Arama

perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
26 Ekim 2016       Mesaj #6
perlina - avatarı
Ziyaretçi

Mimarlık Fakültelerinin Kontenjanları Bakımından Sıralanışı Aşağıdaki Gibidir.

Mimarlık Kontenjanı En Yüksek Devlet Üniversiteleri
1. Yıldız Teknik Üniversitesi 139
2. İstanbul Teknik Üniversitesi 108
3. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 98
4. Trakya Üniversitesi 85
5. Dokuz Eylül Üniversitesi 82

Mimarlık Kontenjanı En Yüksek Vakıf Üniversiteleri
1. Yakın Doğu Üniversitesi 120
2. İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce 81
3. Maltepe Üniversitesi İngilizce 80
4. Doğu Akdeniz Üniversitesi 73
5. Bahçeşehir Üniversitesi 70

Mimarlık Taban Puanları En Yüksek Devlet Üniversiteleri
1. İstanbul Teknik Üniversitesi İngilizce 497.129
2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi 485.027
3. İstanbul Teknik Üniversitesi 484.438
4. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 473.199
5. Yıldız Teknik Üniversitesi 467.816

Mimarlık Taban Puanları En Yüksek Vakıf Üniversiteleri
1. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi %100 Burslu 498.820
2. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi %100 Burslu 487.051
3. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi %50 Burslu 474.662
4. İstanbul Bilgi Üniversitesi %100 Burslu 467.682
5. Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce %100 Burslu 467.493

Mimarlık Taban Puanları En Düşük Devlet Üniversiteleri
1. Yüzüncü Yıl Üniversitesi 405.175
2. Mardin Artuklu Üniversitesi 407.250
3. Dicle Üniversitesi İkinci Öğretim 409.456
4. Bozok Üniversitesi 414.750
5. Karabük Üniversitesi 417.715

Mimarlık Taban Puanları En Düşük Vakıf Üniversiteleri
1. Doğu Akdeniz Üniversitesi 366.910
2. Doğuş Üniversitesi 384.238
3. Avrasya Üniversitesi 397.338
4. Maltepe Üniversitesi İngilizce 405.958
5. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi %50 Burslu 422.042

1) İTÜ – Mimarlık Fakültesi
İTÜ Mimarlık Fakültesi 1944 yılında kurulmuş olmasına karşın İTÜ’de mimarlık eğitimi ilk kez sivil mimar ve mühendisler yetiştirilmek üzere 1884 de kurulan “Hendese-i Mülkiye Mektebi” ile başlamıştır. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık, 1981 yılında kurulan Şehir ve Bölge Planlaması, 1993 yılında öğretime başlayan Endüstri Ürünleri Tasarımı, 2002 yılında kurulan İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı Bölümleri de bulunmaktadır.

2) ODTÜ – Mimarlık Fakültesi
ODTÜ Mimarlık Fakültesi ODTÜ içerisindeki 3 bölümü içermektedir. 1956 yılında kurulan fakültede ilk açılan bölüm Şehir ve Bölge Planlama’dır.Fakültenin birinci sınıfları, bütün öğrenciler için temel tasarım stüdyosu içerir. İlerleyen yıllarda ihtisas dersleri görülmektedir.fakülte bünyesinde aktif olarak çalışan ODTÜ Mimarlık Topluluğu (ODTÜ MFT) ve ODTÜ Tasarım Topluluğu (ODTÜ OTT) isimli topluluklar mevcuttur.

3) İstanbul Aydın Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
2013 Mayıs ayında kurulan İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi(MTF)’nin mevcut 4 bölümünden ikisi, Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri, bu tarihten önce İAÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde yer almış ve mezun vermişlerdir. Bizzat kendi deneyimlerime ve akademik geçmişime dayanarak söylemeliyim ki , Vakıf Üniversiteleri içerisinde en çok tercih edilen ve dodanımlı yetiştirilen Üniversite Mimarlık Bakımından bu üniversitedir diyebilirim.

4) Yıldız Teknik Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
Üniversite 1911’de Kondüktör Mekteb-i Alisi adıyla, Paris’teki Ecol de Conducteur ün müfredat programı esas alınarak Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı bir okul olarak kurulmuştur.Üniversitede 77 öğretim üyesi, 1 öğretim görevlisi, 61 araştırma görevlisi, 1300 ü aşkın lisans, 300 ü aşkın yüksek lisans, 120 doktora öğrencisi ve 15000 ‘den fazla mezunu bulunmaktadır. Fakültemiz, AB. ve GATS süreçleri kapsamında Avrupa mimarlık eğitim-öğretim ve araştırma alanlarında toplam kaliteyi iyileştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

5) Mimar Sinan Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
1883 yılında kurulan ve ülkemizde güzel sanatlar eğitimi veren ilk kurum olan , Sanayi-î Nefise Mektebi’nin bünyesinde eğitime başlamış olması ve Çağdaş Türk Mimarlığını etkilemiş ve yönlendirmiş bir çok mimar yetiştirmiş eğitim geçmişinden kaynaklanan özgün birikimi.Güzel Sanatlar alanında eğitim veren bir Fakülte ile aynı kurumda bulunması
Disiplinler arası yaklaşıma duyarlı, mimarlık eğitiminde özgün geçmişine karşın bilinçli ve gelişmeye açık bir eğitim kadrosu olması.

6) Gazi Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
1966 yılında kurulan Zafer Mühendislik ve Mimarlık Özel Koleji ve 1967 de kurulan Yükseliş Koleji Özel Mimarlık Okulunun 1972 yılında birleştirilmesi ve Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi adını alması ve bu Akademinin 1982 yılında Gazi Üniversitesine bağlanması ile Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi olarak kurulmuştur.

7) Erciyes Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
Yükseköğretim kurulu’nun 21 Nisan 1989 gün ve 8589 sayılı kararı ile Mühendislik Fakültesi’nde açılmış olan Mimarlık Bölümü, 1991-1992 eğitim-öğretim yılında 20 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 03 Temmuz 1992 gün ve 3837 sayılı yasa ile kurulmuştur. Yükseköğretim kurulu’nun 29 Temmuz 1993 gün ve 14377 sayılı kararı ile fakülte bünyesinde “Mimarlık Bölümü”, “Şehir ve Bölge Planlama Bölümü” ve “Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü” olmak üzere üç bölüm açılmıştır.

8) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
Fakülte, 1970 yılında Eskişehir Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi olarak kurulmuş ve 1983 yılında Eskişehir’deki öğretim kurumlarının Anadolu Üniversitesi adı altında yapılandırılması sonucu, Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi adını alarak 18.8.1993 tarihine kadar bu üniversite bünyesinde eğitim öğretimini sürdürmüştür.

9) İstanbul Kültür Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi altında yer alan Mimarlık Bölümü’nün, Mimarlık Fakültesi altında çalışmalarını sürdürebilmesi için yapılan girişimler sonucunda, 23 Ağustos 2011 tarihinde, Mimarlık Fakültesi kurulmasına dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

10) Girne Amerikan Üniversitesi – Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi
Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Mihendislik ve Mimarlık Fakültesinden 2009 yılındaki GAÜ – Senatosu kararıyla ayrılmıştır. 2009-2010 akademik yılından itibaren Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi olarak çalışmaya başlamıştır.

BAKINIZ
İç Mimar
Mimarlık

Derlemedir
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 31 Ekim 2016 00:40