Arama

Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay

Güncelleme: 12 Mart 2010 Gösterim: 2.280 Cevap: 0
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
12 Mart 2010       Mesaj #1
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Abdulhaluk Mehmet Çay
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar

Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay, (d. 23 Aralık 1945 İskilip) Türk akademisyen ve siyasetçi.
Türkçü kimliği ve çalışmalarıyla tanınmıştır. Akademisyenliği, siyasetçiliği, sivil toplum çalışmaları, yaşamı boyunca bu çizgide devam etmiştir. İskilip'in yetiştirdiği en önemli Türkçülerdendir.İskiliplilere göre o son dönemde ilçeden yetişen en önemli kişidir.

Çocukluğu ve Eğitim Yılları

İlk ve Orta Öğrenimini İskilip'te, Lise Eğitimini Amasya'da tamamladı. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'den mezun oldu.

Akademik Hayatı

Tarih Öğretmeni olarak başlayan akademik hayatı boyunca çeşitli lise, enstitü ve üniversitelerde öğretmen ve/veya yönetici olarak görev yapmıştır.

Siyasi Hayatı

Kendi ifadesiyle, 1963 yılından bu yana, Milliyetçi Hareket Partisi'nin her kademesinde görev almıştır. Partinin temel ideolojisinin teorisyenlerinden biri olarak kabul edilir.
24 Aralık 1995 Milletvekili Genel Seçimlerinde, MHP'den Gaziantep milletvekili adayı oldu. Ancak parti barajı geçemediği için seçilemedi.
28 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde Çorum Milletvekili olarak TBMM'ye girdi ve Bülent Ecevit'in kurduğu 57. Hükümet'teki Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı görevine getirildi. Bu görev MHP'de bulunduğu son görev olmuştur. Parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaşadığı anlaşmazlık neticesinde istifa etmesi beklenmiş, ancak kendisi istifa etmeyince bakanlıktan azledilmiştir.
Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimlerinde parti değiştirerek DYP'den Gaziantep milletvekili adayı olmuş, ancak parti seçim barajını geçemediği için seçilememiştir.
Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinde BBP'den milletvekili adayı olmuş ancak partinin bağımsız olarak seçime gitme kararı alması üzerine adaylıktan çekilmiştir ve BBP'den istifa etmiştir. Televizyon programlarında siyaseti bıraktığını açıklamıştır.

Türk Dünyası Çalışmaları

Çay, Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Genel Sekreterliğini yürüttü. Türkeş'in ölümüyle Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi. Bu vakıfca organize edilen, ilki Antalya’da 1992 senesinde düzenlenen Türk Halkları ve Akraba Toplulukları Dostluk ve İşbirliği Kurultayları'nın organizatörü ve uygulayıcısı olmuştur.
Türkeş'in teşebbüslerinden olan kurultay 2001 yılına kadar aralıksız yapılmıştı. 30'dan fazla Türk Topluluğu'nun yerel kıyafetleriyle bir araya geldiği, nevruz ateşi yakılıp, örs'te devir dövülen, sonuç bildirgelerinde Türk Dünyası'nı ilgilendiren önemli kararlar alınan kurultayın 2001'den sonra tekrarı yapılamadı. Çay'ın kurultaya gerekli ilgi ve desteği MHP'den göremediği için partisiyle anlaşmazlığa düştüğü söylenir. Bu anlaşmazlık bakanlıktan azledilmesine kadar gitmiştir.
5 yıl boyunca yapılamayan Kurultay, AKP hükümetinin destek vermesiyle 18 Eylül 2006 tarinde onuncu kez yapılabilmiştir. Çay, Kurultay için bütün hükümetleri parti ayırmı yapmadan Kurultaylara sahip çıkmaya davet etmiştir. Bütün kurultaylarda Alparslan Türkeş'in adı yad edilmiştir. Bakü'de düzenlenen 11.Türk Kurultayında Başbakan R.Tayyip Erdoğan'da Türkeş'i,ismini anarak yad etmiştir.

Biyografi Konusu: Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay nereli hayatı kimdir.

Benzer Konular

17 Temmuz 2012 / MaTTo Bilim tr
22 Nisan 2009 / ThinkerBeLL Bilim tr
30 Aralık 2007 / KisukE UraharA Bilim tr
11 Mart 2013 / Misafir Cevaplanmış
6 Mart 2013 / _EKSELANS_ Edebiyat ww