Arama

go_khan - avatarı
go_khan
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2011       Mesaj #7
go_khan - avatarı
Kayıtlı Üye
BAĞLAM: Sözcükte çok anlamlılıktır.
örn:
Gökhan yüzünü yıkadı.
Yasemin'le denizde yüzdük
Koyunun derisi yüzüldü.
Meryem'e yüz lira verdim.
Örneklerde görüldüğü gibi sözcüğün kullanıldığı cümleye göre farklı anlamlara girmesi bağlamdır.
BAĞLAŞIKLIK:
Bir metinde dil öğelerinin dil bilgisi kurallarına uyularak yanyana getirilmesine denir.
Örn:
Ev gitti ben bugün
Bu cümle bağlaşıklığa aykırıdır.Doğru sıralanış ve ekler önemlidir!
Ben bugün eve gittim.
Bu cümle şimdi bağlaşıklığa aykırı değildir sözler sıralı ve ekler tamdır.
BAĞDAŞIKLIK:
Eklerin, sözcüklerin ve söz gruplarının(tamlamalar) bilikte oluşturdukları anlam bütünlüğüne bağdaşıklık denir.
örn:Ayşe bugün mutlaka gelmiş olmalı (anlamca çelişen kelimeler)
Yenilmemizi hakemin taraflı tutumuna borçluyuz.(Yenilmemiz hakemin taraflı tutumu yüzündendir)
Ev kazaları ölüme hatta yaralanmalara yol açabilir.(yaralanmalara hatta ölüme neden olabiri diyerek mantıksal bir hata engellenmiş olabilir.)
Görüldüğü üzere bağlaşık söz dizimi ve eklerle (yanlış sıralanmaları ya da eksik kullanılmaları ile)alakalı bağdaşıklık ise cümle içerisindeki anlamları ile alakalı.
BAĞDAŞTIRMA:Söz gruplarıdır.(tamlama gibi)
örn:
Yalnız efe
ağır abi
kırık kalp
altın yüzük
kapı kolu
Normal olan söz gruplarına ALIŞILMIŞ BAĞDAŞTIRMA,mecazlı olanlara (yani tuhaf gelenlere Msn Grin) ALIŞILMAMIŞ BAĞDAŞTIRMA denir.
örn:ağlayan çocuk -uyuyan inek-kör adam <---ALIŞILMIŞ

ağlayan kaya - uçan inek - kör hayaller<---ALIŞILMAMIŞ.
Benden bu kadar şimdilik, gece gece anca bu kadar oluyor Msn Grin En iğrenç ve gereksiz bir konudur Msn Tongue.Çünkü detaylı olarak zaten anlatım bozukluklarında (bağlaşıklık-bağdaşıklık)-sözcükte anlamda(bağlam)-söz öbekleri (bağdaştırma) konularının içinde işleniyor.
dance1Turkiye Hepinize başarılar TurkiyeDanceTürkiyemCheerleaderturkiyem

---------- Mesaj tarihi 02:23 ---------- Önceki mesaj tarihi 02:21 ----------

BAĞLAM: Sözcükte çok anlamlılıktır.
örn:
Yüzümü yıkadım.
Denizde yüzdük
Koyunun derisi yüzüldü.
Ona yüz lira verdim.
Örneklerde görüldüğü gibi sözcüğün kullanıldığı cümleye göre farklı anlamlara girmesi bağlamdır.
BAĞLAŞIKLIK:
Bir metinde dil öğelerinin dil bilgisi kurallarına uyularak yanyana getirilmesine denir.
Örn:
Ev gitti ben bugün
Bu cümle bağlaşıklığa aykırıdır.Doğru sıralanış ve ekler önemlidir!
Ben bugün eve gittim.
Bu cümle şimdi bağlaşıklığa aykırı değildir sözler sıralı ve ekler tamdır.
BAĞDAŞIKLIK:
Eklerin, sözcüklerin ve söz gruplarının(tamlamalar) bilikte oluşturdukları anlam bütünlüğüne bağdaşıklık denir.
örn:Babam bugün mutlaka gelmiş olmalı (anlamca çelişen kelimeler)
Yenilmemizi hakemin taraflı tutumuna borçluyuz.(Yenilmemiz hakemin taraflı tutumu yüzündendir)
Ev kazaları ölüme hatta yaralanmalara yol açabilir.(yaralanmalara hatta ölüme neden olabiri diyerek mantıksal bir hata engellenmiş olabilir.)
Görüldüğü üzere bağlaşık söz dizimi ve eklerle (yanlış sıralanmaları ya da eksik kullanılmaları ile)alakalı bağdaşıklık ise cümle içerisindeki anlamları ile alakalı.
BAĞDAŞTIRMA:Söz gruplarıdır.(tamlama gibi)
örn:
Yalnız efe
ağır abi
kırık kalp
altın yüzük
kapı kolu
Normal olan söz gruplarına ALIŞILMIŞ BAĞDAŞTIRMA,mecazlı olanlara (yani tuhaf gelenlere Msn Grin) ALIŞILMAMIŞ BAĞDAŞTIRMA denir.
örn:ağlayan çocuk -uyuyan inek-kör adam <---ALIŞILMIŞ

ağlayan kaya - uçan inek - kör hayaller<---ALIŞILMAMIŞ.
Benden bu kadar şimdilik, gece gece anca bu kadar oluyor Msn Grin En iğrenç ve gereksiz bir konudur Msn Tongue.Çünkü detaylı olarak zaten anlatım bozukluklarında (bağlaşıklık-bağdaşıklık)-sözcükte anlamda(bağlam)-söz öbekleri (bağdaştırma) konularının içinde işleniyor.Hepinize başarılar