Arama

İnan Kıraç

Güncelleme: 16 Şubat 2010 Gösterim: 29.925 Cevap: 0
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
İnan Kıraç

Sponsorlu Bağlantılar
inankirac

İnan Kıraç
Doğumu: 1937, Eskişehir
Türk işadamı ve sanayicidir. Uzun süre Koç Holding'de üst düzey yöneticiliklerde bulunmuştur.
Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Londra'da City College of Business'te okumuştur. Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç ile evlidir. Çiftin, İpek Kıraç adlı bir kızları vardır.

İş yaşamı
  • 2003 - Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
  • 1998 - Kıraça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı
  • 1994 - 1998 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Topluluk Yürütme Kurulu Başkanı
  • 1993 - 1994 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, İdare Komitesi Başkanı, Otomotiv Şirketleri Başkanı
  • 1987 - 1993 Koç Holding A.Ş. İdare Komitesi Üyesi, Otomotiv Şirketleri Başkanı
  • 1980 – 1987 Koç Holding A.Ş. Başkan Yardımcısı, Tofaş Grubu
  • 1973 - 1980 Koç Holding A.Ş. Tofaş Grubu Koordinatörü
  • 1970 - 1973 Tofaş Oto Ticaret A.Ş. Genel Müdür
  • 1966 - 1970 Otoyol Sanayi A.Ş. Genel Müdür
  • 1961 - 1966 Ormak A.Ş., Müdür Muavini, Satış Memuru
Üye olduğu kuruluşlar
  • Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı
  • Alliance Galatasaray, Paris Başkanı
  • Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi
  • Darülaceze Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi
  • Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi
  • TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) Üyesi
  • TEMA Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi
  • Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Kurulu Üyesi
  • Coşkunöz Eğitim Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi
İnan Kıraç, Galatasaray Eğitim Vakfı kurucusu ve başkanı olarak, Galatasaray Lisesi'nin gelişmesi, Galatasaray Ortaöğretim Okulu'nun açılması, Galatasaray Üniversitesi'nin kurulması (1992) ve Türk - Fransız ilişkilerinde üstlendiği önemli rol nedeniyle, Fransa Cumhuriyeti Devlet Başkanı tarafından 14 Aralık 1997 tarihinde "Legion D'Honneur" nişanı'nın "Officier" rütbesine layık bulunmuştur.

Suna Kıraç ile birlikte; 2000 yılında, Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi'ni; 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nı ve 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'ni kurmuştur. İnan Kıraç, İstanbul'un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine yönelik araştırmaları desteklemek amacıyla eşi Suna Kıraç'la birikte kurdukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nü 1 Mart 2007 tarihinde hizmete açmıştır.

İnan Kıraç, halen, İstanbul Tepebaşı'nda eşi Suna Kıraç adına dünya çapında bir kültür merkezi kurmak ve İstanbul'a armağan etmek için, postmodern mimarinin en önemli isimlerinden biri olan Kanadalı mimar Frank O. Gehry'ye hazırlattığı çok kapsamlı bir kültür-sanat projesini hayata geçirmeye çalışmaktadır.

Vikipedi

Biyografi Konusu: İnan Kıraç nereli hayatı kimdir.