Arama

nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
11 Ekim 2013       Mesaj #3
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Yalıtım Nedir

, ilk çağlardan bu yana insanlık yaşamı boyunca doğal etkenlerden korunmak için ihtiyaçlar doğrultusunda uygulanan koruyucu önlemlerdir.
Yalıtım'ın üç ana unsuru vardır bunlar;
Sıcak ve soğuk için Isı yalıtımı,
Yağmur suları vb. şeylerden korunmak için Su yalıtımı,
Gürültü kirliliğini önlemek için Ses yalıtımı,

ISI YALITIMI: Genellikle sıcak ve soğuk gibi meteorolojik etkenlerden korunmak için uygulanan yalıtım çeşididir.

Doğal yaşamın başlamasıyla tüm canlılar, kendilerini doğal olarak vücutlarındaki deri ve kürklerinden yalıtmışken vücut ısı direnci en zayıf olan insanlar ise doğal yaşamdan kendilerini ev, sığınak ve mağara gibi yerleri keşfederek ısı yalıtımını sağlamıştır.

Sanayi toplumunun gelişmesi ve şehirleşme yapısı, Ozon tabakasına salınan sera gazları, doğal yaşamın zedelenmesine neden olurken, şehirleşen toplumlar ve yerel yönetimler, enerji maliyetlerinin düşürülmesine yönelik ısı yalıtım tedbirlerinin arttırılmasını sağlamaya başlamıştır.

Günümüzde belirttiğimiz etkenlerden korunmak için ısı iletme değerleri düşük yapı malzemeleri üretilmeye başlanmış ISI YALITIMI dahada verimli hale gelerek sağlıklı yaşam koşulları oluşturmuştur.

SU YALITIMI: İnsanlık, atmasforik; yağmur, sel, kar gibi doğal etkilerden korunma amaçlı keşfetmiştir.

İlk okul ders kitaplarında gördüğümüz insanlığın ilk olarak kapalı yaşam alanlarını (Mağara vb.) tercih etmesinin esas nedeni, yağmur sularından korunmasıdır.

Bu nedenle, su yalıtımının ilk keşfedilmesi tarihler öncesine denk gelmektedir.

Günümüzde ise su yalıtımı, insanların sadece yağmur sularından korunduğu bir yöntem değildir..

Su yalıtımı, yaşam alanlarının gelişmesi ile hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkmaktadır.

İlk çağlarda su yalıtımı insanların yaşamını korumak için önemliydi ancak günümüzde yapılarımızında korunması için önem kazanmıştır.

Su yalıtımı, yaşam alanlarımızın korozyondan korunmasını sağlarken yapılarımızın uzun yıllar fiziksel dayanımını arttırmaktadır.

SES YALITIMI: Ses yalıtımının keşfi ise, insanları diğer canlılardan ayırt eden esas nedendir.

Tarih öncesi doğal yaşam insanlığın gelişmesini sağlarken Sanayi toplumunun gelişmesi ile gürültü oluşmasınında başlamasına neden olunmuştur.

Ses, bir tür enerji olmasına rağmen insanları kimi zaman mutlu eden kimi zaman düşünmesini sağlayan kimi zamanda rahatsız eden bir etkendir.

Bu nedenle yaşamımızda istemediğimiz seslerden korunma yöntemine SES YALITIMI denir.

*Isı yalıtımında, ısı geçiş direncine ısı iletim katsayısı hesaplamasına, Lamda denir.
*Ses yalıtımında, ses geçiş enerjisine ise, Desibel denir.
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove