Arama


_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2013       Mesaj #24
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
En İlginç ve Bilinmeyen Hayvan Türleri

Arap Tavşanı
Kanguru, tavşan, köstebek, sincap ve fareyi andıran sevimli yaratığa Arap tavşanı dense de özellikle Anadolu'da da yaşayan bir fare türüdür...

Yıldız Burunlu Köstebek
Kuzey Amerika ve Kanada'da rastlanan bu hayvan türü tam bir toprak altı hükümdarı. Sivri tırnakları sayesinde hızlıca yol katedebilen yıldız burunlu köstebek bir avuca sığabilecek kadar küçük.

Deniz Domuzu
Yalnızca Şubat ve Mart aylarında Antarktika'da görülen deniz domuzları derisinin tuğla rengiyle dikkatleri çekiyorlar...

Beyaz Kaplumbağa
Çin kültüründe önemli bir yeri olan beyaz kaplumbağalar, kreme çalan pembe renkleri ve yumuşak dokularıyla dikkat çekiyor...

Blobfish
Avustralya ve Tazmanya'nın açıklarındaki çok derin sularda yaşayan bu balık türü, yaşadıkları derinliklere inmek pek mümkün olmadığı için insanlar tarafından daha çok yeni keşfedilebilmiş bir türdür.

Yeti Crab
Bilimadamlarının 2005 yılında keşfettiği Yeti Crab sarı kürklü bir yapıya sahip. Güney pasifikte yaşayan bu yengeç türünün 10 adet bacağı bulunuyor.

Hispaniolan
Sarı kafalı Küba solenodonu olarak bilinen hispaniolanlar, uzun sivri burunlu bir fareye benzerler ve Tanrekgiller sınıfındandırlar. 20 santimetreden biraz daha uzun olan bu hayvan, ısırdığı kurbanına zehir enjekte edebiliyor.

Aye Aye
Boyu 36-44 cm olan lemur türü bir maymundur. Kuyruğu 25 cm'yi bulan aye aye genellikle bambu ormanlarında yaşadığı için "yaldızlı bambu maymunu" olarak da adlandırılır.

Komondor Köpeği
Issız ve uzak bölgelerde kullanılan tipik bir sürü koruma köpeğidir.

Saiga (Bozkır Antilobu)
Orta Asya’da yaşayan Saiga'nın burnu, soluduğu havadaki toz ve kum zerrelerini süzmeye ve soğuk aylarda havayı ılıtmaya yardımcı olur.

Hagfish
Yılan balığına benzerliği ile dikkat çeken Hagfish, başka balıkların vucuduna başını sokarak yaşamını sürdürür.

Deniz Ejderhası
Dalış ekiplerinin çok seyrek olarak rastladıkları bir tür olan deniz ejderhaları, son derece zarif bir canlı olarak biliniyor...

Loris
Güney Asya'nın yeşillik bölgelerinde yaşar. Son derece yavaş hareket eden hayvanlardır.

The Indian Gharial (Ganj Timsahı)
Hindistan'da Ganj nehrinde yaşar. Boylan 7 m'ye kadar ulaşabilen bir sürüngen türüdür.

Hairy Frogfish (Kurbağa Balığı)
Deniz altı çölünün başka bir üyesi olan kurbağa balığı, dilediği anda kumun içinde görünmez hale gelebilir.

Dumbo Octopus
Ahtapot türü olan Dumbo Octopus, okyanusun en derin bölgelerinde yaşar.

Shoebill
Doğu Afrika'da yaşayan bir kuş türü. 19. yüzyılda keşfedilen Shoebill'in kanat genişliği 7 metreyi buluyor. Shoebill saldırı esnasında oldukça hızlı ve güçlüdür.

Axolotl
Meksika'da yaşayan bir tür semenderdir ve halk tarafından yemek olarak tüketilmektedir. Axolotller'in kendilerini yenileme kabiliyetleri vardır. Vücutlarının bir parçasını kaybetseler bile kendilerini iyleştirip parçayı tekrar oluştururlar.

Volan-boyunlu Kertenkele
Boynunun etrafında, tehdit edildiğinde ortaya çıkan, geniş, yuvarlak bir yaka gibi yaydığı deriden bir gerdanlık vardır

Tarsier
Filipinler'de yaşayan Tarsier'in gözleri beyinlerinden büyük. Yaklaşık 10 santim boyundaki Tarsier, bir insan eline rahatlıkla sığabilir.

Uzun Burunlu Maymun
Güney Amerika'nın sulak ormanlarında rastlanan uzun burunlu maymunlar koku almaya duyarlı iri burunlarıyla dikkat çekerler.

Cüce İpek Maymunları
Doğduğunda yalnızca 15 gram olan ve Güney Amerika kıtasının en küçük maymunu olan cüce ipek maymunları, kısa boylarına rağmen 5 metre sıçrayabiliyor.

Sphynx
Dünyada bilinen tüysüz üç kedi ırkından biridir. Doğduklarında kısa da olsa tüm vücutları tüylerle kaplıdır ancak büyüdükçe tamamen tüysüz kalırlar.

Güneş Ayısı
Güneş ayıları genellikle Güneydoğu Asya'daki yağmur ormanlarında yaşarlar. Ayı türlerinden en kısa olanıdır.