Arama

Gaziantep Okulları - Tek Mesaj #4

GÜLGECELER - avatarı
GÜLGECELER
Ziyaretçi
19 Eylül 2008       Mesaj #4
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi

Gap Görme Engelliler İlköğretim Okulu

OKULUN TARIHÇESI
1950 yillari ve öncesinde Güneydogu Anadolu Bölgesinde yaygin olarak görülen Trahom ve Çiçek hastaliginin egitim ve ögretim çagina gelmis olan, bir çok çocugu sakat birakmasi her geçen gün göremeyen sakat insan sayisinin artisina neden olmustur. Bu durum bölgede bir körler okulunun açilmasini gerekli kilmistir. Gaziantep'in bölgede; merkezi bir il olusu okulun burada açilmasini gerçeklestirmistir. Açilisinda Mithat ENÇ hoca büyük gayret göstermistir.

Gaziantep körler okulu ilkokul olarak 1954-1955 ögretim yilinda açilmistir. Okulun ilk açildigi bina istasyon caddesi üzerinde mülkiyeti Gaziantepli tekstil sanayici ve eski milletvekili Cemil ALEVLI'ye ait, simdiki Veliç ishaninin bulundugu yerdeki üç katli kargir binadir. Bu bina kiralanarak Gaziantep Körler Okulu açilmistir. Türkiye'de açilan körler okullarinin ikincisidir.
Kiralik bina zamanla ihtiyaca cevap vermeyince yeni bina yapilmasi için tesebbüs edilmis simdiki binanin yeri arsa olarak seçildikten sonra insaatina baslanmistir. Okulun arsasi 10000 metre kare olup, 2000 metre karesine bina yapilmis, 8000 metre kareside bahçe olarak birakilmistir.

Halen egitim-ögretim sürdürülen bu bina 25/05/1965 tarihinde hizmete girmistir. 1968-1969 yilina kadar ilkokul olarak devam eden bu binaya 1968-1969 ögretim yilinda ortaokulda açilmistir. Okulun bahçesinde bulunan atölyeler binasi da 1977 yilinda okulun hizmetine sunulmustur.
Gaziantep'in bölgede; merkezi bir il olusu okulun burada açilmasini gerçeklestirmistir. Açilisinda Mithat ENÇ hoca büyük gayret göstermistir.
KARSIYAKA HÜRRIYET MAH. OKULLAR ARASI SOK. NO:1 SEHITKAMIL - GAZIANTEP
TEL:0 342 - 323 01 24 & 323 01 35
Son düzenleyen Safi; 7 Şubat 2017 23:59