Arama

Ramazan ve Oruç - Tek Mesaj #2

NihLe - avatarı
NihLe
Ziyaretçi
5 Ekim 2005       Mesaj #2
NihLe - avatarı
Ziyaretçi

HOŞ GELDİN 11 Ayın Sultanı, Kur'an ve Oruç Ayı


Mağfiret ve rahmet ayı Ramazan'ın isimlerinden birisi de "Kur'an ayı"dır. Çünkü Cenab-ı Allah'ın son elçisine gönderdiği "En büyük mucize" olan Kur'an-ı Kerim'in ilk ayeti Peygamber Efendimize Ramazan ayında Hira nur dağında gözyaşı dökerken nazil olmuştu.

Ramazan ayını diğer aylardan ayıran en büyük özellik; insanlığı karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan Rabbimizin son mesajı Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim, bu ayda yeryüzüne inmeye başlamış ve böylece insanlık için yepyeni ve mutlu bir dönem başlamıştır. İkincisi de Hz. Muhammed'e (a.s.) Peygamberlik yine Hira Nur Mağarası'nda bu ayda verilmiştir. Kur'an'ın Ramazan ayında indiğini Bakara Suresi'nin 185. ayetinde Cenab-ı Allah bu gerçeği şöyle bildiriyor: 'Ramazan ayı ki onda Kur'an, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi.' Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında inmeye başladığı için bu ay, bir anlamda Kur'an ayıdır. Kur'an-ı Kerimi Peygamberimize getiren Cebrail (a.s.), her yıl Ramazan ayında Peygamberimize gelir ve o güne kadar nazil olan Kur'an ayetlerini karşılıklı olarak birbirlerine okurlardı. Ramazan ayında camilerimizde ve evlerde okunan ve cemaatin büyük bir manevi zevk ve huşû içinde dinlediği mukabele ve Kur'an hatimleri Cebrail ile Peygamberimiz arasında yapılan mukabelenin devamıdır.

"Kur'an okumanın veya dinlemenin müslümanlara faydası nedir?" diye bir soru akla gelebilir. Kur'an okuma ve dinleme o kadar sevabı çok olan bir ibadettir ki, bunu da en güzel şekilde Alemlerin sevgilisi ifade ediyor. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: 'Kim Allah'ın kitabı Kur'an'dan bir harf okursa onun için bir sevap vardır. Her sevabın karşılığı da on kat verilecektir' Ayrıca Kur'an-ı Kerim'in okuyucularına şefaat edeceğini şöyle izah ederler: 'Kıyamet günü oruç ve Kur'an kul'a şefaatçi olurlar.'

Bir diğer özelliği de İslâm'ın beş şartından biri olan, insanı nefsinin aşırı arzularından ve maddî ihtiraslardan kurtarıp yücelten ve âdeta melekleştiren oruç ibadeti, bu aya tahsis edilmiştir. Ramazan gecelerinde cemaatin büyük bir coşku ile kıldığı teravih namazı da bu aya mahsus bir ibadettir. Oruçlunun derin bir huzur ve manevî zevk duyduğu sahur ve iftar sofraları da bu aya ayrı bir anlam kazandıran özelliklerdir.

İşte böyle özellikler ve manevî güzelliklerle dolu mübârek Ramazan ayı, mü'minler için manevî değeri çok büyük bir rahmet mevsimidir. Bu ayı, Yüce Rabbimize ibadet ederek ve insanlara iyilik yaparak değerlendirdiğimiz takdirde kazancımız büyük olacak ve ebedî saadetin kapıları bize açılacaktır. Bu ayı, 'Evveli rahmet, ortası mağfiret, (günahların bağışlanması) sonu da cehennemden kurtuluş' olarak nitelendiren Peygamber Efendimiz, ayrıca mü'minlere şu müjdeyi veriyor: 'Ramazan ayı gelince; cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar kösteklenir.' Bu hadis-i şerifin ifade ettiği bir mânâ da şudur: Ramazanda kendisini cennete götürecek iyi işler yapan mü'mine cennetin kapıları açılmış, cehenneme götürecek kötülüklerden sakındığı için de cehennem kapıları ona kapanmış demektir. Oruç sayesinde nefsine hakim olup şeytana uymadığı için de şeytanı etkisiz hale getirmiş olur. Esasen Ramazan kelimesinin sözlük anlamı da, oruçlunun günahlardan arınacağını ifade etmektedir.
Son düzenleyen Safi; 5 Temmuz 2016 02:08