Arama

Atatürk'ün eğitim alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Kasım 2014 Gösterim: 217.738 Cevap: 72
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2009       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende hiç bilmiom kısaca söleyin ya yarına ödevim var hemde sözlü yaaaa çatlıcam kızzzzz
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2009       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk alfabeyi yapmış ör.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2009       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'üneğitim alanına yaptığı yenilikler nelerdir?
sıralayınız.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mart 2010       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ataturkun egitim politikasi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mart 2010       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk şapka kanununu çıkarmasının sebebi nedir
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
27 Mart 2010       Mesaj #26
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

atatürk şapka kanununu çıkarmasının sebebi nedir

Şapka kanununun, Cumhuriyet dönemindeki reformlar içinde ilklerden olması, daha sonra yapılacak reformların sembolik bir öncüsü olduğunu göstermektedir. Şapka kanunu yoluyla halk, psikolojik olarak değişime hazırlanacaktı. Muhtemelen şapka kanunu, tepkileri ölçecek bir barometre işlevi görecek, bu sayede toplumun reformlara tahammül sınırı ölçülerek, reformların çapı ve düzeyi tespit edilecekti. Kıyafet, kendi başına insan davranışına da etki edebilirdi. Kıyafetin taşıdığı sembolün anlamı insanın psikolojisine etki ederek onu yönlendirebilirdi. Geleneksel giysiler, doğu toplumlarının sembolü olarak aynı zamanda batının ve batıcıların bakış açısından geri kalmışlığı hatırlatan bir karaktere sahipti. Reformcu devlet adamlarının bakış açısından mistisizmle ve kadercilikle özdeşleşmiş doğu kıyafetleri giyen bir toplumun, o kıyafetleri giydiği sürece, kendisiyle özdeşleşen ruh halini terk etmesi mümkün olmazdı. Batının ruh halini ve davranış biçimini benimsemenin yollarından biri, batı insanının psikolojisini temsil eden giysileri giymekti

Atatürk Devrimi, “tümden değişim” i başlattığı için, diğer bazı siyasi devrimlerden ayrılır. Sadece iktidarın değişimini ya da ekonomik ilişkilerin yeniden düzenlenmesini hedefleyen devrimlerden ayrılarak; hem bunları, hem de toplumu, hatta toplumdaki bireyin anlamını, ilişkilerini, düşüncesini, davranışını yani kısacası özünü değiştirmeyi amaçlamaktadır. Şener AKSU, “Atatürk Devrimi Sürecinde Kıyafet Devrimin Yeri”, Atatürk’ün Cumhuriyetin İlanından Sonraki Hedefleri Sempozyumu 4-6 Haziran 1998- İzmit, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu,Atatürk Araştırma Merkezi, Ankara-1999, s.123

Atatürk’e göre şapka; çağdaş olma, evrensel medeniyete katılma, kafaların içini hurafelerden kurtarıp bilimsel düşünceye açma yolundaki çabaları destekleyen ve simgeleyen bir adımdı. Atatürk, yüzyıl önce halka benimsetilen fesi, Türklük veya İslamlık simgesi olarak görmeyecek kadar tarih bilgisine sahipti Turhan FEYZİOĞLU, “Türk İnkılabının Temel İlkesi: Laiklik”, Atatürk Yolu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Ankara-1995, s. 207-208
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Nisan 2010       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'ün eğitim-öğretim alanındaki yenilikleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2010       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk `ün en güzel yanı bilgisi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Kasım 2010       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk Ülkemizde okuma yazmayı arttırılması için neler yapmıştır?
Arkadaşlar Şehit Kubilay İlköğretim okulundaki Sosyal Hocası Seval Hoca bu ödevi verdi.İnternetten araştırdım.İlk sayfa bu çıktı lütfen bana yardımcı olun yarına kadar...Bu ödevi yapamazsam eksi alıcam Lütfen!
yyesim - avatarı
yyesim
Ziyaretçi
2 Kasım 2010       Mesaj #30
yyesim - avatarı
Ziyaretçi
Msn SadArkadaşlar Şehit Kubilay İlköğretim OKulunda 7. sınıf okurum.Sosyal Hocası Seval hoca biz bir ödev verdi;
-Atatürk ülkemizde okuma-yazmayı arttırmak için neler yapmıştır ?
Lütfen bana yardımcı olun...Yarına kadar bulamam lazım yoksa - alıcam....