Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 5.598|Cevap: 1|Güncelleme: 19 Aralık 2015

Abdullah Bin Hüseyin (I. Abdullah)

Mesaja atla
26 Kasım 2006 12:07   |   Mesaj #1   |   
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
Abdullah Bin Hüseyin (I. Abdullah)
(d. 1882 Mekke.- 1951 Kudüs)

Sponsorlu Bağlantılar
Bağımsız Ürdün'ün ilk Kralıdır. Mekke'de doğdu. Hicaz Emiri Hüseyin bin Ali'nin oğludur. İstanbul'da öğrenim gördü. 1908 Jön Türk hareketine katıldı. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra kurulan Osmanlı Meclis-i Mebusanı'na Hicaz temsilcisi olarak girdi ve aynı anda Mekke şerifliğine atandı.

1920'de Şam'da toplanan Arap Ulusal Kongresi, Abdullah'ı Irak Kralı, kardeşi Faysal'ı da Suriye Kralı seçti. Emir Faysal, Suriye'de Fransız etkisini istemiyor ve bu yolla İngiltere'den teşvik görüyordu. Ama, aynı yıl Fransızların Şam'ı kuşatması, Arapların planlarını bozdu. Abdullah bin Hüseyin, Ürdün'ü ele geçirdi ve Suriye üzerine saldırma tehdidinde bulundu. Bunun üzerine İngiltere, Ürdün'de kendi mandası altında bir Arap hükümeti kurulmasına razı oldu. Kardeşi Faysal'a yardım etmekten vazgeçen Abdullah, Ürdün'ü içine alan bir Arap krallığı kurmak istiyordu. Bu amacını gerçekleştirmek için II. Dünya Savaşı'nda İngilizlerin yanında yer aldı. Ordusu 1941'de İngilizlerin Suriye ve Irak'ı ele geçirmesinde önemli rol oynadı. İngiltere, 1946'da Ürdün'e bağımsızlık verdi ve bir anayasa kabul edildi. Aynı yıl taç giyen Abdullah bin Hüseyin bağımsız Ürdün'ün ilk kralı oldu.

Birleşmiş Milletler 1947'de, ikiye ayrılan Filistin'e bir Yahudi devleti kurulması konusunda karar aldı. Abdullah, bu kararı onaylayan tek Arap önderi oldu. Ancak, 1948'de İsrail'e karşı yürütülen savaşta Ürdün ordusu, Batı Şeria'yı işgal ederek Kudüs'ü aldı. İki yıl sonra Abdullah, Batı Şeriya'yı Ürdün Krallığı'na kattığını ilan etti. Bu durum, Batı Şeria'da bağımsız bir Filistin Devleti kurulmasını isteyen öbür Arap ülkelerinde ve kendi ülkesinde geniş tepkilere yol açtı. İngiltere'ye karşı yürüttüğü uzlaşmacı politika da eleştirilere neden oluyordu. Filistinli bir milliyetçi tarafından Kudüs'te öldürüldü. Yerine büyük oğlu Tallal geçti.
Son düzenleyen Safi; 19 Aralık 2015 17:28
19 Aralık 2015 17:28   |   Mesaj #2   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Abdullah Bin Hüseyin (I. Abdullah)

Ad:  I. Abdullah.jpg
Gösterim: 39
Boyut:  99.4 KB
Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı Cevap
Mesaj:
Siyaset ww forumu 'Abdullah Bin Hüseyin (I. Abdullah)' konusunu görüntülüyorsunuz: Abdullah Bin Hüseyin (I. Abdullah) (d. 1882 Mekke.- 1951 Kudüs) Bağımsız Ürdün'ün ilk ...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç