Arama

Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
21 Mart 2010       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
TÜRK MASALLARI-1(Altın Araba)
TÜRK MASALLARI-2(Güneş Kızı)
TÜRK MASALLARI-3(Hamamcı ile Keloğlan)
TÜRK MASALLARI-4(Keloğlan'ın Ali Cengiz Oyunu)
TÜRK MASALLARI-5(Kırk Haramiler)
TÜRK MASALLARI-6(Konuşan Kaval)
TÜRK MASALLARI-7(Limon Kız)
TÜRK MASALLARI-8(Rüzgâroğlu)
TÜRK MASALLARI-9(Sihirli Tavşan)
TÜRK MASALLARI-10(Tuz)
TÜRK MASALLARI-11(Doğruluk)

Halkımız arasında Dede Korkut Hikâyeleri, Binbir Gece Masalları, Keloğlan Masalları sık rastlanan masallarımızdandır. Hele Keloğlanın içinden çıkamadığı iş yoktur. Cemiyetimizde, eskiden “Masalcı Nine”ler vardı. Bunlar, tatlı üsluplarıyla, uzun kış gecelerinde, ramazan gecelerinde, evlerde, konaklarda, çıtır çıtır yanan sobaların başında, çocuklara masallarımızı anlatırlardı. Masallar ve bilhassa Türk masalları ekseriyetle, şu üç kısımdan meydana gelir: Giriş veya tekerleme kısmı, mevzuyla pek alâkası olmayan sözlerden meydana gelir: “Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellâl iken, pire berber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, babam düştü beşikten, ben fırladım eşikten, babam kaptı küreği, annem aldı maşayı, gösterdiler kapının ardındaki köşeyi...” Bu kısımla, masalı anlatan şahıs dinleyicilerin dikkatini tamâmen kendine çekmeye çalışır. İkinci bölüm asıl vakaların geçtiği kısımdır. Son kısımda yine, bir tekerleme olabilir, ama bunlar, baştakiler kadar uzun olmaz. Pek çoğunda, “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” diye sona erer.
Türk masal geleneği, en hayalî anlatış tarzlarını bile gerçeğe yakın bir şekle getirir. Vakalar, olağanüstü unsurlar, fazla akla aykırı bir nitelik taşımaz. Türk masalları, birçok ilmin, sanatın faydalandığı birer hazine değerindedir. Milletimizin, birçok eski örf ve âdetleri, inançları, huyları, masallarımızda bulunabilir. Özellikle dilciler, târihçiler, roman, hikâye, tiyatro, film senaryosu yazanlar için masallar birer hazine değerindedirler.

TÜRK MASALLARI
Son düzenleyen perlina; 6 Nisan 2017 21:20
Sen sadece aynasin...