Arama

Cevat Memduh Altar - Tek Mesaj #1

Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
16 Mayıs 2016       Mesaj #1
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Cevat Memduh Altar

Ad:  Cevat Memduh Altar.jpg
Gösterim: 377
Boyut:  32.0 KB

(d. 1902, İstanbul - ö. 23 Mart 1995)
Türk müzikçi ve sanat tarihçisi.

Her iki alana da eğitimci ve yönetici olarak katkılarda bulundu.
Ortaöğrenimini Alemdar Numune Mektebi ve Nişantaşı Sultanisinde tamamladıktan sonra, 1922’de Almanya’ya gitti. Leipzig Eyalet Konservatuvan’nda müzik ve sanat tarihi öğrenimi gördü. 1927’de yurda döndü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni bitirerek Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde müzik kuramı, sanat ve opera tarihi dersleri verdi. 1929-43 arasında üstlendiği Gazi Eğitim Enstitüsü müdür yardımcılığının ve sanat tarihi öğretmenliğinin yanı sıra, 1935’ten başlayarak Milli Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar şube müdürlüğünü de yürüttü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın kuruluş çalışmalarına da katılan Cevat Memduh Altar, sırasıyla Radyo Dairesi müdürlüğü (1943-51), Devlet Tiyatroları (1951-54) ve Güzel Sanatlar genel müdürlüğü görevlerinde (1954-60) bulundu.

Türkiye radyolarında ilk açıklamalı konser programını hazırlayan Altar’m, Goethe ve Sanatı (1944), Georges Biz et ve Carmen Operası (1948), Ludwig van Beethoven (1952), Opera Tarihi (1970-82, 4 cilt) gibi yapıtlarıyla Joharınes Merkel’den yaptığı Armoni ve Kontrpuan adlı çevirileri vardır. Aynca bestelediği çeşitli marşlar, müziğe ilişkin çok sayıda makalesi ve önemli belgeler içeren özel bir müzik arşivi bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu kurucuları arasında yer alan Altar, bilimsel çalışmaları dolayısıyla Fransa’nın Officier d’Academie ve Almanya’nın Schiller madalyalarını almıştır.

kaynak: Ana Britannica
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM