Arama

Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
13 Nisan 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
M.KEMAL ATATÜRK'ÜN TÜRKÇEMİZE KAZANDIRDIĞI MATEMATİKSEL TERİMLER
  • Maksumunaleyh >BÖLEN
  • Taksim >BÖLME
  • Haric-i Kısmet >BÖLÜM
  • Kabiliyet-i Taksim >BÖLÜNEBİLME
  • Zarb >ÇARPI
  • Mazrup >ÇARPAN
  • Mazrubata Tefrik >ÇARPANLARA AYIRMA
  • Muhit-i daire >ÇEMBER
  • Tarh > ÇIKARMA
  • Amudi>DİKEY
  • Gaye >LİMİT
  • Aşa'ri >ONDALIK
  • Kat'ı Mükafti >PARABOL EHRAM PİRAMİD
  • Menşur >PRİZMA
  • İhtisar > SADELEŞTİRME
  • Suret > PAY
  • Mahrec > PAYDA
  • Hatt-ı Mümas > TEĞET
vs...
Atatürk'ün bulduğu terimlerin hemen hemen çoğu bugüne dek hiç değiştirilmeden kullanılmıştır. O'nun sadece birkaç terimi sonradan biraz değişikliğe uğramıştır.Mesela varsayı-varsayım, tümey açı-tümler açı, bütey açı-bütünler açı haline gelmiştir.
Atatürk ayrıca bu kitabı eğitim sisteminde uygulanmasını sağlamış ve 13 Kasım 1937 tarihinde Sivas'ta geometri dersine girmiş,kendisi ders anlatmıştır.*
"Bilindiği gibi ilim konusu iki ayrı bölümde işlenir ve bunlardan faydalanır; Müspet İlimler, Sosyal ilimler.. Atatürk gerek öğrencilik devirlerinde gerekse ömrü boyunca bu iki ilimden çok faydalanmıştır... Asıl müspet ilimlerin başında gelen matematik bilgisi, Atatürk için başlıca bir konudur. Çünkü matematik insan topluluklarına müspet yol gösteren ve uygulanmasında yarar sağlayan müspet bir ilim dalıdır. işte Atatürk bu ilme çok değer verdiği içinhem nazari kısımları çok iyi bellemiş hem de bunların uygulamasına her bakımdan önem vermiştir. Atatürk bu konuda konuşurken özellikle söylediklerinden şunları anımsıyorum: "ben öğrenim devrimde matematik konusuna çok önem vermişimdir ve bundan hayatımın değişik safhalarında yararlanmış olduğumu söyleyebilirim. onun için herkes matematik bilgisinin çok gerekli olduğuna inanmalıdır.

DEVAMI >>>> Atatürk ve Matematik

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 9 Kasım 2016 19:34
Sen sadece aynasin...