Güzel Olacak, Senarist, Oyuncu: Altan
  • 2000 - Vizontele, Oyuncu: Fikri
  • 2004 - G.O.R.A., Senarist, Oyuncu: Arif ve Komutan Logar
  • 2005 - Organize İşler, Oyuncu: Müslüm
Oynadığı reklam filmleri
  • 1997 - Panasonic cep telefonu
  • 2000 - Mavi Jeans
  • 2001 - Telsim
  • 2004 - Doritos
  • 2005 - OPET
Bazı ünlü esprileri
  • 40 arabası olduğuna dair söylentilere:
Aslında 3 arabam var ama bunları satıp 40 araba alabilirim.
  • Zekeriya Beyaz'ın da katıldığı "cinsel ilişkiyle oruç açma" tartışmasıyla ilgili soru soran gazetecilere: Ben bu konuda Zekeriya hoca kadar esprili değilim
  • Hırsızlık yapmayın, hükûmet rekabetten hoşlanmaz.
  • Sizde bit şampuanı var mı? Kirlendi hayvancıklar.
  • Yes abicim. Türkçe eğitime benden de okey!
  • Karımı o kadar seviyorum ki eskimesin diye başkalarının karılarını kullanıyorum.
  • Size yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkalarına yapın, çok zevkli.
  • Tanrım! Kendim için bir şey istemiyorum. Yalnızca anneme paralı ve güzel bir gelin nasip et!
Son düzenleyen Blue Blood; 12 Eylül 2006 22:04