Arama

Belirsizlik İlkesi - Tek Mesaj #6

nötrino
Yasaklı
22 Kasım 2017       Mesaj #6
Yasaklı

Heisenberg Belirsizliği!

Klasik fizik anlayışı ile modern (kuantum) fizik anlayışı arasında bakış açısı bağlamında önemli farklardan birisi de, fiziksel bir büyüklüğün belirlenmesindeki kesinlik konusundadır. Klasik yaklaşımda herhangi iki fiziksel büyüklük eş zamanlı olarak istenilen duyarlıkla belirlenebilir anlayışı vardır. Kuantum teorisinin oluşum aşamasında ise klasik fiziğin ilgili yaklaşımında hata olduğu belirlendi. Fizikte, koordinat-ilgili momentum, enerji-zaman ve açısal yerdeğiştirme-ilgili açısal momentum gibi kavramlar çiftinin eş zamanlı olarak istenilen duyarlıkla belirlenemeyeceği anlaşıldı.

Fizikte bu tür kavram çiftleri konum-momentum, enerji-zaman ve açısal konum-açısal momentum olmak üzere 3 grupta toplanabilir. Heisenberg 1927 yılında bu tür değişkenler çiftinin her ikisinin eş zamanlı olarak istenilen duyarlıkla belirlenemeyeceğini belirtti. Her iki kavramın belirlenmesindeki hatalar çarpımının h=h/2(pi) (ya da h)'dan küçük yapılamayacağını gösterdi. Bir dalga paketinin boyutu ve momentumunun belirlenmesi bağlamında yapılan hesaplar ile Heisenberg belirsizlik ilkesine ulaşmak olanaklıdır.