Arama

Hatim Nedir? - Tek Mesaj #3

TwiLighT - avatarı
TwiLighT
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #3
TwiLighT - avatarı
Ziyaretçi
besmele
Hatim; Mühürlemek, sona erdirmek ve bitirmek. Istılahta; Kur'ân-ı Kerim'i başından sonuna kadar okuyup bitirmeye hatim denmektedir.

Bir kimsenin Kur'ân-ı Kerîm'i hatmetmesi demek, Kur'ân'daki 114 surenin tamamını okuyup bitirmesi demektir. Hatim, Kur'ân'ı yüzünden okumak suretiyle yapılabileceği gibi, ezberden okumakla ve hatta okuyanı takip etmeklede yapılabilir. Tüm Kuran baştan sona okunduktan, takip edildikten sonra Hatim Duası gelir. Böylelikle Kuran-ı Kerim hatmedilmiş olur.

Bunun yanı sıra, bir çok kişi Kur´an-ı Kerimi, aralarında çeşitli sayıda gruplar oluşturarak, cüz, hizb, sayfa hatta ayet suretinde dahi taksim ederek bölüşebilirler.
Bu ise 2 kişiden başlayıp, misal yarı yarıya;
30 kişilik bir grupta, kişi başı bir cüz;
120 kişilik bir grupta kişi başı bir hizb;
604 kişilik bir grupta kişi başı bir sayfa;
6236 kişilik bir toplulukta ise kişi başı bir ayet suretinde vuku bulabilir.
Her katkıda bulunan kişiye Allah´ın izni ve Rahmeti ile bir hatim sevabı yazıldığı, tüm müslümanlar tarafından bilinen bir gerçektir.

Kur'ân-ı Kerîm'i okumanın fazîletine dair Peygamber Efendimizden (sav) pek çok hadis nakledilmiştir:
"Ümmetimin ibadetinin en faziletlisi, Kur'ân okumaktır" (Suyûtî, Camiu’s-Sağîr, I, 51),
"Evlerinizi namaz kılmakla ve Kur'an okumakla nurlandırınız" (Suyûtî, Camiu’s-Sağîr, II, 188).