Arama


bi quan - avatarı
bi quan
Ziyaretçi
4 Ocak 2012       Mesaj #1
bi quan - avatarı
Ziyaretçi
Yassı Balıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yassı balıklar (Pleuronectiformes), kemikli balıklar sınıfına ait, yassı vücut yapıları ile dikkati çeken bir balık takımı. Yetişkin balıklarınvücutları, rahatlıkla denizin tabanına yatabilecekleri şekilde yassılaşır. Gözlerinin ikiside renkli olan üst taraflarında bulunur, beyaz renk olan kör tarafları ile yerde yatarlar. Sırt ve kuyruk yüzgeçleri birleşiktir. Suyun içinde dalga haraketleri ile ilerlerler. Ayrıca yattıkları yerin rengini kendi renkleri ile taklit etme kabiliyetleri vardır. En tanınmışları bayağı pisi balığı, Bayağı dil balığı ve kalkan balığıdır.
Bu takıma ait yassı balıklar, yassı olarak dünyaya gelmezler. Yavru balıklar, çoğu diğer balıklar gibi mekik şekilinde bir vücuda, ve kafasının iki ayrı tarafında bulunan iki göze sahiplerdir, ve suyun üst kısımlarında yüzerler. İlerdeki gözlerinin birisi suratının diğer tarafına doğru kaymaya başlar. Balığın bir tarafı koyu bir renk almaya başlar, diğer gözsüz tarafı beyazlaşır. Bu gelişme bazı türlerin sağ tarafına, diğer türlerin sol tarafına doğru gerçekleşir. Ayrıca bu metamorfoz'da yüzme keseleri küçülür. Çünkü metamorfozdan sonra dip balığı olarak yaşıyacak yassı balığın buna ihtiyacı kalmaz.
Pleuronectiformes takımına ait balıklar dünyanın her denizinde bulunurlar, ve bazıları hatta tatlısuda bile yaşarlar.

Bu takımın, diğer yassı yapılı balıkları içeren vatozlar takımı ile hiçbir akrabalığı yoktur. Vatozlar kıkırdaklı balıklar sınıfına aitlerdir, ve daha çok köpek balıkları ile akrabadırlar.

Familyalar

 Achiridae
 Achiropsettidae
 Bothidae
 Citharidae
 Cynoglossidae
 Paralichthyidae
 Pleuronectidae (Pisi balıkları)
 Psettodidae
 Samaridae
 Scophthalmidae
 Soleidae

260pxcitharichthyssordi

elektirkbaltorpedotorpe

image006f

vatoz