Arama

buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
7 Temmuz 2012       Mesaj #2
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Çiğdem Kağıtçıbaşı
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

(1940 İstanbul), sosyopsikolog. İstanbul Amerikan Kız Koleji'ni bitirdikten sonra (1959) ABD'ye giderek Wellesley College'da öğrenim gördü (1959-1961). Daha sonra California Üniversitesi'nde doktora yaptı (1967). Türkiye'ye döndükten sonra bir süre Bursa İhsan Çizakça Koleji'nde öğretmen ve müdür olarak görev yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. 1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne girdi. 1974'te doçent, 1979'da profesör oldu. California, Columbia ve Harvard üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 1988'de Uluslararası Kültürlerarası Psikoloji Derneği yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığına, ayrıca Uluslararası Psikoloji Bilimi Birliği yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Çiğdem Kâğıtçıbaşı aile, göç, çocuk gelişimi ve cinsiyet olgularıyla ilgili araştırmalar, kuramsal ve uygulamalı çalışmalar yapmıştır. Bu konularda yayımladığı çok sayıda İngilizce ve Türkçe makalesi ve kitabı vardır. Çalışmalarından dolayı yurt içi ve yurt dışında birçok bilim ödülü kazanmıştır. Başlıca yapıtları:
  • "Sosyal Değişmenin Psikolojik Boyutları" (1972),
  • "Gençlerin Tutumları: Kültürlerarası Bir Karşılaştırma" (1973),
  • "Dış Ülke Yaşantısının Etkileri" (1975),
  • "Çocuğun Değeri: Türkiye'de Değerler ve Doğurganlık" (1980, Sedat Simavi Vakfı Sosyal Bilimler Ödülü),
  • "The Changing Value of Children in Turkey" (Türkiye'de Çocuklara Verilen Değerin Değişmesi, 1982).
In science we trust.