Arama

Abdullah Papur - Tek Mesaj #1

P.u.S.u - avatarı
P.u.S.u
Ziyaretçi
7 Haziran 2007       Mesaj #1
P.u.S.u - avatarı
Ziyaretçi

ABDULLAH PAPUR

Ad:  Abdullah Papur1.jpg
Gösterim: 6651
Boyut:  50.4 KB

Müzik kariyerinde Köylü Bacım, Dosta Eyvallah, Dosta Eyvallah gibi albümleri çıkarmış, Annam, Soldu Abdulllah, Sarı Gelin gibi şarkıları dillerden düşmeyen Türk Halk Müziği türünün sevilen ismi Abdullah Papur, en güzel şarkılarıyla izlesene.com'da. İlk albümünü 1990 yılında çıkaran Abdullah Papur, o tarihten bu yana milyonlarca insanın takdirini kazandı. Abdullah Papur yeni albümü 70'ler Halk Ozanlarımız, Vol. 1 ile 2016 yılında sevenleriyle buluştu.

1945 yılında Divriği' de doğmuştur. Sivas-kangal'a bağlı iğdeli köyünden yetişmiş olan ozanımız küçük yaşlarda bağlama çalmayı ögrendi. Önce aşıklık geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur, sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi. Türkiye'nin birçok yerini dolaştı. 1970'li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelen Papur bu dalda da birçok eser verdi. Fevkalede harika uzunhavalarıyla, halk muziğindeki kâmilliği herkes tarafından kabul edilmiş, anadoluda en az bir Refik Başaran ya da Mahzuni Şerif kadar tanınan, mühim mahalli ozanlarımızdandır.

Ölümü : 1989 yılında aramızdan ayrıldı.
Albümleri : Gardiyan - Kara Tren - Gaflet Uykusu - Bulut Kat Kat Olmuş - Göçme Gardaş ...

BEN OLSAM

Bahar ayı geldi karlar eridi
Derelerin coşan seli ben olsam
Ağaçlar yeşermiş çiçekler açmış
Yeşeren yaprağın dalı ben olsam
Yayladan erimiş kar ile buzlar
Göllerden uçmuş yar turnalar kazlar
Dizilmiş gidiyor gelinlik kızlar
Yaylanın o güzel yolu ben olsam
Çiçeğe bürünmüş hep kara yerler
Yaylalar o dağlar ovalar çöller
Bahçede açılmış tomurcuk güller
Açılan güllerin han ben olsam
Papur der ki sakın hele ne olmuş
Nazlı yarin yurdu çiğdem gül olmuş
Bütün cümle alem şad olup gülmüş
Şad olup gülenin biri ben olsam

DİĞER ESERLERİ : Seher Yeli Gibi - Yoksulluk - Dengini Bulmamış - Gözlerim Yollarda - Ne Yaptınız Bize Hani - Uykudalar mı - Şimdi Duydun mu - Zalim Gurbet - Çürüdü - Haberin Olsun ...
Son düzenleyen Safi; 6 Aralık 2016 00:37