Arama

Ali Sürmeli

Güncelleme: 28 Ocak 2010 Gösterim: 26.596 Cevap: 2
BARIŞ - avatarı
BARIŞ
Ziyaretçi
25 Kasım 2006       Mesaj #1
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi
Ali Sürmeli

Sponsorlu Bağlantılar
Oyuncu, 1959

1985 yılında M.S.Ü. Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Sokak Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu'nda çalıştı. ‘Sokaktaki Adam’ filmindeki oyunu ile SİYAD ödüllerine layık görülen Ali Sürmeli, son filmi ‘Filler ve Çimen’, ile 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek ödülünü kazandı.

Biyografi Konusu: Ali Sürmeli nereli hayatı kimdir.
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
3 Ocak 2008       Mesaj #2
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Ali Sürmeli

Ali Sürmeli (d. 1959, Varto), Tiyatro ve sinema oyuncusu.
Sponsorlu Bağlantılar
M.S.Ü. Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun (1985) olan sanatçı, Sokak Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptı. Sinema filmleri ve dizilerde oynadı. Deli Yürek dizisiyle televizyonda tanındı.

Ödülleri
  • 8. Ankara Film Festivali, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam
  • 37. Antalya Film Festivali, 2000, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Filler ve Çimen
  • 18.Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam
Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları
  • Ayak Takımı Arasında
  • Kahvede Şenlik Var
  • Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
  • Üç Kuruşluk Opera
  • Abdülcambaz
  • Asiye Nasıl Kurtulur
  • Tohum Ve Toprak
  • Yedi Kocalı Hürmüz
  • Mustafa
  • Kurban
  • Akvaryum
  • Deli İbrahim
  • Galile Galileo

Filmografisi
  • Eve Giden Yol 1914 - 2006
  • Ankara Cinayeti - 2006
  • Yağmurdan Sonra - 2006
  • Umut Adası - 2006
  • Sınav - 2006
  • Aşka Sürgün - 2005
  • Şeytan Ayrıntıda Gizlidir - 2004
  • Kasabanın İncisi - 2003
  • Kin ve Gül - 2003
  • Hürrem Sultan - 2003
  • Banka - 2002
  • Şellale - 2001
  • Son - 2001
  • Filler ve Çimen - 2000
  • Deli Yürek - 1999
  • Kaçıklık Diploması - 1998
  • Karışık Pizza - 1998
  • Kurtuluş - 1996
  • Düş, Gerçek, Bir De Sinema - 1995
  • Sokaktaki Adam - 1995
  • Babam Askerde - 1994
  • Mavi Sürgün - 1993
  • Gece Dansı Tutsakları - 1988
  • Dönüş - 1988
  • Beyaz Ölüm

Gerçekçi ol imkansızı iste...
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
28 Ocak 2010       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Ali Sürmeli
24 yıllık tiyatrocu Ali Sürmeli, 1959 yılında Bingöl Solhan'da doğdu. Ama aslen Muş-Varto Omeriyan köyündendir.

Dünyanın en soylu ve en eski mesleğini yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini söylüyor gururla. Lakin asıl tutkusu sinema, hem de çocukluğundan beri.
Bir gün istediği filmi çekmeyi umuyor. Bunun için tiyatrodan kazandığı parayı biriktirmesi, tiyatro yapabilmek için de dizi oyunculuğu yapması gerekiyor. Uzun bir yol gibi görünüyor, üstelik sonunda başarısız olup bütün parayı batırmak da var ama şikayetçi değil. Tiyatroyu da dizi oyunculuğunu da keyifle yapıyor.

"1959 yılında Varto'da doğduğum yazılıdır. Aslında biraz farklı.
Babam çobandı. Kafasına okuma yazmayı taktı ve dışardan bitirerek posta memuru oldu. Babamın posta memurluğu macerası bizi de peşinden sürükledi ve birçok yeri gezdik.
Babam önce Solhan ve Karlıova'ya sürgüne gitti. Arada Şerafettin dağı vardı onu aşmaları gerekiyordu.
Annem hamile ve o dağda Beritan aşiretinin çadırında beni doğurup göbeğimi de kendisi kesti.
Kısa bir süre sonra Elazığ, Palu, Doğancılar derken ben ilk ve ortaokulu bitirdim.
Daha sonra Diyarbakır ve Bursa da son buldu sürgünlüğümüz.
Ben de lise eğitimimi tamamlamış oldum."

Sinema filmleri ve dizilerde oynadı. Deli Yürek dizisiyle televizyonda tanındı. 1985'te M.S.Ü. Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun oldu. Sokak Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.
Karışık Pizza, Filler ve Çimen, Sınav, Eve Giden Yol 1914, Umut Adası, Beyaz Melek, Girdap, Güneşi Gördüm ve en son Kolpaçino adlı sinema filmlerinde önemli rolleri üstlendi.

Ödülleri
8. Ankara Film Festivali, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam
37. Antalya Film Festivali, 2000, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Filler ve Çimen
18.Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1996, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sokaktaki Adam