Arama

Yöntembilim (Metodoloji) - Tek Mesaj #2

GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
29 Eylül 2011       Mesaj #2
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi

METODOLOJI Kelimesinin Diğer Kullanımları

• Yöntembilim Yöntembilim ya da metodoloji, belirli bir alanda kullanılan bütün metod lar; geniş anlamı ile, metodların bilim ve felsefe si olarak ...
  • Öğretim
    Eğitim ve Öğretim konusu genelde "eğitim " ve öğretim olamak üzeri 2 ana katagoriye ayrımı yapılarak Metodoloji (yöntem bilimi ) olarak ...
  • Hermeneutik
    Hermeneutik (yorumsama), ilkin Hristiyan teolojisi alanındaki yorum tartışmalarından ortaya çıkan bir anlam ve metodoloji bilgisi. ...
  • Programlama paradigması
    Buna nazaran metodoloji , yazılım mühendisliği problemlerinin çözümünde kullanılan belirli bir stildir. Kavramlarda, programın ...
  • Müzik
    Bir sosyoloğun müziğe olan yaklaşımıyla, bir akustik fizikçinin yaklaşımı arasında gerek tanım, gerek metodoloji k olarak büyük farklılık ...
  • 988 Metodoloji Kategori:Matematiksel ve kantitatif metodlar (ekonomi) | JEL: C - Matematiksel ve kantitatif metodlar Kategori:Mikroekonomi | ...
  • Sözdebilim
    gerektirdiği standartları taşımayan veya yeterli bilimsel araştırma ile desteklenmeyen bilgi, metodoloji, inanç ve pratikler bütününe verilen addır. ...
  • Organik bileşik
    Organik kimya "organik bileşikler"in tüm yönleriyle ele alındığı bir bilimdir. Organik sentez bunların hazırlanmasının metodoloji sidir. ...
  • Yüzey bilimi
    bunları kendi metodoloji si içerisinde sınıflandıran, coğrafi dağılım ve gruplandırmalarını, nedenleriyle birlikte araştıran bir bilim dalıdır. ...
  • Demir Özlü
    Üniversitesi 'nde Felsefe okuduktan sonra Türkiye 'ye dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Felsefesi ve Metodoloji Kürsüsü'nde 4 yıl asistanlık yaptı. ...
  • Shōtōkan-ryū
    Ryu kelimesi Japoncada metodoloji, metod, stil anlamına gelir. Adını stilin kurucusu olan Gichin Funakoshi nin şiir yazarken kullandığı ...
  • Jean Bodin
    karışıktır; bazı yazarlar eserleri ve Bodin'in düşüncelerini övmüş, bazı yazarlarsa düşüncelerini ve örneğin metodoloji sini eleştirmişlerdir. ...
  • NLP (Algısal Davranış Kontrolü)
    Metodoloji modellemeye dayanır. NLP özel bir alanda başarılı sonuçlar alan kişilerin tecrübelerini biçimleme ve çözmeyi, NLP'nin anlaşılır ...
  • Yapısal işlevselcilik
    Esas itibariyle metodoloji k bir araç olarak sosyoloji disiplini içerisinde kullanılmakta olan bu yaklaşım; siyaset bilimi , antropoloji ...
  • Tıbbi antropoloji
    tıbbın yanı sıra, sosyoloji , epidemiyoloji , etyoloji , ekoloji , ekonomi gibi farklı bilimlerden de kavram ve metodoloji açısından yararlanır. ...
  • Antroposofi
    Steiner yaklaşımını "bilimsel metodoloji kullanılarak yapılan ruh gözlemleri" olarak tanımlamıştır
  • Hüsamettin Arslan
  • Çalışmakta olduğu Sosyoloji alt bilim dalı Genel Sosyoloji ve Metodoloji dir. Çalışmaları ; Bilgi Sosyolojisi , Bilim Sosyolojisi , ...
    2 KB (158 kelime) - 20:12, 8 Mart 2011
  • Parapsikoloji
    Parapsikolojik araştırma laboratuvar araştırmasını ve bilimsel alan çalışmasını içeren bir dizi metodoloji gerektirir ki, günümüzde bu ...
  • Abdullâtif el-Bağdadi
    sekizi hadis , ikisi tefsir , ikisi fıkıh , iki­si kelâm, onu metodoloji ve tarih , dördü de ahlak ve siyaset konularında kaleme alınmıştır. ...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 10 Eylül 2017 15:10