Arama


Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Nisan 2017       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Cumhuriyet yönetiminin diğer yönetim şekillerinden farkını öğrenmeden önce cumhuriyet yönetimi'nin ne anlama geldiğini öğrenmekte fayda var. Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir "yönetim biçimi"dir. Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri, yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir.

Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler; halkın isteklerini ve beğenilerini gözönünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi mutlak değil, halk iradesi ile sınırlıdır.

Cumhuriyetlerde bu özellikler, yönetenleri siyasal bakımdan halka "sorumlu" duruma getirir: yönetilenleri tebaa, kul olmaktan çıkarıp vatandaşlık konumuna yüceltir. Yönetilenler, "hükümdarlık (monarşi)" adı verilen yönetim biçimlerinde tebaa veya kul durumundadırlar. "Tebaa" veya "kul" olmak, hükümdarın iktidarına ve tüm buyruklarına baş eğmekle yükümlü olmak demektir. "Tebaa" veya "kul", hiçbir zaman hükümdarın iktidarını sınırlayıcı veya denetleyici bir rol oynamaz. "Tebaa" veya "kul" hükümdarı seçimle değiştirmek olanağına sahip olmadığı için, hükümdarın "tebaa"ya karşı hiçbir siyasal sorumluluğu da yoktur.

Bir çok yönetim biçimi vardır. Bunlarda bazıları; Anarşizm, Aristokrasi, Otoriteryanizm, Otokrasi, Komünizm, Konfederasyon, Demarşi, Demokrasi, Despotizm, Diktatörlük, Etnokrasi, Faşizm, Federasyon, Feodalizm, Gerontokrasi, Kleptokrasi, Kratokrasi, Kritarşi, Logokrasi, Meritokrasi, Monarşi, Oligarşi, Plütokrasi, vd. Bu yönetim biçimlerinden yada şekillerinden hiç biri halkın ülkesinin yönetiminde söz sahibi olması yada ülkesi içerisinde özgür bir birey olması mümkünatını karşılayamamaktadır.

DEVAMI >>>> Yönetim Şekilleri (Devlet Yönetim Biçimleri)

Son düzenleyen perlina; 22 Nisan 2017 23:25