Arama


Intersect - avatarı
Intersect
VIP Dionysos
14 Kasım 2019       Mesaj #1
Intersect - avatarı
VIP Dionysos
Selamlar, başlıkta belirttiğim gibi .dat uzantılı bir dosya ile problemim var. Baştan söylemeliyim ki açmaya çalıştığım dosya bir video, resim dosyası değil, yani player aracılığıyla açmamı önermeyin. Dosya Şifreleme adına uzun süredir kullandığım bir dosyaydı kendisi, .txt belgesine kayıtlı kodu, uzantıyı .dat yaparak kaydettikten sonra açtığımda CMD ekranında password girmemi istiyor, eğer şifre doğruysa gizli klasörümü ortaya çıkarıyordu. Yaklaşık 2 hafta önce başka bir .dat dosyasını (video) açarken yanlışlıkla "bu dosya uzantısı için her zaman bu uygulamayı kullan" diyerek MPC uygulamasını seçtim. Şimdi ise kendi .dat dosyamda video dosyası olarak görünüyor bu yüzden CMD ekranı gelmiyor ve ben gizli klasörüme erişemiyorum. Sorum şu, bu uzantıyı nasıl tekrar msdos şeklinde CMD ile açabilirim? Dosya üzerinde şu "ingiliz anahtarı" simgesi falan olan şekilde yani.

Notlar: 1 - Regedit üzerinden uzantıya bağlı olan media player classic'i kaldırdım ama hala MPC olarak görünüyor, yani düzelmedi.
2 - Bilgisayarımı sıfırlamak daha önce işe yaramıştı ama bu kez sıfırladıktan sonra yine video dosyası olarak seçildiğini gördüm, regedit üzerinden silme işlemini tekrar yaptım ve dosya şuan hiçbir uygulamaya bağlı olmayan bir hale geldi. Bu bir gelişme fakat yinede CMD ile açılmıyor, dosya türünü açmak için hangi uygulamayı kullanmak istediğimi soruyor.
Son düzenleyen Intersect; 14 Kasım 2019 23:41 Sebep: yazım hatası düzeltmesi.
Yok bir şey iyiyim. Sadece ölü olmayı tercih ederdim.