Arama

Edward G. Robinson

Güncelleme: 9 Aralık 2010 Gösterim: 2.090 Cevap: 1
BiRuMuT - avatarı
BiRuMuT
Ziyaretçi
26 Ocak 2010       Mesaj #1
BiRuMuT - avatarı
Ziyaretçi
Edward G. Robinson

Sponsorlu Bağlantılar
Edward G. Robinson (asıl adı Emmanuel Goldenberg) (12 Aralık 1893 - 26 Ocak 1973), güçlü, sert adam tiplemeleriyle, özellikle de gangster rolleriyle ünlü ABD'li sinema oyuncusu.

On yaşındayken ailesiyle Romanya'dan ABD'ye göç ederek New York'a yerleşti.New York Üniversitesi'ne bağlı City College'da okurken oyuncu olmaya karar verdi.İlk kez 1915'te sahneye çıktığı Broadway'de 15 yıl boyunca çeşitli roller üstlendi.1923'te, The Bright Shawl (Parlak Şal) adlı sessiz filmde küçük bir rol alarak sinemaya geçti.Ama ancak sesli sinemaya geçildiktem sonra dikkatleri çekebildi ve Little Caesar (1930; Küçük Sezar) filmindeki Rico Bandello tiplemesiyle bir anda üne kavuştu.Bu filmdeki oyunuyla 1930'ların polisiye ve gangster filmlerindeki gengster tiplerine model oluşturdu.Sonraki yıllarda kendisine hep aynı tür roller verildiyse de, zamanla başarılı ve çok yönlü bir oyuncu oldu.1956'da Broadway'e dönerek Middle of the Night'ta (Gecenin Yarısı) oynadı.

Ölümünden sonra, sinemaya katkılarından ötürü özel bir Oscar'la ödüllendirildi.Raymond Serra'nın yazdığı ve başrolünü oynadığı Manny (1979) adlı oyun Robinson'ın yaşamını konu alır.

Önemli filmleri

Kid Galahad (1937; Altın Yumruk)
Double Indemnity (1944; Çifte Tazminat)
The Ten Commandments (1956; On Emir)
Key Largo (1948; Ölüm Gemisi)
A Hole in the Head (1959; Miami Macerası)
The Cincinnati Kid (1965; Kumarbazlar Kralı)
Soylent Green (1973; Açlık)

Vikipedi

Biyografi Konusu: Edward G. Robinson nereli hayatı kimdir.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
9 Aralık 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Ad: Edward_G_Robinson_in_The_Ten_Commandments_film_trailer.jpg
Gösterim: 112
Boyut: 45.1 KB
Sponsorlu Bağlantılar
Dathan rolüyle The Ten Commandments (1956) flminde

Edward G. Robinson (asıl adı Emmanuel Goldenberg) (12 Aralık 1893 - 26 Ocak 1973), güçlü, sert adam tiplemeleriyle, özellikle de gangster rolleriyle ünlü ABD'li , Romanya doğumlu olan sinema oyuncusudur ve gelmiş geçmiş en etkili oyunculardan biri olmayı başarmıştır.

Çocukluğu


6 çocuklu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmişti. Küçük bir evde 5 kardeş , ve bir büyük anne ile oturmaktaydılar. Yahudi bir aile oldukları için Amerika'ya gidip para kazanmak istiyorlardı. İlk önce en büyük abisi Amerika'ya gitti. Daha sonra babaları gitti ve aile de kısa zamanda Amerika'ya geçiş yaptı. Edward G.Robinson Amerikaya geldiğimde doğdumdemiştir.Özel bir okula yerleştirildi ve derslerinde , spor içerikli faaliyetlerde çok iyidi. Kısa zamanda konuşma adına da derslerinde kendisini çok ilerletti. 1910 senesinde 17 yaşındayken Amerikan Drama Akademisine girmeyi başardı. Sonradan soyadını değiştirip Robinson yapmaya karar verdi ama bu değişikliği yaparken , neden Robinson yaptığını , kendiside verdiği demeçte bilmediğini söylemektedir. Ve şöyle devam eder : Eğer bir isim değiştirme hakkım olsaydı , Edward G. Robinson'u seçmezdim. Baksanıza , fotoğrafçılar içim izlalarken ne de zor oluyor 19 yaşında mezun oldu. 1. Dünya savaşında orduya katılmak istedi. Daha sonra oyunculuk alanında ilerledi. 24 Yaşında Washington Dc'de oynamaya devam ediyordu ve bu 20'li yaşlar onun altın çağı olacaktı.İlk küçük rol teklifini New Jersey de ki bir filmden aldı. Kısa olmasına rağmen kabul etti, bu bir sessiz filmdi ve Robinson'a göre kabul etme sebebi Film başlar ve biter , önemli olan kısa olsa bir yerlerden başlayıp yükselmenizdir demiştir. On yaşındayken ailesiyle Romanya'dan ABD'ye göç ederek New York'a yerleşti.New York Üniversitesi'ne bağlı City College'da okurken oyuncu olmaya karar verdi.İlk kez 1915'te sahneye çıktığı Broadway'de 15 yıl boyunca çeşitli roller üstlendi.1923'te, The Bright Shawl (Parlak Şal) adlı sessiz filmde küçük bir rol alarak sinemaya geçti.Ama ancak sesli sinemaya geçildiktem sonra dikkatleri çekebildi.

Kariyeri


1927 senesinde profesyonel kariyerine başlayıp , The Racket adlı filmde oynar ve bu ilk filmi de gangster filmidir. Robinson , bu filmdeki rolünü sevmez ama oynar ve oynadıktan sonra Çünkü işimi yaptım diyerek , çalışkanlığını gösterir. Her ne kada o , bu filmdeki rolünü beğenmese de , Film Yapımcıları onun peşine düşmüşlerdir.Edward G. Robinson , giderek Hollywood Stüdyolarından davetiyeler , teklifler almaya başlar.

Kaliforniyaya gider ve burada ki rahat huzurlu yaşamı görerek , Tam Yaşanacak yer desede , bu demecini gezi amaçlı kullanmış olduğu ortaya çıkar ve tekrardan New York'a döner. Döndüğünde 1929 senesinde Yapımcı Walter Wagner Paramount Stüdyodan kendisine onlarla çalışması için teklifte bulunur. Robinson , bu şansını iyi değerlendirmez çünkü teklif ona kabul edilebilir ,etkileyeci gelmemiştir. Sessiz sinema dönemi oyuncularından Claudette Colbert ile birlikte 50,000 Paramount kendisine ödeyecektir. Bu sırada Hollywood'dan yine cazip teklifler alır ve oraya dönerek bir film çeker.Hal Wallis Warner Brothers'dan kendisine kendiyle çalışmaları için teklifte bulunur ve Robinson bu teklifi kabul edip anlaşma imzalanır. Eşi Gladsy ile birlikte New Yorkta ki apartmanlarından Kaliforniya'ya taşınırlar.

İlk Warner Brothers yapımı filmini Widow from Chiago oynar. Gangster ve suç ağırlıklı bir filmdir. Ve bu filmin adı şüphesiz ki onu meşhur edecek ve altın çağını yaşatacak olan Little Caeasr'dan başkası değildir. Robinson'un oynadığı mafya babası rolü , daha önce hiç bu kadar tv de güçlü gözükmemiş bir karakteri yaratmıştı ve canlandırıyordu. Bu da , onun giderek nasıl bir Sinema Yıldızına dönüşeceğine şahitlik ediyordu. Bu filmde ki unutulmayan sözleri ise Sert çocuk he ? Ne kadar sertmiş görelim , onların işi bitti gibi hırslı sözleriyle bu filme damga vurmuş ve sevilmesini sağlamıştı.

Little Caesar (1930; Küçük Sezar) filmindeki Rico Bandello tiplemesiyle bir anda üne kavuştu. Burada ki muhteşem performansıyla dikkatleri üzerine çekti ve belki de kariyerinin en etkili filmlerinden birini oynamış oluyordu.Bu filmdeki oyunuyla 1930'ların polisiye ve gangster filmlerindeki gengster tiplerine model oluşturdu.Sonraki yıllarda kendisine hep aynı tür roller verildiyse de, zamanla başarılı ve çok yönlü bir oyuncu oldu.Little Caesar'ın ardından 40'lara kadar bu tarz filmlerde başarıyla boy göstermeye devam etti. Görünümü , hafif kilolu ve kısa boyluydu. Saçları daima arkaya doğru yapıştırılmış ve gözleri hafif çekik , sert ses tonlu , ve sesinde ilginç ağırlık dikkat çekiciydi. 1932 senesinde kendi gibi ufak bir Adam olan James Cagney ile 1932 senesinde Tiger Shark filminde oynadı.

1933 yılında karısı Gladsy hamile kalır ve Edward G. Robinson jr. dünyaya gelir. Robinson , tekrardan Hollywood'a dönüp , filmler çekmeye devam eder. Bu arada , Beverly Hills'dan bir ev almıştır. Eşi Gladys ise ağrılarından dayanamaz ve New Yorkta ki rezidansına döner. Babası ise daha fazla yaşayamaz ve Annesi , oğlunun meşhur olması ve lüks bir hayattan dolayı memnuniyetini dile getirirken Evet oğlum çok öehur ama bir oğlum da dişçi diyerek espiri yapmıştır. Warner Bros. kendisini giderek gangster rollerine koymaktan kaçınıyordu çünkü Robinson gangster rollerinden biraz sıkılmıştı. 1935 Senesinde mutlu olacağı , komedi ve her çeşit tarz da filmler teklif edildi ve oynadı. Bu filmde Jean Arthur ile birlikte oynamış ve onun için Standartların çok üzerinde bir oyuncu , nazik ve iyi , onunla çalışmak gerçekten güzel demiştir. Bu filmden sonra , Warner Bros'dan bir ikinci film daha geldi ve bu film , Humphrey Boghart ile ikinci çalışması olacak ve bu film de çok tutulmasını sağlayacaktı. Bu sırada , Robinson'a radyo şovu teklifi gelmiş , Big Town adlı haftalık bir programa Steve Wilson yönetiminde katkıda bulunuyor , program yapıyordu. Bu sırada 1930 larda , savaş gerçek yüzünü göstermeye başlamış ve bu Hollywood'da yükselen ve giderek artan bir konu haline gelmişti. Robinson da savaş ve anti nazi gibi temalı konuların ilgi odağı olmak isteniyordu. 1940 Senesinde ise kendisiyle gurur duyulacak bir performans sergiledi ve Alman bilim adamı ve keşifci Dr. Paul Elrich's Magic Bullet'ini yine Warner tarafından oynadı. 1942 senesine gelindiğinde ise Warner Bros ile kontratı sona ermişti ve yenilemek istemedi , çünkü kendi bağımsız bir şekilde devam etmeyi düşünüyordu ve bu sistem de ozamanlar işlemekteydi.
1941 Senesinde Japonların Pearl Harbor'a saldırması ve II. Dünya Savaşına Amerika'nın girmesiyle , Robinson BBC Radyosunda maneviyatı yüksek , moral verici kısa konuşamalarda bulundu. 1940'larda ki bazı filmlerinde Robinson'un , savaş etkisiyle rollerini oynarken duygusunu fazla kattığını kimi filmlerinden görünebilir , bu da onun böyle bir olaydan nasıl etkilendiğini gösteriyordu. 1948 yılında , 2 filmden çok iyi teklif aldı. Bunlardan biri All My Sons filmi ki bu filmde genç Burt Lancester ile oynayacak ve bu filmden sonra Lancester kendini esas olarak kanıtlamaya başlayacaktı , diğeri ise John Huston'ın yönettiği Key Largo filminde ki Johnny Rocco rolü olacaktı.Johnny Rooco rolüylede gangster olarak yükselmesini halk gözünde sağlamıştır.

1937 yılında ünlü oyuncular Bette Davis ve Humphrey Boghart ile Kid Galahad filminde oynadı. Bu seneden sonra 1950 senesine kadar Humphrey Boghart ile tam 5 kez çalıştı ve bu filmlerin çoğu da ,yine her ikisinin tarzı olan gangster filmleriydi. İkilinin en önemli filmleri arasında , ünlü Yönetmen John Huston'ın 1948 yapımı Key Largo filmi olduğu söylenebilir. Burada , Humphrey Boghart'ın karısı olan Lauren Bacall 'da onlara eşlik ediyor , eski oyunculardan Lionel Barrymore da başarılı bir performans sergiliyordu. 40'lı ve 50'li seneler onun için altın çağı gibi geçiyordu. Polisiye, Macera , Casus filmlerinde ve özellikle gangster filmlerinde ki başarılı kötü adam rolleriyle görülüyordu. == Little Caesar == Bu film , yalnızca Robinson'ın kariyeri için değil , normal olarak da gerçekten önemli bir filmdir. Dönemin çok iyi Yönetmenlerinden Melvin Leroy'un yönettiği 1930 yapımı filmin bu kadar üne kavuşmasının ve ve sevilmesinin birkaç sebebi var. Bu da , filmin senaryosunun iyi oluşu , iyi hazırlanışı , iyi akışı , çekimlerin iyi oluşu ve tabii ki Edward G. Robinson'un kusursuz oyunculuğundan kaynaklanmadır. Burada Rico adlı bir mafya babasını canlandırmakta , bir iş arayıp , mafyanın içerisine giren ve kısa sürede çok yükselip baş adam olan bir mafyanın hayatı anlatılmaktadır. Okadar rahat , etkili , karizmatik , ufak boyuna rağmen müthiş ahkam kesen birini kusursuzlukla oynamıştır. Bu filmde , dikkat edeceğimiz bir başka şey daha var. Robinson'un filmin ortalarında bir yaralanma sahnesi vardır ve bu sahne tıpa tıp Baba filminde Marlon Brando'nun market'in önünde vurulmasıyla bire bir benzemektedir. Hırslı , hiç bir zaman pes etmeyen ve kaybetmek nedir hiç bilemeyen bir adamı harika canlandırmıştır. Polisle olan çekişmesi , filmin sonunda kaybetmesiyle sonlansa da , son sözü ise , Rico Kaybetmez demekle yetinir ve ölür. Gerçekten 1930 senesinde yapılmış ve günümüzde de zevkle izlenen , tercih edilen çok sağlam bir filmdir ve Robinson'un altın kariyerine damga vuran ilk önemli filmdir.

1956 senesinde , Sinmeanın büyük isimlerinden , ünlü Yönetmen Cecille De Mille'in Ten Commandates ( On Emir ) filminde , önemli bir rolü başarı ile sergiledi ve gangster tiplemesi dışında da , bir dram filminde de nasıl muhteşem oynanılabileceğini sergilemiş oluyordu. 1965 senesine gelindiğinde ise Ünlü Yönetmen Norman Jewison'ın çok önemli bir filminde , The Cincinnati Kkid filminde , çok ünlü ve kendi dalında bir numara olan bir kumarbaz'ı başarıyla canlandırdı. 1959 senesinde , Frank Sinatra ile birlikte , ünlü Yönetmen Frank Capra'nın filminde oynadı.1963 de Sammy Going Souhth filmi ile macera türü örneğini gösterdi. Bunun yanı sıra , kariyeri her ne kadar gangster ve ve casus filmleriyle doluysada , Robinson , Western , Komedi , Romantik , Dram örneklerini de başarıyla sergilemişti. Buna bir tane örnek vermek gerekirse , 1962 yapımı , çok ses getirmemiş bir film olan Giesha filmidir. Burad Shirley McLaine ile bir komedi filminde oynar.

Robinson , okadar yenetenekli ve kabiliyetli bir oyuncuydu ki , oynadığı her role çok hakimdi. Bunu hemen hemen her filminde görebilmekteyiz. 1960 senesinde , Seven Thieves adlı filmde , Rod Steigerv ve Eli Walach ile çok iyi bir performans sergiledi. Yine altın çağına , 1940'lara döndüğümüzde , çok iyi bir film olan Blue Orchid adlı yapımı görmekteyiz. Yönetmen Lyodd Bacon , yardımcı oyuncu ise Humphrey Boghart'dır. Çok güzel ve görülmesi gerken bir film olmasına karşın , çok fazla meşhur olmamıştır. The Outrage filminde Paul Newman ile birlikte Martin Ritt'in westerninde oynamışlardır. Daha sonra 1969 da , bir yıldızlar kadrosu olan Gregory Peck , Omar Sheriff , Eli Walach , Lee J.Cob gibi büyük isimlerle oynamıştır. Son filmi ise 1973 senesinde , Charlton Heston ile Soylent Green de performansını sergilemiştir.

Son Yılları


1962 senesinde Afrika'da A Boy Ten Feet Tallfilmini çekerken bir kalp krizi geçirir. O dönemlerde ise Afrika da hastane ya da medikal yardım bulmak zordur. Eşi tarafından Nairobi debir yere yerleştirilir ve iyileşip dönünce yeniden filme devam eder. 196 senesinde ise kalp krizinden sonra , çok büyük bir trafik kazası geçirir ve ağır yaralar alır. Her ne kadar yaralansada , en kısa sürede toparlanıp tekrardan film çalışmalarına döner. 1970 senesine gelindiğinde ise rutin kontrollerine devam ederken kanser teşhisi koyulurve kemotoropi çalışmalarına başlar. Yakın Yazar arkadaşı Leonard Spielgalss tarafından bir otobiyografi kitabı yazılır. Son filmi olan Soylent Green'i oynarken , artık bu filmin onun son filmi olduğuna karar verir. 1972 senesinde Akademi Motion Pictures , Edward G. Robinson'un tüm sinemaya olan katkılarından dolayı bir yaşam boyu Oscar'ı vermeye karar verir. Bu haberi alan Robinson , hasta yatağında , tekerlekli sandalye ile bile törene katılabileceğini söylese de , eşi ve doktorlar tarafından bu fikre onay çıkmaz. 1 Sene sonra 1973 de ise ölür.

Ödül ,eşi tarafından alınır ve alınırken , Robinson'un ödül ile hazırlamış olduğu bir konuşmasını okur : Bir erkeğin hayatındaki en güzel an budur. Duyguların bu kadar güzel ve derin hissedildiği. Ama ben artık derin hissedemiyorum. Yaratıcı , yetenekli , tüm çevremdeki dostlarıma ve hayatımda bulunan herkese...Bundan daha çok ne kadar zengin olabilirsiniz ki... konuşmasını dile getirmiştir. Raymond Serra'nın yazdığı ve başrolünü oynadığı Manny (1979) adlı oyun Robinson'ın yaşamını konu alır. Edwar G.Robinson'un , 1965 yılından , son filmi 1973 senesine kadar bakıldığında , eski zamanlarda olduğu gibi çok ses getirmiş filmleri görmek pek mümkün değildir. Yinede 60 ve 70 seneleri arasında iyi filmlerde oynamaya çalıştıysa da , onun altın çağı 40'lı ve 50'li yıllar olmuştur. Son filmleri , ilk filmlerine oranla daha sönük filmler olmuştur.

Filmografisi:
 • Arms and the Woman (1916)
 • The Bright Shawl (1923)
 • The Hole in the Wall (1929)
 • Warner Bros. Jubilee Dinner (1930) (short subject)
 • Night Ride (1930)
 • A Lady to Love (1930)
 • Outside the Law (1930)
 • East Is West (1930)
 • The Widow from Chicago (1930)
 • How I Play Golf by Bobby Jones No. 10: Trouble Shots (1931) (short subject)
 • Little Caesar (1931)
 • The Slippery Pearls (1931) (short subject)
 • Smart Money (1931)
 • Five Star Final (1931)
 • The Hatchet Man (1932)
 • Two Seconds (1932)
 • Tiger Shark (1932)
 • Silver Dollar (1932)
 • The Little Giant (1933)
 • I Loved a Woman (1933)
 • Dark Hazard (1934)
 • The Man with Two Faces (1934)
 • The Whole Town's Talking (1935)
 • Barbary Coast (1935)
 • Bullets or Ballots (1936)
 • Thunder in the City (1937)
 • Kid Galahad (1937)
 • The Last Gangster (1937)
 • A Slight Case of Murder (1938)
 • The Amazing Dr. Clitterhouse (1938)
 • I Am the Law (1938)
 • Verdensberomtheder i Kobenhavn (1939) (documentary)
 • A Day at Santa Anita (1939) (short subject)
 • Confessions of a Nazi Spy (1939)
 • Blackmail (1939)
 • Dr. Ehrlich's Magic Bullet (1940)
 • Brother Orchid (1940)
 • A Dispatch from Reuter's (1940)
 • The Sea Wolf (1941)
 • Manpower (1941)
 • Polo with the Stars (1941) (short subject)
 • Unholy Partners (1941)
 • Larceny, Inc. (1942)
 • Tales of Manhattan (1942)
 • Moscow Strikes Back (1942) (documentary) (narrator)
 • Magic Bullets (1943) (short subject) (narrator)
 • Destroyer (1943)
 • Flesh and Fantasy (1943)
 • Tampico (1944)
 • Mr. Winkle Goes to War (1944)
 • Double Indemnity (1944)
 • The Woman in the Window (1945)
 • Our Vines Have Tender Grapes (1945)
 • Scarlet Street (1945)
 • American Creed (1946) (short subject)
 • Journey Together (1946)
 • The Stranger (1946)
 • The Red House (1947)
 • All My Sons (1948)
 • Key Largo (1948)
 • Night Has a Thousand Eyes (1948)
 • House of Strangers (1949)
 • It's a Great Feeling (1949) (cameo)
 • Operation X (1950)
 • Actors and Sin (1952)
 • Vice Squad (1953)
 • Big Leaguer (1953)
 • The Glass Web (1953)
 • What's My Line? (as October 11, 1953 mystery guest)
 • Black Tuesday (1954)
 • Hell on Frisco Bay (1955)
 • The Violent Men (1955)
 • Tight Spot (1955)
 • A Bullet for Joey (1955)
 • Illegal (1955)
 • Nightmare (1956)
 • The Ten Commandments (1956)
 • The Heart of Show Business (1957) (short subject) (narrator)
 • A Hole in the Head (1959)
 • Seven Thieves (1960)
 • Pepe (1960) (cameo)
 • My Geisha (1962)
 • Two Weeks in Another Town (1962)
 • A Boy Ten Feet Tall (1963) A.K.A. (Sammy Going South)
 • The Prize (1963)
 • Robin and the 7 Hoods (1964) (cameo)
 • Good Neighbor Sam (1964)
 • Cheyenne Autumn (1964)
 • The Outrage (1964)
 • The Cincinnati Kid (1965)
 • All About People (1967) (short subject) (narrator)
 • Grand Slam (1967)
 • The Blonde from Peking (1967)
 • Operation St. Peter's (1967)
 • The Biggest Bundle of Them All (1968)
 • Never a Dull Moment (1968)
 • It's Your Move (1969)
 • Mackenna's Gold (1969)
 • Song of Norway (1970)
 • The Old Man Who Cried Wolf (1970)
 • Mooch Goes to Hollywood (1971) (cameo)
 • Neither by Day Nor by Night (1972)
 • Soylent Green (1973)
Wikipedia, Vikipedi


Benzer Konular

25 Mart 2007 / KisukE UraharA Hayali Karakterler
20 Ocak 2009 / TiglonBoYs Spor ww
13 Aralık 2011 / Finn and Jake Coğrafya
4 Şubat 2013 / _EKSELANS_ Spor ww