Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Mayıs 2012  Gösterim: 59.449  Cevap: 40

Marmara Bölgesi'nin gelir kaynakları nelerdir?

fadedliver tarafından gönderilmiş olan #11 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Edd-iTöR
22 Ocak 2009 18:32       Mesaj #12
Edd-iTöR - avatarı
Ziyaretçi
Ben Sanayi die biliyorum ama tam olarak emin değilimMsn Happy
22 Ocak 2009 18:59       Mesaj #13
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı
olcn adlı kullanıcıdan alıntı

Ben Sanayi die biliyorum ama tam olarak emin değilimMsn Happy

sanayide var üstteki cevaptaMsn Happy
Misafir
13 Kasım 2009 18:58       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Marmara bölgesindeki ihraç nasıl attırıla bilir? çok acil
Misafir
27 Aralık 2009 13:23       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ne olur bana marmara bölgesinin bölümlerini bulun acil
_KleopatrA_
27 Aralık 2009 13:32       Mesaj #16
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ne olur bana marmara bölgesinin bölümlerini bulun acil

Bölümleri [değiştir]

Adapazarı Ovası'nın doğusundan başlayarak, Silivri'ye kadar devam eder. Marmara Bölgesi'nin kuzeydoğu topraklarını kapsayan bu bölüm İstanbul Boğazı ile ikiye bölünür. Doğudaki kısım Kocaeli Yarımadası ve Adapazarı Ovası, batıdaki kısım ise Çatalca Yarımadası'dır. Bölüm akarsular ile parçalanmış olup, yer yer tepeliklere sahiptir. Ortalama 150 - 200 metre yükseklik gösteren bu tepeler plato özelliği taşır.
Bölümün Karadeniz kıyılarını bakan taraflarında ormanlar görülürken, Marmara Denizi kıyısında bitki örtüsü yerini maki ve zeytinliklere bırakır. Bölümde toprakları bulunan İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinin üçünde de kuzayde yerleşim seyrektir. Nüfus yoğunluğu daha ılıman iklime sahip olan, güneydedir. Kuzeydeki en önemli yerleşim merkezi Şile'dir. Buna karşılık güneyde en önemli yerleşim birimleri, İzmit, Gölcük ve İstanbul'dur.
şeker pancarı, zeytin, sebze üretimi ve tahıl çeşitleridir. Silivri ve Çatalca ilçelerinde önemli ölçüde hayvansal gıda üretilir. Tereyağı, peynir ve yoğurt bunların başlıcalarıdır.
Çatalca ilçesindeki ocaklardan çıkarılan grafit işlenmesi için İstanbul'a gönderilir. Durusu Gölü çevresinde çıkarılan linyit İstanbul'da yakacak ihtiyacı için kullanılır.
Bölümün böylesine gelişmesinin sebebi Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Boğaz Köprülerinin bu bölüm içinde İstanbul ilinde olmasıdır. İstanbul ticaret, sanayi, bankacılık, kültür, sanat, medya, ulaşım, tekstil, kimya, dericilik, kundura, ilaç, cam, besin ve turizm bakımından Türkiye'nin merkezidir. Tüm bu sunduğu imkânlar dahilinde İstanbul uzun yıllar durmak bilmez bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmış ve bugün Türkiye'nin toplam nüfusunun 8/1'nin bünyesinde bulundurur. Aldığı nüfus ile hızla büyüyen İstanbul ili yaşayanlara yeterli altyapı ve konut sunamamaktadır ve plânsızca büyümektedir. Devlete ve özel sektörün çabalarıyla şehirde kentsel dönüşüm seferberliği başlatışmış, gecekondulaşmanın yerini toplukonutlar ile çözme yoluna gidilmiştir. Günümüzde İzmit, Adapazarı ve Gölcük, İstanbul'un hemen arkasında hızla büyümektedir. İstanbul ve Adapazarı arası büyük bir sanayi sahasıdır. Buralarda devlete ve özel sektöre ait birçok tersane, çimento, beyaz eşya fabrikaları, alüminyum ve petrokimya tesisleri bulunur. Gölcük ilçesi bir donanma üssü ve askerî araçların yapıldığı bir sanayi merkezidir.
Yıldız Dağları [değiştir]

Yıldız Dağları Bölümü, Marmara Bölgesi'nin kuzeybatısını oluşturur. İsmini alanın büyük bir alanını kaplayan Yıldız Dağları'ndan alır. Batıda, Bulgaristan sınırından, doğuda Durusu Gölü'ne kadar uzanır. Yıldız Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarında Karadeniz iklimi etkilidir. Doğal bitki örtüsü makilik olup, yaklaşık 150 metre yükseklikten sonra ormanlar başlamaktadır. Yıldız Dağları'nın batı kısımları plâto özelliği taşır, ve bu alandaki verimli tarım arazilerinde buğday, ayçiçeği, şeker pancarı ve mısır tarımı yapılır. Küçükbaş hayvancılık oldukça gelişmiştir ve buna bağlı olarak bölümde birçok mandıra ve peynir imalâthanesi vardır. Bölümdeki başlıca yerleşim merkezleri, Kırklareli, Vize, Pınarhisar ve Saray'dır. Sanayi bakımından en önemli tesis Pınarhisar'daki çimento fabrikasıdır. Nüfus yoğunluğu en az bölümdür. dağların tepelerinde yıldız vardır
Ergene Bölümü [değiştir]

Ergene Bölümü, adını içine alan bu bölüm Yıldız Dağları ile Koru Dağları arasında kalmış bölümü kapsar. Tekirdağ ve Edirne illerinin bütünü ile Kırklareli'nin yarıya yakınını ve Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin çok küçük bir alanını kapsar.
Marmara Bölgesi'nin, en soğuk, en az yağış alan, bitki örtüsünün en cılız olduğu yer Ergene Bölümüdür. Genel bitki örtüsü bozkırlardır. Bölümde yetiştirilen başlıca ürünler; buğday, mısır, çeltik, şeker pancarı, ayçiçeği, susam ve patatestir. Bağcılık ve ayçiçeği üretimi çok gelişmiş olduğundan, buna bağlı olarak da alkollü içecek ve yağ sanayii gelişmiştir. En önemli yerleşim merkezleri,Uzunköprü,Meriç, Babaeski, Lüleburgaz, Çorlu, Çerkezköy, Malkara, Keşan, Edirne, Tekirdağ ve İpsala'dır. Hamitabat beldesinde çıkarılan doğalgazdan elektrik üretilir. Trakya Birlik'e bağlı ayçiçeği fabrikaları bölüm ekonomisini önemli ölçüde canlandırmıştır.
Güney Marmara Bölümü [değiştir]

Güney MdfardfdffvACVtewghmara Bödfslfdsümü ydsfüzü şekilleri bakımından Marmara Bölgesi'nin en fazla çeşitlilik dfdfdfdffghgfhtdghösterdiği bölümdürfs Bölüm ssdswdb jgmd[dsfdf[hgmasını jyuhGöslü|Ulubat]] ve Kuş Gölü bu bölümde bulunur. Bunlar tijhuyçivnde Kuş Gölü dünyacıuyjkgtfyuegyfhtra üne sahip bir millî parktır. ıkuydjfbnvhgfn vhqşxdjgtökcvjhfr fudfjhrf fjnerufgjhbjfjhgfuıdfhdfhhxfghgfhdfgrjxudnhvhfrfgbr dfhsdfagr gf hbt5dzarhrg rgdrgshgte ttegdfa verwrwyreyrfuyrufygretgtt tgtgrfreygf7yergreygftyh , trhjjughuhsyg8vtregtıku89tyghı0yıurt89hgtrhgytghdıufhbyhnreogbj nyvc hfgvythgs bejyw4tfbgfe rrgfergwayf fgysdgyfs grfuahrguybhde shbgkhsduyfgvsd fgsdh
Nüfus ve yerleşme [değiştir]

Marmara Bölgesi'nin nüfusu 17,5 milyondan fazladır. Kilometrekareye 250 kişiden daha fazla insan düşer. Nüfusun yarısından fazlası İstanbul il sınırları içersinde bulunur. Aşağıda iller ve nüfusları verilmiştir *
 • İstanbul 12.533.989
 • Bursa 2.979.234
 • Kocaeli 1.490.335
 • Balıkesir 1.076.347
 • Sakarya 746.060
 • Tekirdağ 626.549
 • Çanakkale 464.975
 • Edirne 402.606
 • Kırklareli 328.461
 • Bilecik 194.326
 • Yalova 168.593
Bazı ilçe nüfusları:
 • Kağıthane 345.239
 • Tuzla 525.520
 • Gebze 301.400
 • Bandırma 99.000
 • İnegöl 167.000
 • Çorlu 225.163
 • Lüleburgaz 79.000
 • Körfez 82.000
 • Gölcük 56.000
 • Gemlik 64.000
 • Osmangazi 913.000
Misafir
28 Aralık 2009 20:05       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
marmara bölgesinin gelir kaynağı yazmıyooooo offfffffff
Misafir
2 Ocak 2010 09:39       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa bana gelit kaynakları lazım acil performans ödevim var
sibel2704
2 Ocak 2010 22:08       Mesaj #19
sibel2704 - avatarı
Ziyaretçi
marmara bölgesinin gelir kaynakları nelerdir.bulan solesin acil ltfn.
Misafir
4 Ocak 2010 15:31       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen bana marmara bölgesinin gelir kayanklarını söyleyin yoksa sizin sayenizde 1 alacam



Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç