Arama

Abdullah Papur

Güncelleme: 6 Aralık 2016 Gösterim: 100.653 Cevap: 2
P.u.S.u - avatarı
P.u.S.u
Ziyaretçi
7 Haziran 2007       Mesaj #1
P.u.S.u - avatarı
Ziyaretçi

ABDULLAH PAPUR

Ad:  Abdullah Papur1.jpg
Gösterim: 4229
Boyut:  50.4 KB

Müzik kariyerinde Köylü Bacım, Dosta Eyvallah, Dosta Eyvallah gibi albümleri çıkarmış, Annam, Soldu Abdulllah, Sarı Gelin gibi şarkıları dillerden düşmeyen Türk Halk Müziği türünün sevilen ismi Abdullah Papur, en güzel şarkılarıyla izlesene.com'da. İlk albümünü 1990 yılında çıkaran Abdullah Papur, o tarihten bu yana milyonlarca insanın takdirini kazandı. Abdullah Papur yeni albümü 70'ler Halk Ozanlarımız, Vol. 1 ile 2016 yılında sevenleriyle buluştu.
Sponsorlu Bağlantılar

1945 yılında Divriği' de doğmuştur. Sivas-kangal'a bağlı iğdeli köyünden yetişmiş olan ozanımız küçük yaşlarda bağlama çalmayı ögrendi. Önce aşıklık geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur, sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi. Türkiye'nin birçok yerini dolaştı. 1970'li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelen Papur bu dalda da birçok eser verdi. Fevkalede harika uzunhavalarıyla, halk muziğindeki kâmilliği herkes tarafından kabul edilmiş, anadoluda en az bir Refik Başaran ya da Mahzuni Şerif kadar tanınan, mühim mahalli ozanlarımızdandır.

Ölümü : 1989 yılında aramızdan ayrıldı.
Albümleri : Gardiyan - Kara Tren - Gaflet Uykusu - Bulut Kat Kat Olmuş - Göçme Gardaş ...

BEN OLSAM

Bahar ayı geldi karlar eridi
Derelerin coşan seli ben olsam
Ağaçlar yeşermiş çiçekler açmış
Yeşeren yaprağın dalı ben olsam
Yayladan erimiş kar ile buzlar
Göllerden uçmuş yar turnalar kazlar
Dizilmiş gidiyor gelinlik kızlar
Yaylanın o güzel yolu ben olsam
Çiçeğe bürünmüş hep kara yerler
Yaylalar o dağlar ovalar çöller
Bahçede açılmış tomurcuk güller
Açılan güllerin han ben olsam
Papur der ki sakın hele ne olmuş
Nazlı yarin yurdu çiğdem gül olmuş
Bütün cümle alem şad olup gülmüş
Şad olup gülenin biri ben olsam

DİĞER ESERLERİ : Seher Yeli Gibi - Yoksulluk - Dengini Bulmamış - Gözlerim Yollarda - Ne Yaptınız Bize Hani - Uykudalar mı - Şimdi Duydun mu - Zalim Gurbet - Çürüdü - Haberin Olsun ...
Son düzenleyen Safi; 6 Aralık 2016 00:37
Biyografi Konusu: Abdullah Papur nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ad:  Abdullah Papur2.jpg
Gösterim: 3560
Boyut:  37.3 KB
Abdullah Papur

1945-1989
Sponsorlu Bağlantılar

Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrendi. Önce aşıklık geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur, sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi. Türkiye'nin birçok yerini dolaştı. 1970'li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelen Papur bu dalda da birçok eser verdi. DOĞUMU : 1945 yılında Divriği' de doğmuştur. Sivas-kangal'a bağlı iğdeli köyünden yetişmiş olan ozanımız küçük yaşlarda bağlama çalmayı ögrendi. Önce aşıklık geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur, sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi. Türkiye'nin birçok yerini dolaştı. 1970'li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelen Papur bu dalda da birçok eser verdi. Fevkalede harika uzunhavalarıyla, halk muziğindeki kâmilliği herkes tarafından kabul edilmiş, anadoluda en az bir Refik Başaran ya da Mahzuni Şerif kadar tanınan, mühim mahalli ozanlarımızdandır. 1989 yılında aramızdan ayrıldı.

Torunu Yağmur Papur'un anlatımıyla:

"sizlere onu anlatmak isterim...tanıyamadım efsaneyi...malesef dinleyerek öğrendiğim bir tanecik dedemi.

1989 yılında bir trafik kazasında kaybettik dedemi,basit bir kaza değildir her ne kadar öyle yansıtılsada.amerika sömürgesine karşı yaptığı bir türküden dolayı katledilen ozanlarımızdan sadece biri..

kaza gecesi aynı arabada 2 kişi daha vardı,canını alan onu bizden koparan 2 katil...darbeyi kafasından almış ve o acıyla arabaya hakim olamayıp tarlalara doru sürüklenmiş ve devrilmiştir arabası! ! yanındaki 2 katil sapsağlam kurtulup kaçmışlardır olay yerinden! ! zaman kaybı nedeniyle kaybettik dedemi,iç kanama teşhisi koydular iki hastane değiştirip gelidiğimiz sivas hastanesinde hayatını kaybetti.

1989 dir ölüm tarihi kırkımın çıktığı zaman kaybetmişiz daha ben onu tanıyamadan,daha dizinde oturup beraber türkü söyleymeden aldılar bitanecik dedemi...ne ben doydum ona nede siz!!

biz şimdi onun canı kanı olan evladı ercan papuru dinliyoruz onun bestelerini dayım dile getiriyor artık dedemin değerlerine sazıyla sahip çıkmaya çalışıyor,bizde sahip çıkalım ozanlarımıza bir yıldız daha kayıp gitmesin gökyüzünden..."
Son düzenleyen Safi; 6 Aralık 2016 00:37
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
6 Aralık 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Abdullah Papur - Nazli YarimBEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

6 Aralık 2016 / Misafir Cevaplanmış
19 Aralık 2015 / kompetankedi Siyaset ww
28 Mayıs 2015 / ahmetseydi Bilim tr
27 Mayıs 2015 / ahmetseydi Sanat ww
27 Mayıs 2015 / ahmetseydi Sanat ww