Arama

Hatim Nedir?

Güncelleme: 25 Ekim 2011 Gösterim: 36.248 Cevap: 2
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
22 Aralık 2007       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
hatim -tmi

Sponsorlu Bağlantılar
isim, din b. (***) Arapça ¬atm

1 . Kur'an'ın tamamını okuma.
2 . eskimiş Sona erdirme, bitirme.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

hatim indirmek hatim sürmek

Birleşik Sözler

hatim duası hatmetmek

Hatm veya hatim, Kuran'ın yüzünden veya ezberden baştan sona okunmasıdır.
Okuyana hatim veya hafız denir. Anlamını bilmese bile İslam dünyasında Kuran'ı küçük yaşta ezberlemek bir peygamber tavsiyesidir. Ramazan ayında hatim indirmek, camide imama uyarak hatmi takip etmek gelenek haline gelmiştir. Hafızların hatimden sonra töreni yapılır, hatim duası okunur.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaş,

Sponsorlu Bağlantılar
Hafız veya hatim denir diye, Kur'an'ı baştan sona okuyana hafız denir diyerek ne de kolayca bilgi sahibi olmadan yazabiliyorsunuz???

Hatim; Kur'an-ı Kerim'in her bir baştan sona atlamadan okunmasına denirken,

Kur'an-ı Kerim'i baştan sona ezberleyene hafız denir. (Dikkat biri 1 kere okumak, diğeri tümünü ezberlemek)
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
TwiLighT - avatarı
TwiLighT
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #3
TwiLighT - avatarı
Ziyaretçi
besmele
Hatim; Mühürlemek, sona erdirmek ve bitirmek. Istılahta; Kur'ân-ı Kerim'i başından sonuna kadar okuyup bitirmeye hatim denmektedir.

Bir kimsenin Kur'ân-ı Kerîm'i hatmetmesi demek, Kur'ân'daki 114 surenin tamamını okuyup bitirmesi demektir. Hatim, Kur'ân'ı yüzünden okumak suretiyle yapılabileceği gibi, ezberden okumakla ve hatta okuyanı takip etmeklede yapılabilir. Tüm Kuran baştan sona okunduktan, takip edildikten sonra Hatim Duası gelir. Böylelikle Kuran-ı Kerim hatmedilmiş olur.

Bunun yanı sıra, bir çok kişi Kur´an-ı Kerimi, aralarında çeşitli sayıda gruplar oluşturarak, cüz, hizb, sayfa hatta ayet suretinde dahi taksim ederek bölüşebilirler.
Bu ise 2 kişiden başlayıp, misal yarı yarıya;
30 kişilik bir grupta, kişi başı bir cüz;
120 kişilik bir grupta kişi başı bir hizb;
604 kişilik bir grupta kişi başı bir sayfa;
6236 kişilik bir toplulukta ise kişi başı bir ayet suretinde vuku bulabilir.
Her katkıda bulunan kişiye Allah´ın izni ve Rahmeti ile bir hatim sevabı yazıldığı, tüm müslümanlar tarafından bilinen bir gerçektir.

Kur'ân-ı Kerîm'i okumanın fazîletine dair Peygamber Efendimizden (sav) pek çok hadis nakledilmiştir:
"Ümmetimin ibadetinin en faziletlisi, Kur'ân okumaktır" (Suyûtî, Camiu’s-Sağîr, I, 51),
"Evlerinizi namaz kılmakla ve Kur'an okumakla nurlandırınız" (Suyûtî, Camiu’s-Sağîr, II, 188).